08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

می خواهند تو را بسازند
1395/7/28 9:35:55 print

می خواهند تو را بسازند
استاد علی صفایی حائری

در برابر هر رنجى سه راحت دارى؛ دو تا همراه و يكى در پايان.

 همراه رنج جريان است و ورزيدگى و نشاط است و قدرت و در پايان هم بهره است و مزد پاداش. كارگرى كه بارها را به دوش گرفته دو خوشحالى همراه گرفتارى‏هايش دارد و يك خوشحالى هم پس از گرفتارى؛ همراه كارش از بى‏ كارى و ركود رهيده و با كارش ورزيده‏تر و نيرومندتر شده و آخر كارش هم مزد و پاداش دارد. اينجاست كه با درد، با عسر، با رنج، دو تا راحتى هست. جريان و قدرت و پس از آن هم يك پاداش و يك بهره؛ كه: «سيجعل الله بعد عسر يسراً»

’... با اين ديد كه يسر سه برابر عسر باشد ديگر چه بحرانى و چه ضعف اعصابى، كه اين وجود با همين دردها ساخته شده و قدرت گرفته. با همين ضربه ‏ها به آزادى رسيده و از بت‏هايش رهيده.

 كسى رنج مى‏ برد كه رفعت ذكر ندارد. كسى رنج مى‏ برد كه خيال مى ‏كند براى خوشى آمده. كسى كه مى‏ داند بيشتر از خوشى مايه دارد و استعداد دارد ديگر به خوشى، به تكرار و تنوع قانع نمى‏شود.

 دوستى داشتم كه به دنبال كرايه خانه، مدت‏ها دربه‏ در شده بود و در جستجوى خانه پايش به تاول نشسته بود و عجله هم داشت؛ كه مى‏ خواست پيش از محرم عروسى راه بياندازد. و عجله داشت؛ كه قرار گذاشته بود...

 مى‏ گفت: يك روز آن قدر گشتم و به جايى نرسيدم و ردّم كردند كه با نشستن در زير سقفى بغضم تركيد و مثل لش افتادم و گريه كردم و تركيدم.

 من به او گفتم تو مى‏ خواهى خانه و بزم و عيشى داشته باشى، اين خواسته توست، در حالى كه فقط اين را براى تو نمى‏خواهند، تو مى‏خواهى خانه بسازى، ولى آنها مى‏خواهند خودت را بسازند. و آنچه تو را مى‏ سازد، همين خانه خراب شدن‏ هاست. همين شكستن‏ها است. همين سوختن‏ها است كه سازنده مى‏ شود.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار