08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

کتاب هایی که باید از امام موسی صدر خواند
1395/8/19 13:9:5 print

کتاب هایی که باید از امام موسی صدر خواند
سید حسین مرکبی

امام موسی صدر  قرائتی کامل و همه‌جانبه از اسلام دارد. این قرائت در زمینه و زمانه‌ای ناب شکل می‌گیرد: در میانه‌ قرن بیستم و در قلب جغرافیا و نقطه‌ تماس جهان اسلام و مسیحیت و بر قله‌ حکمت و معرفت. علوم قدیم و جدید و میراث شرق و غرب در دل این قرائت برمی‌آمیزند و در خدمت هدفی واحد یعنی انسان قرار می‌گیرند. این قرائت، نسل‌های جداافتاده را به درک متقابل، پیروان متفرق ادیان را به وحدت، و انسان رهاشده را به فهم کرامت خویش و قبول مسئولیت فرا می‌خواند.

قرائت امام موسی صدر از اسلام، الهیاتی پرطراوت و سرزنده و سازنده دارد که تا کوچک‌ترین جزئیات زندگی جاری می‌شود و آن را متحول و بارور می‌سازد. این الهیات بلافاصله انسان‌شناسی ویژه‌ای را ترسیم می‌کند که مبنای تک‌تک تلاش‌ها و تجربه‌ چندبعدی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، تعاملی، مبارزاتی، سیاسی ایشان محسوب می‌شود و البته، تجربه‌ ایشان را تکرارشدنی و توسعه‌پذیر می‌سازد.

امام موسی صدر با کردار و گفتار خود الگویی نو برای زندگی مؤمنانه در دنیای امروز به ارمغان می‌آورد؛ الگویی که بر پایه‌ احترام به انسان بنا شده است. ایشان بارها و بارها تأکید می‌کند که ایمان به خدا هرگز با دوست نداشتن انسان جمع نمی‌شود. امام موسی صدر در لبنان، امام گفت‌وگو و گشودگی و آزادی و هم‌زمان امام مقاومت و مبارزه و صیانت از آزادی است تا حرمت انسان ضعیف و جامانده توسط انسان مسلط و مقتدر لگدمال نشود.

منطق فهم متون اساسی دین به ویژه قرآن نیز در قرائت ایشان، منحصر به فرد و پیونددهنده‌ میراث مذاهب و نحله‌های کلامی شرق و غرب عرب است. قرائت ایشان از قرآن، غبار قطور تاریخ و سد بلند زبان را می‌شکافد و چهره‌ای نو از قرآن به ما ارائه می‌دهد تا آن را در زندگی امروزمان به کار ببندیم.

خوش‌بختانه تا امروز بخش در خور اعتنایی از سخنان و  نوشته‌های ایشان به فارسی ترجمه و در قالب مجموعه‌ ۸ جلدی در «قلمرو اندیشه‌ امام موسی صدر» منتشر شده است که ما را به جهان اندیشه و عمل ایشان راه می‌برد. ایشان اگرچه شخصیتی خوش‌بیان و خطیبی چیره‌دست است، تکیه‌اش هیچ‌گاه صرفاٌ بر سخن نبوده است. همین موضوع موجب شده است که آثار ایشان بسیار گزیده و پرمغز و البته، ناظر به عمل و کاربرد باشد.

دو جلد اول از این مجموعه هشت‌جلدی نای و نی و ادیان در خدمت انسان نام دارد. این دو کتاب درباره‌ مسائلی همچون انسان، دین، جامعه، اسلام، تربیت، آزادی، عبادات، دنیای معاصر، مقاومت، مذاهب و روابط میان این موضوعات سخن می‌گوید.

 عناوین دو جلد دیگر انسان آسمان و سفر شهادت است که به بازخوانی تجربه‌ اجتماعی و زیست مؤمنانه‌ امیر مؤمنان و سیدالشهداء(علیهما السلام) می‌پردازد و می‌کوشد که راه‌هایی متناسب با دنیای جدید برای پیوستن به آن‌ها ارائه کند.

دو کتاب برای زندگی و حدیث سحرگاهان که درس‌گفتارهای تفسیری امام موسی صدر هستند و به‌خوبی می‌توانیم روش نوی تفسیری ایشان را در آن‌ها سراغ بگیریم و کارآمدی این تفاسیر را در زندگی‌مان حس کنیم.

و دو جلد با نام‌های رهیافت‌های اقتصادی اسلام و روح تشریع در اسلام که به دیدگاه‌های تخصصی ایشان در علم اقتصاد و فقه اختصاص دارد.

بر خلاف بسیاری از شخصیت‌ها، وجود و تأثیر امام موسی صدر به هیچ وجه فروکاستنی به آثار ایشان نیست و آن را باید در زندگی و کرامت امروز مردم لبنان جستجو کرد. با وجود این مطالعه‌ آثار ایشان یکی از بهترین روش‌ها برای فهم مبانی، عناصر و ارکان این تجربه‌ بالنده است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار