08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

نشانه ها را باور کنیم/ زندگی زیرزمینی در تهران چه شکلی است؟
1395/10/7 8:8:42 print
گزارش "شهر" از آن روی سکه تهران
نشانه ها را باور کنیم/ زندگی زیرزمینی در تهران چه شکلی است؟
کمی آن طرفتر در محله‌های مرکزی شهر نوع خلاف‌ها فرق می‌کند. در اینجا جوانان از قهوه‌خانه هایی صحبت می کنند که پاتوق زنان تن فروش است. فیلم‌های سینمایی خارجی روی هارد دیسک به فروش می‌رسد و تعداد دخترانی که به سراغ مواد مخدر می‌روند به شکل لگاریتمی افزایش پیدا می‌کند.

گروه اجتماعی شهر- خیابان‌های تهران این روزها شلوغ‌تر از هر زمان دیگری است. مردم بیشتر از ماشین استفاده می‌کنند و سرما به استخوان های مردم نفوذ کرده است. مردان قانون نیز در این شهر گوشه به گوشه ایستاده اند تا قانونی شکسته نشود. خودرویی بدون مجوز وارد منطقه رانندگی ممنوع نشود و هواپیمایی از منطقه ممنوعه فیلمبرداری تصویر نگیرد. اما این فقط تصویر ظاهری این شهر بزرگ و بی سر و ته است.

در عمق این شهر زندگی دیگری در جریان است. زندگی که به مدد فضای مجازی، نسل جدید پرورش یافته پای ماهواره و تازه به دوران رسیده‌های شیفته کشورهای غربی در کوچه و خیابان نوع دیگری از زندگی را تجربه می‌کنند.

در منتهی علیه جنوب غربی تهران، زندگی مخفی جوانان بیشتر شامل فروش مواد مخدر می‌گذرد. شایعاتی هست که آزمایشگاه‌های تولید ماده مخدر صنعتی شیشه در همین خانه‌ها برپا می‌شود. لابد بر اساس همین شایعات بوده که کارگردان فیلم لانتوری این موضوع را در فیلم خود گنجانده است.

قهوه‌خانه‌های این محله‌ها نیز پاتوق جوانان است. پاتوقی بیشتر برای شرط‌ بندی روی مسابقات فوتبال.

کمی بالاتر زندگی مخفی به معنایی دیگر در جریان دارد. مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی که از الان برای مراسم چهارشنبه سوری ابزار آتش بازی می‌فروشند در این مناطق به وفور به چشم می‌خورد و تقریبا شبها می‌توان صدای ترقه بازی آنان را از گوشه‌‌گوشه محله‌ها شنید.

کمی آن طرفتر در محله‌های مرکزی شهر نوع خلاف‌ها فرق می‌کند. در اینجا جوانان از قهوه‌خانه هایی صحبت می کنند که پاتوق زنان تن فروش است. فیلم‌های سینمایی خارجی روی هارد دیسک به فروش می‌رسد و تعداد دخترانی که به سراغ مواد مخدر می‌روند به شکل لگاریتمی افزایش پیدا می‌کند. بازار خرید و فروش مشروبات الکلی هم داغ است.

تورهای گردشگری هم در این مناطق برنامه خود را دارند. تورهای یک روزه که در آنها رقص در اتوبوس، سرو مشروب و پخش موسیقی غیر مجاز در برخی موارد جز لاینفک آنها به شمار می‌رود.

و در نهایت مناطق شمالی تهران، جایی که به خاطر پول بیشتر، تنوع خلاف‌ها بیشتر است. اینجا صحبت از رستوران‌های غیر قانونی است که غذاهای غیر مجاز سرو می‌کنند. از گوشت خوک گرفته تا انواع مشروبات الکلی. باشگاه‌های بیلیاردی که در کنار آن محیطی برای بازی پوکر در نظر گرفته شده است، سالن‌های رقص مجلل برای برگزاری مهمانی‌های مختلط و ...

این رفتار اشتغال کاذب هم ایجاد کرده است. حالا مدل شدن رسما به یک شغل برای دخترها تبدیل شده است و کلاس های آموزشی غیر قانونی و عکاسی و آتلیه نیز برای آموزش و تبلیغ مدلینگ در اقصی نقاط شهر در حال روییدن هستند.

با این حال این زندگی زیرزمینی، مثل هر گیاه دیگری زمانی که رشد کند شاخه‌هایش در شهر خواهد رویید. شاخه‌هایی که اعتیاد چندصد هزار تهرانی به مواد مخدر یکی از نشانه‌های آن است. با این حال مردان سیاست هنوز دغدغه‌های دیگری دارند. هنوز باورشان نشده که در این شهر نشانه‌هایی از تغییر وجود دارد. تغییری که به مذاق هیچ کس خوش نمی‌آید. تهران آینده نامعلومی دارد....

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار