08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

وضعیت اقتصاد ایران تا 3 سال آینده را در پیش‌بینی بانک جهانی بخوانید/ عراق بالاترین رشد اقتصادی منطقه را داشته است
1395/10/22 14:15:4 print

وضعیت اقتصاد ایران تا 3 سال آینده را در پیش‌بینی بانک جهانی بخوانید/ عراق بالاترین رشد اقتصادی منطقه را داشته است
در اقتصادهای واردکننده نفت رشد در مصر اندکی کاهش یافت و به 4.3 درصد در سال مالی 2016 رسید. این مسئله به خاطر کاهش ارز خارجی و آسیب دیدن صنعت توریست در این کشور بود. رشد اقتصادی مراکش هم در یک انقباض ناشی از خشکسالی در بخش کشاورزی به 1.5 درصد رسید.

گروه اقتصادی شهر- بانک جهانی در آخرین پیش‌بینی‌های خود برآورد کرده است رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2016، 2.7 درصد بوده است که نشان دهنده تثبیت مالی در برخی از کشورها و محدودیت تولید نفت در برخی کشورهای دیگر این منطقه بوده است.

آتش‌بس شکست خورده در سوریه، ادامه جنگ در یمن، جنگ علیه داعش در عراق و بحران سیاسی در لیبی بخشی از چرخه ادامه جنگ در منطقه بوده است که منجر به مهاجرت‌های گسترده، از دست دادن زندگی و تخریب زیرساخت‌ها در این کشورها شده است. سرریزهای جمعیت در مرزها تجارت را مختل کرد. فشارهای مالی ناشی از پناهندگان و بحث امنیت باعث از دست دادن بخشی از درآمدهای حاصل از گردشگری در منطقه شد و اثرات دامنه‌داری در دنیا داشت.

رشد اقتصادی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به شدت کاهش یافت و به میزان 1.6 درصد رسید و رکود در بخش نفت به بخش‌های غیرنفتی هم سرایت کرد. در همین زمان برآورد می‌شود رشد اقتصادی ایران به سرعت به سمت 4.6 درصد شتاب گرفته است و در عراق به نرخ 10.2 درصد رسیده است. البته که در عراق این مسئله مرهون افزایش شدید درآمدهای نفتی بوده است و رشد اقتصادی در ایران مرهون بهبود در کشاورزی، تولید خودرو، تجارت و حمل و نقل بوده است.

در اقتصادهای واردکننده نفت رشد در مصر اندکی کاهش یافت و به 4.3 درصد در سال مالی 2016 رسید. این مسئله به خاطر کاهش ارز خارجی و آسیب دیدن صنعت توریست در این کشور بود. رشد اقتصادی مراکش هم در یک انقباض ناشی از خشکسالی در بخش کشاورزی به 1.5 درصد رسید.

چشم‌انداز: پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی منطقه به 3.1 درصد در 2017 میلادی برسد که عمدتا هم به خاطر درآمدهای نفتی بالاتر این کشورها خواهد بود.

در میان صادرکنندگان نفت پیش‌بینی می‌شود عربستان سعودی به نرخ رشد 1.6 درصد در سال 2017 برسد که هنوز نسبت به استانداردهای تاریخ این کشور رقم پایینی است. پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2017 به 5.2 درصد برسد چرا که تولید نفت در ایران افزایش خواهد یافت و انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور تکمیل شود. نرخ رشد اقتصادی الجزایر به 2.9 درصد کاهش خواهد یافت که به خاطر هزینه بخش عمومی و تأخیر در پرداخت مالیات و اصلاحات یارانه‌ها خواهد بود.

در میان واردکنندگان نفت پیش‌بینی می‌شود رشد مصر به 4 درصد در سال 2017 تقلیل یابد، چراکه تثبیت مالی آغاز می‌شود و مصرف خصوصی به خاطر افزایش نرخ تورم کاهش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود مراکش به رشد 4 درصدی در سال 2017 برسد و این را مرهون احیای درآمدهای بخش کشاورزی خواهد بود. اردن با بهبود سرمایه‌گذاری و افزایش صادراتی که خواهد دشت به نرخ رشد اقتصادی 2.6 درصد دست خواهد یافت.

ریسک: شکست قیمت‌های نفتی و تشدید درگیری‌ها ریسک در منطقه را بالا خواهد برد. افزایش درآمدهای نفتی می‌تواند مخارج و مسیرهای مالی دولتی را تضعیف کند. سرریز درگیری‌های منطقه در چند کشور و همچنین افزایش خطر تروریسم ریسک‌های فعالیت اقتصادی در این منطقه هستند. افزایش خطرات ناشی از جنگ به احتمال زیادی به عدم اطمینان اقتصادی و ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. اصلاحات ساختاری و مالی می‌تواند نارضایتی عمومی را ایجاد کند و تأثیرات منفی بر اعتماد، رشد و سرمایه‌گذاری خارجی در این کشورها داشته باشد.

منبع: بانک جهانی

پیش‌بینی‌های بانک جهانی عمدتا براساس اطلاعات جدید و تغییر شرایط جهانی بروزرسانی می‌شوند. در نتیجه ممکن است پیش‌بینی‌ها در اسناد بعدی متفاوت از آن چیزی باشند که الآن منتشر شده است.

 

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار