08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

مارچ زنان جهان علیه ترامپ
1395/11/3 13:17:25 print
گزارش "شهر" از تظاهرات میلیونی در کشورهای مختلف جهان در اعتراض به ریاست جمهوری جدید آمریکا؛
مارچ زنان جهان علیه ترامپ
با روی کار آمدن ترامپ، میلیون‌ها تن در سراسر جهان و نیز در داخل آمریکا علیه رییس جمهوری جدید آمریکا دست به راهپیمایی اعتراضی زدند؛ اقدامی که یکی از بی‌سابقه ترین مخالفت‌های جهانی با یک رئیس جمهور در آمریکا محسوب می‌شود.

گروه بین‌الملل شهر- به گفته مگی، زنی ۴۰ ساله از ایالت مریلند، مادربزرگی از هاوایی به نام ترزا شوک پیشنهاد راهپیمایی بزرگ علیه ترام‍پ را در واشنگتن داده و در یک صفحه گروه های سیاسی در فیسبوک گفته: «باید اعتراض کنیم.»
در حالی که کمتر از دو روز از مراسم رسمی تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا می گذرد، تظاهرات اعتراضی زنان در کشورهای مختلف علیه دونالد ترامپ، تاجر و سیاستمدار نوظهور آمریکایی همچنان ادامه دارد، این تظاهرات ابتدا از ‍پایتخت آمریکا آغاز شد و اکنون به دیگر قاره ها گسترش یافته است.
گفته می شود نزدیک به یک میلیون در تظاهرات اعتراضی زنان علیه ترامپ که «مارچ زنان» نامیده شده حضور پیدا کرده و اکثر آنان کلاه صورتی به سر یا لباس صورتی به تن داشته اند. حاضران در این تظاهرات همچنین با استفاده از پلاکاردهایی که به دست داشتند شعارهای فمنیستی را همزمان فریاد می زدند. «ما به عقب برنمی گردیم» و «این یک لحظه نیست، یک انقلاب است» بسیاری دیگر از شعار های برابری خواه در جریان این تظاهرات ها به نمایش گذاشته شده است.
گسترش موج اعتراضات علیه رییس جمهوری جدید دولت آمریکا در شرایطی اتفاق می افتد که شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در تازه ترین اظهار نظرش از گزارش رسانه ها در خصوص جمعیت حاضر در مراسم تحلیف دونالد ترام‍پ انتقاد کرد. بر همین اساس عکس های منتشر شده از مراسم تحلیف اوباما در سال ۲۰۰۹ و مراسم تحلیف ترامپ در سال ۲۰۱۷ تفاوت فاحشی را به لحاظ جمعیتی نشان می دهد.
بر این اساس با روی کار آمدن ترامپ، میلیون‌ها تن در سراسر جهان و نیز در داخل آمریکا علیه رییس جمهوری جدید آمریکا دست به راهپیمایی اعتراضی زدند؛ اقدامی که یکی از بی‌سابقه ترین مخالفت‌های جهانی با یک رئیس جمهور در آمریکا محسوب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته سازمان دهندگان تظاهرات‌های ضد ترامپ در انگلیس که با حضور هزاران معترض در لندن برگزار شد، 670 تظاهرات در سراسر جهان علیه رئیس جمهور جدید آمریکا برگزار شده و یا به زودی برگزار می‌شود.
در شهرهای اروپایی که تظاهرات زنان علیه ترامپ بسیار مشهودتر بود، معترضان در برلین، پاریس، رم، وین، ژنو و آمستردام به خیابان‌ها آمدند و علیه ترامپ شعار دادند. در لندن زنان معترض با در دست داشتن پلاکاردهایی که رویشان شعارهای مختلفی علیه ترامپ نوشته شده بود، در مقابل سفارت آمریکا تجمع کردند. بسیاری از بازیگران و هنرمندان مطرح جهان در راهپیمایی‌های اعتراضی علیه ترامپ شرکت داشتند.

در قاره آفریقا نیز صدها معترض در کاروآ در نایروبی با در دست داشتن پلاکارت‌هایی شعارهای ضد آمریکایی سر دادند. در سیدنی استرالیا نیز 3000 تن اعم از زنان و مردان در هاید پارک گردهم آمدند تا مراتب اعتراض خود را علیه ترامپ بعنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا نشان دهند. در نیوزلند نیز 2000 معترض در تظاهرات مشابهی شرکت کردند و سیاست‌های ترامپ را زیر سوال بردند.
همچنین صدها تن از اسرائیلی‌ها نیز علیه ترامپ در تل‌آویو دست به راهپیمایی زدند و اکثر آنها را زنان تشکیل می‌دادند. این معترضان در مقابل سفارت آمریکا در تل‌آویو دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. معترضان پلاکاردهایی را که بر رویشان نوشته شده بود "تنفر خوب نیست" و "حقوق زنان حقوق بشر است" در دست داشتند.
در همین حال تظاهرات دیگری در کانادا برگزار شد و مردم شهرهای کبک و مونترال علیه رئیس‌جمهوری جدید آمریکا دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود از سوی جامعه زنان آمریکا مورد انتقاد شدید قرار داشت. این انتقادها اغلب ناشی از اظهارات جنجالی وی علیه زنان بوده که در محافل مختلف، آشکارا و نهان مطرح کرده است.
در این میان، انتشار یک ویدئو از ترامپ در اوج رقابت‌های انتخاباتی با واکنش‌های منفی بسیاری روبه‌رو شد و شماری از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌خواه اظهارات او را به شدت محکوم کردند. این ویدئو را روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد و در آن ترامپ خطاب به بیلی بوش، از اعضای خاندان بوش که یک مجری تلویزیونی است، می‌گوید: وقتی مشهور باشی، هر کاری بخواهی می‌توانی با زنان انجام بدهی.

شبکه تلویزیونی سی ان ان با بیان اینکه یک روز پس از ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» تظاهرات جهانی علیه او برگزار شده است، گزارش داد: خیابان های واشنگتن مملو از زنان معترض علیه ترامپ خواهد شد.
این شبکه تلویزیونی با تخمین اینکه حدود 200 هزار زن در تظاهرات در شهر واشنگتن علیه ترامپ حضور خواهند داشت، اضافه کرد: این تظاهرات مختص آمریکا نخواهد بود و تظاهرات ضد ترامپ زنان در سراسر جهان برپا خواهد شد.
سو فالتون (Sue Falton) یکی از فرماندهان سابق در ارتش آمریکا درمورد این راهپیمایی اعتراضی علیه ترامپ گفت: مدتی است حقوق مدنی که در قانون اساسی آمریکا آمده است، آزادانه مورد تهدید قرار گرفته است.
این فرمانده زن سابق ارتش آمریکا به سی ان ان گفت: حق آزادی بیان، دین، مطبوعات و دیگر حقوق مدنی در قانون اساسی مورد تهدید واقع شده است و ما بعنوان یک زن نمی توانیم در این خصوص ساکت بنشینیم.
یک گروه از مدافعان حقوق زن نیز به سی ان ان گفتند: در این انتخابات آرای مردمی به حساب نیامد و می خواهیم بصورت حضوری آن را نشان دهیم، می خواهیم بگوییم که ترامپ نماینده آن ارزش های ما (حقوق زنان) نیست.
این در حالی بود که در خیابان های شهر واشنگتن هنگام برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری، معترضان به انتخاب وی، تظاهرات کردند. پلیس آمریکا در واشنگتن 217 نفر از معترضان را بازداشت کرد در حالی که روز گذشته سایر شهرها در سراسر آمریکا با اعتراض های ضد ترامپ مواجه بود.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در گزارش شنبه خود نوشت: در سان فرانسیسکو هزاران نفر با تشکیل زنجیره انسانی در اطراف پل «گلدن گیت»، شعارهایی در مخالفت با لفاظی های تنفرامیز ترامپ سر دادند. در آتلانتا، تظاهرکنندگان در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند و صدها نفر با سردادن شعار و در دست داشتن پلاکاردهایی سیاست های نژادپرستانه ترامپ و خشونت پلیس را محکوم و از مهاجران، مسلمانان و جنبش «زندگی سیاه پوستان مهم است» حمایت کردند.
برخی از تظاهرکنندگان درباره آینده فرزندان شان پس از روی کار آمدن ترامپ ابراز نگرانی کرده اند.
وعده های ترامپ درباره ساخت دیوار در مرز مکزیک و جلوگیری از ورود مهاجران نیز باعث بروز تظاهرات هایی در مکزیک شد.
همچنین در برج شهر «ماکاتی» در شرق مانیل نیز که مرکز تجاری فیلیپین محسوب می شود، تظاهرکنندگان شعارهایی علیه ترامپ سر دادند.
دونالد ترامپ روز جمعه بیستم ژانویه برابر با اول بهمن با ادای سوگند به قانون اساسی آمریکا به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور آغاز به کار کرد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار