08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

نشست بین المللی آستانه آغاز به کار کرد
1395/11/4 12:27:48 print
تلاش بلوک شرق برای حل بحران سوریه
نشست بین المللی آستانه آغاز به کار کرد
نشست دو روزه آستانه برای حل درگیری‌های نظامی در سوریه امروز (دوشنبه) با پیام رییس جمهوری قزاقستان کار خود را آغاز کرد.امیدها برای توقف درگیری‌های مسلحانه در این کشور است و آنگونه که شرکت کنندگان گفته‌اند شامل مذاکرات سیاسی نخواهد بود.

گروه بین الملل شهر- نشست دو روزه آستانه برای حل درگیری‌های نظامی در سوریه امروز (دوشنبه) با پیام رییس جمهوری قزاقستان کار خود را آغاز کرد.
این نشست که با تلاش ایران و روسیه و ترکیه و با مشارکت بیشتر گروه‌های شبه نظامی سوریه و دولت این کشور در آستانه برگزار می‌شود، یکی از آخرین امیدها برای توقف دست‌کم درگیری‌های مسلحانه در این کشور است و آنگونه که شرکت کنندگان گفته‌اند شامل مذاکرات سیاسی نخواهد بود.
علاوه بر نمایندگان طرف‌های درگیر در سوریه هیات‌هایی از روسیه، ایران، ترکیه، آمریکا نیز در این مذاکرات حضور دارند. در همین رابطه پایگاه خبری رادیو روسی اسپوتنیک اعلام کرده است که سفیر آمریکا نیز در این مذاکرات حضور دارد. 
رسانه های روسی همچنین امروز اعلام کردند، نشست آستانه مقدمه ای برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده صلح در ژنو است که براساس برنامه اعلام شده هشتم فوریه (20 بهمن) با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو آغاز خواهد شد.

نشست ۵ ساعته؛ توافق سه کشور

روز گذشته نیز بین سه طرف درگیر در این مذاکرات نشستی ۵ ساعته برگزار شد که از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. به این ترتیب هیات های ایران، روسیه و ترکیه در نشست سه جانبه آستانه که برای هماهنگی در باره مذاکرات صلح سوریه در هتل ماریوت پایتخت قزاقستان برگزار شد، در باره برنامه مذاکرات با گروههای مسلح و سیاسی معارض سوری توافق کردند.
براساس توافق صورت گرفته در نشست دیروز که حدود پنج ساعت طول کشید، نمایندگان گروههای معارض مسلح سوری در مذاکرات آستانه حضور می یابند و گروههای معارض سیاسی (غیر مسلح) نیز در نشست آینده شرکت می کنند.
در همین رابطه وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد، رهبران هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت دمشق و مخالفان سوری نظر مثبت خود را نسبت به مذاکرات آستانه اعلام کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، دستگاه دیپلماسی قزاقستان که میزبانی مذاکرات میان جناح‌های سوری را برعهده دارد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت دمشق و جناح مخالف سوریه نسبت به مذاکرات آستانه نظری مثبت دارند و امیدوارند که این مذاکرات مثمرثمر واقع شود. 
همچنین خبرنگار الجزیره در اینباره گفته بود که هیئت مخالفان مسلح به ریاست محمد علوش و رئیس دفتر سیاسی گروه جیش الاسلام هنوز موضع خود را در قبال انجام مذاکرات مستقیم با نظام سوریه اعلام نکرده است و او منتظر واکنش طرف‌های ضمانت‌کننده آتش‌بس (ترکیه و روسیه) نسبت به شروط خود است.
این خبرنگار افزود: روس‌ها پیام‌ها را بین هیئت مخالفان و هیئت نظام منتقل می‌کنند.
اما یک منبع در هئیت مخالفان در آستانه گفت: مذاکرات دو طرف نظام و مخالفان به صورت مستقیم خواهد بود. این اولین بار است که دو طرف مذاکرات مستقیم خواهند داشت.
عبدالکریم بشار، معاون رئیس ائتلاف ملی گروه‌های انقلابی و مخالفان سوریه گفت: دو هیئت مخالفان و دولت سوریه با حضور یک میانجی‌گر و روی یک میز به مذاکره خواهند پرداخت.
این در حالی است که برخی مخالفان سوری به اسکای نیوز تاکید کردند، مذاکرات در پی توافقی که با چهار کشور ناظر شده هرگز مستقیم نخواهد بود.
همه این اخبار در حالی روز گذشته منتشر شد که صبح امروز خبرگزاری ایرنا از آغاز نشست بین المللی آستانه با حضور هیات های نمایندگان دولت سوریه و گروههای مسلح مخالف و هفت هیات از جمله ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان نشست سوری-سوری خبر داد.

آتش بس فراگیر؛ هدف نشست آستانه
ایران، روسیه و ترکیه سه کشور مبتکر آتس بس سوریه برقرار شده از 10 دی ماه و همچنین برگزاری مذاکرات آستانه هستند. 
نشست آستانه با هدف شکستن بن بست از سرگیری مذاکرات صلح سوری در ژنو برنامه ریزی شده که از هفت ماه پیش با کارشکنی گروههای مسلح تحت الحمایه گروه کشورهای ضدسوری از جمله عربستان سعودی متوقف شده است.
منابع نزدیک به مذاکرات آستانه اعلام کردند، این نشست تنها به بررسی تثبیت آتش‌بس خواهد پرداخت و هیچ طرح دیگری وجود ندارد.
منابع مخالف نیز در تایید این خبر امروز (دوشنبه) گفتند: مذاکرات آستانه تنها به تثبیت آتش‌بس و مسائل انسانی می‌پردازد و وارد مذاکرات سیاسی نخواهیم شد.
نشست عمومی این دور از مذاکرات با سخنرانی نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان به عنوان میزبان آغاز شد که با ارزشمند خوان تلاش های انجام شده هیات های شرکت کننده، إبراز امیدواری کرد، نشست آستانه بتواند آغازی برای روند صلح و حل سیاسی بحران سوریه باشد.
همچنین هیات سازمان ملل به سرپرستی استفان دی میستورا نماینده دبیرکل این سازمان در امور سوریه و سفیر آمریکا در مذاکرات سوری-سوری شرکت دارند.
هیات های ایران، روسیه و ترکیه از روز شنبه تا شامگاه یکشنبه با برگزاری چند دور نشست دوجانبه و سه جانبه در هتل ماریوت، برای هماهنگی بیشتر با هدف افزایش شانس موفقیت مذاکرات رایزنی کردند و در جریان آن برنامه حضور گروههای معارض مسلح سوری در مذاکرات آستانه و معارض سیاسی (غیر مسلح) در نشست آینده تائید شد.
حسین جابری انصاری معاون امور عربی و آفریقای وزارت خارجه ریاست هیات جمهوری اسلامی ایران را در این گفت وگوها برعهده دارد. مطابق برنامه اعلام شده، مذاکرات آستانه عصر سه شنبه پایان می یابد.
برخی کارشناسان نشست بین المللی آستانه را آزمونی برای گروه های معارض سوریه دانسته اند. 
تاکنون سه نشست بین المللی برای حل سیاسی بحران سیاسی به رهبری آمریکا و روسیه که هدایت کنندگان ائتلاف بین المللی علیه داعش هستند تشکیل شده که نتیجه ای جز آتش بس های شکست خورده نداشته است. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار