08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

ترامپ استراتژی آمریکا در موضوع سوریه را تغییر می دهد/ خطر داعش یک خطر جهانی است
1395/11/9 9:5:57 print
مشاور وزیر خارجه در گفت و گو با "شهر":
ترامپ استراتژی آمریکا در موضوع سوریه را تغییر می دهد/ خطر داعش یک خطر جهانی است
داعش کشورهای اروپایی حتی آمریکا و بقیه کشورهای دیگر را مورد تهاجم قرار می دهد. بنابراین خطر داعش یک خطر جهانی شده است.

گروه بین الملل شهر- سوریه این روزها محل تلاقی دیدگاههای مختلف درباره منطقه شده است. نشست آستانه که با بیانیه ایران و روسیه و ترکیه پایان یافت می تواند شروعی بر آغاز فروپاشی تروریزم در این کشور و حتی در منطقه باشد. از آن طرف ترامپ در کاخ سفید مستقر شد و به اذعان بسیاری از کارشناسان نمی توان رفتارهای این میلیاردر آمریکایی را پیش بینی کرد اما ترامپ برخلاف مواضع عجیبش درباره برجام و ایران درخصوص سوریه تاکنون مواضعی نزدیک به محور روسیه-ایران گرفته است.

مشاور وزیر امور خارجه در گفت و گو با "شهر" با اشاره به مواضع ترامپ درباره تحولات منطقه گفت: نکته بسیار مهم این است، مواضعی که تا الان آقای ترامپ اعلام کرده کاملا با مواضع اوباما متفاوت است. اوباما در ابتدا به دنبال ساقط کردن بشار اسد بود و این جزو اهداف اصلی بشمار می امد اما به مرور زمان که رشد داعش را آنجا دید و متوجه شد که داعش خیلی خطرناک است این هدف را متوقف کرد ولی تغییر نداد و روند به همان شکل اول ادامه یافت.

دکتر محمد صدر در ادامه افزود: ترامپ اعلام کرد که مبارزه اصلی من با تروریست ها است. بنابراین بشار اسد هم با تروریست ها می جنگد و طبیعی است ما باید بشار اسد را کمک کنیم که تروریست های داعش را نابود کند و این در جهت اهداف ما است. از طرف دیگر ترامپ خیلی اظهار تمایل به روسیه دارد و اعلام می کند که باید با روسیه رابطه مان خوب باشد با توجه به نقشی که روسیه در سوریه دارد معنایش این است، سیاست ترامپ در سوریه که الان مرکز بحران است یک مقدار با قبل تفاوت می کند و تغییر استراتژی آمریکا در آنجا دیده می شود.

مشاور وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که وضعیت سوریه را چطور ارزیابی می کنید اظهار داشت: بحران سوریه نه تنها بحران این کشور نیست و نه تنها بحران منطقه خاورمیانه نیست بلکه یک بحران جهانی است برای اینکه؛ از یک طرف تروریزمی که در سوریه در این مدت رشد کرده تمام جهان را تهدید می کند. یعنی داعش کشورهای اروپایی حتی آمریکا و بقیه کشورهای دیگر را مورد تهاجم قرار می دهد. بنابراین خطر داعش یک خطر جهانی شده است. از آن طرف بحث آوارگان و پناهندگان تنها مشکل سوریه نیست از ترکیه شروع می شود  و به سمت اروپا و مسائلی که وجود داشت می رود لذا نباید این مشکل را تنها منحصر به مردم سوریه دانست.

وی در پایان گفت: از این منظر برای دفع این تهدید جهانی همانطوری که جمهوری اسلامی احساس وظیفه می کند ورود پیدا کند باقی کشورها نیز باید برای مقابله با تروریزم ورود پیدا می کردند که متاسفانه برخی کشورها نه تنها به این امر اقدام نکردند بلکه از داعش حمایت هم کردند و قطعا دود این رفتارشان به چشم خودشان می رود.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار