08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

اتحاد چین و روسیه می تواند با قدرت آمریکا رقابت کند/ اگر ترامپ از برجام دست بکشد احمق است
1395/11/10 9:21:36 print
استفن لندمن نظریه پرداز آمریکایی در گفت و گوی اختصاصی با "شهر":
اتحاد چین و روسیه می تواند با قدرت آمریکا رقابت کند/ اگر ترامپ از برجام دست بکشد احمق است
من نسبت به اظهارات ترامپ در خصوص چین و ایران نگران هستم. اتحاد چین و روسیه می تواند با قدرت اقتصادی و نظامی آمریکا رقابت کند. ترامپ نمی تواند با ایجاد تنش در روابط خود با ایران و چین، با روسیه به توافق برسد.

گروه بین الملل شهر-جلال حیران نیا: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نهایتا با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور چهارسال آینده این کشور پایان یافت.

اظهارات و موضع گیری های دونالد ترامپ در خصوص بسیاری از مسائل جهانی در هفته های گذشته حکایت از آن دارد جهان شاهد شروع فصلی تازه در سیاست خارجی آمریکا خواهد بود.

از موضوعات بین المللی که وی به موضع گیری در خصوص آنها پرداخته و تردیدهایی را در میان رهبران جهان ایجاد کرده است اظهارات وی درباه برجام، سیاست چین واحد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و پیمان تجارت ترانس پاسیفیک(TPP) هستند.

در همین خصوص گفتگویی داشته ایم با «استفن لندمن» نظریه پرداز آمریکایی که مشروح آن در زیر آمده است. استفن لندمن از منتقدان جدی سیاست های غرب به ویژه آمریکا است و دانش آموخته دانشگاه هاروارد است. وی همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته MBA فارغ التحصیل شده است. از جمله آثار منتشر شده او عبارتند از «باتلاق عراق»، «چگونه وال استریت آمریکا را سر کیسه کرد» و «تسخیر بانکداران».

*ترامپ اعلام کرده است که کشورهای عضو ناتو باید سهم عضویت خود در این سازمان را بپردازند.(در گذشته آمریکا سهم کشورهایی را که نمی توانستند حق عضویت را بپردازند را تقبل می کرد و می پرداخت)، در پاسخ به این درخواست ترامپ، کشورهای اروپایی اعلام کردند پیمان دفاعی خودشان را تشکیل خواهند داد. آیا به نظر شما روابط ناتو و آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ با مشکل مواجه خواهد شد؟

مهم این است که ببینیم سیاستمداران در عمل چه می کنند، نه اینکه چه به زبان می آورند. اوباما تمامی قول هایی که داده بود را زیر پا گذاشت، از جمله در قبال ایران، با وضع تحریم های جدید پس از اجرایی شدن برجام، آن را نقض کرد.

ترامپ هیچ پیشینه عمومی ندارد که بتوانیم با توجه به آنها وی را مورد قضاوت قرار دهیم. باید صبر کرد و اقدامات وی را دید و آنگاه ببینیم چگونه حکومت داری خواهد کرد. او ناتو را «پوسیده» خوانده و از طرفی هم از آن خواسته با تروریسم مبارزه کند، نه اینکه دولت ها را براندازی کند، و از 28 عضو آن خواسته تا حق عضویت خود را پرداخت کنند. در حال حاضر آمریکا 75% از هزینه های ناتو را می پردازد.

(ناتو) به خصوص پس از فروپاشی شوروی همیشه در حال حمله بوده و نه دفاع. این پیمان، ماشین کشتار واشنگتن برای بسط اهداف و تبلیغات امپریالیستی خود است. امیدوارم ترامپ بر آن چیره شود، اما کسی چه می داند.

*ترامپ اعلام داشته است که آمریکا از پیمان ترانس پاسیفیک (TPP) خارج خواهد شد. این مسئله موجب نگرانی کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی شده است بطوریکه موجب شد تا «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن اولین مقام خارجی باشد که با ترامپ دیدار کند. آیا سیاست «چرخش به آسیای» آمریکا در دوره ترامپ رو به زوال خواهد رفت؟ و آیا ترامپ TPP را ترک خواهد کرد؟

 ترامپ به دنبال ایجاد مشاغل بیشتر در خانه است . معتقد است برونسپاری کارها باید متوقف شود. به همین خاطر وی با «تی پی پی» و توافق های مشابه آن مخالف است. همزمان، وی قویا به تجارت آزاد معتقد است.

من نسبت به اظهارات وی در خصوص چین و ایران نگران هستم. اتحاد چین و روسیه می تواند با قدرت اقتصادی و نظامی آمریکا رقابت کند. ترامپ نمی تواند با ایجاد تنش در روابط خود با ایران و چین، با روسیه به توافق برسد. امیدوارم کشورداری وی کمی نسبت به اظهاراتش مسئولانه تر باشد.

*ترامپ در ابتدا اعلام کرد توافق هسته ای با ایران را لغو خواهد کرد اما بعدا گفت قصد دارد مجددا درباره آن مذاکره کند. به نظر شما موضع وی در قبال برجام چه خواهد بود؟ در صورتیکه وی توافق را لغو کند آیا متحدان و شرکای آمریکا از وی تبعیت خواهند کرد؟

برجام یک معاهده بین المللی است. اگر ترامپ بخواهد از آن پا پس بکشد، واقعاً احمق است. من شک دارم وی چنین کند، اما می تواند مانند اوباما از راه تحمیل تحریم های بیشتر، بلوکه کردن اموال ایرانی ها و حفظ روابط خصمانه (با تهران) برجام را نقض کند. بعید می دانم این کاری باشد که قصد انجام آن را داشته باشد. اگر چنین کند، من به شدت از وی انتقاد خواهم کرد.

*ترامپ با رهبر تایوان تماس تلفنی گرفت. این اقدام وی بسیار چالش برانگیز بود و با این کار به سیاست ۴۰ ساله چین واحد پایان داد. دلیل این رویکرد وی چیست؟ روابط چین و آمریکا در دوره ترامپ چگونه خواهد بود؟

من انجام تماس تلفنی با رهبر تایوان را مساله پیش پا افتاده ای می دانم. نگرانی من از آن است که وی سیاست چین واحد را به عنوان حربه ای برای مذاکره قرار دهد. پکن چنین چیزی را برنخواهد تابید. من نگرانم و نمی دانم وی در اینباره چه خواهد کرد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار