08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

مقامات بریتانیا در تور روس ها گرفتار شدند
1395/11/13 9:57:42 print
روسیه بلایی که بر سر آمریکا آورد را در انگلیس پیاده می کند
مقامات بریتانیا در تور روس ها گرفتار شدند
بر‌اساس اتهامات مطرح‌شده در اين گزارش، ظاهرا مقامات امنيتي روسيه اطلاعاتي محرمانه و البته رسواکننده را درباره دونالد ترامپ، از جمله فيلم‌هاي جنسي زننده او در اختيار دارند که مي‌تواند به‌عنوان ابزاري براي اخاذي از رئيس‌جمهوري جديد آمريکا مورد استفاده قرار گيرد.

يکي از مقامات اسبق وزارت امورخارجه بريتانيا مدعي شده است که روسيه مشغول جمع‌آوري اطلاعات محرمانه و مدارکي درباره زندگي خصوصي سياستمداران عالي‌مقام انگليس بوده و به‌دنبال آن است تا با استفاده از همين اطلاعات، اعتبار آنها را به‌خطر بيندازد. 

کريس برايانت، نماينده حزب کارگر بريتانيا و وزير مشاور سابق انگليس در امور اروپا در ادامه گفت که او خود قرباني چنين تاکتيکي بوده و معتقد است که برخي از سياستمداران رده‌بالاي دولت انگليس از جمله بوريس جانسون، وزير امورخارجه و ليام فاکس، وزير تجارت بين‌الملل در مرکز توجهات روسيه قرار دارند و روس‌ها يا کساني که مستقيما ازسوي مقامات اين کشور استخدام شده‌، فعاليت اين سياستمداران را تحت نظر قرار داده‌اند. 
ادعاهاي مطرح‌شده ازسوي اين نماينده حزب کارگر، چند روز پس از انتشار گزارشي از اتهامات تأييدنشده عليه روسيه مطرح شد. بر‌اساس اتهامات مطرح‌شده در اين گزارش، ظاهرا مقامات امنيتي روسيه اطلاعاتي محرمانه و البته رسواکننده را درباره دونالد ترامپ، از جمله فيلم‌هاي جنسي زننده او در اختيار دارند که مي‌تواند به‌عنوان ابزاري براي اخاذي از رئيس‌جمهوري جديد آمريکا مورد استفاده قرار گيرد. 
کريستوفر استيل، نويسنده بريتانيايي اين گزارش جنجالي و بحث‌برانگيز که از کارمندان سابق سازمان اطلاعات محرمانه انگليس (ام‌آي6) بوده نيز از روز شنبه مخفي شده است. ترامپ نيز که درحال‌حاضر در واشنگتن است، در پي افشاي اين اسناد و مدارک، حمله‌اي جديدي را عليه آنها صورت داد. استيل پس از آغاز فعاليت خود به‌عنوان نماينده مخالفان سياسي نامزد رياست‌جمهوري، اين اسناد و مدارک را جمع‌آوري کرد اما ادعاهاي او هنوز از سوي هيچ‌يک از رسانه‌ها و سرويس‌هاي اطلاعاتي تأييد نشده است. ترامپ نيز اخيرا در واکنش به اين موضوع، توئيتي را و با حروف بزرگ منتشر کرد: «حالا نيروهاي اطلاعاتي خودي و محرمانه مدعي مي‌شوند که در پرونده ترامپ تقلب کاملي صورت گرفته است.»
برايانت با توضيح اينکه دفتر وزارت امورخارجه به‌دليل برخي مشکلات امنيتي از اظهارنظر در‌اين‌زمينه معذور است، عنوان کرد: «هر وزيري که به دفتر وزارت امورخارجه برود و مسئوليتي درباره روسيه داشته باشد، موجب مي‌شود تا مسکو تمام تلاش خود را به کار گيرد تا اطلاعاتي را درباره آنها فراهم آورد.»

او در ادامه افزود: «کاملا مطمئن هستم که برخي از سياستمداران ما از جمله بوريس جانسون، وزير امور خارجه؛ ليام فاکس، وزير تجارت بين‌الملل؛ آلان دونکان، معاون وزير امورخارجه و ديويد ديويس، وزير برگزيت در مرکز توجهات روسيه قرار دارند.» برايانت معتقد است که مسکو همه اين افراد را به‌صورت بسيار دقيق مورد تحقيق و بررسي قرار خواهد داد. اين کشور درباره فعاليت اين سياستمداران پرونده‌هايي را ايجاد کرده و تمام تلاش خود را براي جاسوسي از آنها به کار خواهد برد. 

برايانت، رهبر در سايه سابق مجلس عوام که در ژوئن گذشته استعفا داد، در اين‌باره گفت که پيشرفت‌هاي کنوني در زمينه فناوري، کار دشمنان را به مراتب آسان‌تر کرده است و اکنون آنها قادر هستند تا به‌راحتي به اطلاعات شخصي افراد دست پيدا کنند. او درباره اين پيشرفت‌هاي تکنولوژيک گفت: «اکنون شما مي‌توانيد بسياري از کارها را از راه دور انجام دهيد، لازم نيست که از نظر فيزيکي به کسي نزديک باشيد تا بتوانيد او را دنبال کنيد بلکه در شيوه‌هاي نوين تعقيب افراد، از گوشي‌هاي تلفن‌همراه و اين دست وسايل استفاده مي‌شود.»

برايانت که يکي از منتقدان صريح‌اللحن سوابق پيشين ولاديمير پوتين در زمينه مسائل مرتبط با حقوق مدني بوده، معتقد است که افراد مرتبط با مسکو مشغول جمع‌آوري مدارک و شواهدي عليه سياستمداران عالي‌مقام انگليس و بي‌اعتبارکردن آنها هستند. در سال 2012، او سفارت روسيه در لندن را به سازماندهي کمپيني براي ابراز انزجار از همجنس‌بازي خودش متهم کرد؛ ادعايي که بعدا ازسوي روسيه تکذيب شد. 
برايانت در ادامه اظهارات خود عنوان مي‌کند: «زماني که به‌عنوان رئيس تمامي احزاب بریتانیا فعاليت مي‌کردم، سفارت روسیه تمام تلاش خود را کرد تا مرا به‌طور کامل حذف کند. در آن زمان، بسياري از دوستان و نمايندگان مختلف محافظه‌کارم به من گفتند که پوتين از تو متنفر است و به‌دنبال راهي مي‌گردد تا از شر تو خلاص شود.»

بيل برودر، يکي از تاجران مستقر در لندن است که تا همين چندي پيش، شرکتش به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاران خارجي در روسيه به شمار مي‌رفت. به گزارش وقایع اتفاقیه سرگئي ماگينسکي، وکيل برودر، پس از افشاي تقلب و کلاهبرداري‌هاي مالياتي‌اش به ارزش بيش از 144ميليون پوند، ازسوی نيروهاي پليس دستگير شد اما در دوران بازداشت درگذشت. بيل برودر در همين‌باره عنوان کرد؛ او به‌خوبي مي‌داند که ديگر مأموران اطلاعاتي اسبق بريتانيا که براي جمع‌آوري برخي اطلاعات محرمانه استخدام شده بودند، به گونه‌اي از اين اطلاعات بهره مي‌گيرند که در نهايت بتوانند از آن عليه فرد يا افراد ديگري استفاده کنند. برودر در ادامه افزود: «شرکت‌هاي انگليسي به استخدام روسيه درمي‌آيند تا براي «سرويس امنيتي فدرال» (FBS)  اين کشور کار کنند. آنها اطلاعات مالي و شخصي بسيار مهم و حساسي را درباره دشمنان دولت لندن جمع‌آوري کرده و اطلاعات محرمانه بسيار مهمي را در زمينه امنيت ملي و سياست خارجي بريتانيا افشا مي‌کنند.»کميته اطلاعاتي سناي آمريکا روز جمعه تأييد کرد که اين کميته به‌عنوان بخشي از تحقيقات خود درباره تلاش‌هاي شک‌برانگيز روسيه در نفوذ به انتخابات آمريکا از طريق هک و ديگر حملات اينترنتي، تحقيقات و بازجويي‌هايي را درباره چهره‌هاي ارشد دولت ترامپ برنامه‌ريزي و اجرا خواهد کرد. 

کميته اطلاعات سنا در اين‌باره وعده داد که اين اطلاعات را تا آنجا که بتواند، دنبال خواهد کرد و فرقي نمي‌کند که اين اطلاعات به کجا منتهي خواهند شد. رئيس اين کميته در همين‌باره گفت: «داشتن درک کاملي از تأثير دامنه فعاليت‌هاي اطلاعاتي روسيه در ايالات‌متحده براي ما از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.»
اين تحقيقــــات که هم ازسوي دمـــــوکرات‌ها و هم ازســـوي جمهوري‌خواهان مورد حمايت و پشتيباني قرار گرفته است، مي‌تواند مقامات رسمي از هر دو دولت باراک اوباما و دولت ورودي ترامپ را مجبور کرده که درباره اقدامات خود جلسه استماعي را برپا کنند. همچنين رئيس اين کميته در بخش ديگري از اظهارات خود افزود: «اين کميته يافته‌هاي جامعه اطلاعاتي و ديگر ارزيابي‌ها نظير هرگونه اطلاعاتي درباره ارتباطات ميان روسيه و افراد درگير در کمپين‌هاي سياسي را مورد مطالعه قرار خواهد داد.»

با تقاضاي تمام اعضاي حزب دموکرات و بسياري از سناتورهاي آن براي تشکيل کمیسيوني مستقل از هر دو حزب، تقاضا براي اين تحقيق کم شده است. ظاهرا نتيجه‌گيري‌هاي سازمان‌هاي اطلاعاتي نشان مي‌دهند که ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه، دستور برخی اقدامات را براي دخالت در انتخابات رياست‌جمهوري اخير آمريکا در راستای پيشرفت ترامپ و آسيب‌زدن به حريف او، هيلاري کلينتون، صادر کرده است. 
اما ترامپ در مصاحبه با روزنامه وال‌استريت ژورنال، اشاره کرد که ممکن است او تحريم‌هاي تلاقي‌جويانه اوباما عليه مسکو را از بين ببرد و آماده است که پس از تصدي مقامش در روز جمعه با پوتين ديدار کند. او گفت که اين تحريم‌ها را «حداقل براي يک دوره زماني» کنار خواهد گذاشت و پس از آن افزود: «اگر شما همراه شويد و اگر روسيه واقعا به ما کمک مي‌کند، چرا بايد کسي را تحريم کرد که واقعا کارهاي بزرگي انجام مي‌دهد؟»

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار