08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

باز هم رکورددار مصرف شدیم
1395/11/16 9:16:9 print
مصرف گاز در بخش خانگي به 530 ميليون مترمکعب در روز رسيد
باز هم رکورددار مصرف شدیم
آمارها نشان مي‌دهند فقط در هفته اول آذر، ٢٩٠ ميليون مترمکعب روزانه نسبت به هفته آخر آبان افزايش مصرف داشتيم، درحالي‌که هر ٢٥ ميليون مترمکعب، يعني معادل توليد يک فاز پارس‌جنوبي که ساعت‌ها زمان و ميليون‌ها هزينه براي آن صرف شده است

سرما، مصرف گاز بخش خانگي را به ٥٣٠ ميليون مترمکعب در روز رساند. افزايش مصرفي که به گزارش ايسنا، 70 ميليون مترمکعب بوده و نشان مي‌دهد در بهمن‌ امسال در مقايسه با سال گذشته، معادل سه فاز پارس‌جنوبي، گاز مصرف کرده‌ايم. فاجعه مصرف، شايد درست‌ترين توصيف از کارنامه‌اي باشد که در ماه بهمن، همزمان با کاهش دما و بارش برف از خود به جا گذاشته‌ايم؛ کارنامه‌اي که حالا هشدار قطعي گاز در صورت ادامه مصرف را با خود همراه کرده و آن‌طور که مسئولان شرکت گاز مي‌گويند، در صورت تداوم روند کنوني مصرف، روزهاي نخست هفته آينده برخي شهرهاي شمالي با بحران کمبود گاز مواجه شوند. اين درحالي است که استان‌هاي مرکزي و پرجمعيت کشور همچون تهران و البرز، مصرف گاز را در سطوح فوق‌العاده بالا و غير‌استاندارد ادامه مي‌دهند و بررسي روند مصرف گاز در کشور، آمارهاي نگران‌کننده‌اي را از مسئوليت اجتماعي شهروندان نسبت به يکديگر نمايان مي‌کند؛ به‌طوري‌که فقط تهران و البرز به اندازه يک‌پنجم کل اتحاديه اروپا مصرف گاز دارند که اين روند مصرف، به‌طور قطع، استان‌هاي شمالي را با بحران کمبود فشار گاز و حتي احتمال قطع آن روبه‌رو مي‌کند. اين درحالي است که شرکت ملي گاز ايران، بارها اعلام کرده است اگر مشترکان در سراسر کشور فقط دو درجه از حرارت محيط خود کم کنند، 50 ميليون مترمکعب صرفه‌جويي در مصرف کل گاز کشور خواهد داشت که رقم قابل‌توجه و گره‌گشايي است.

آمارها نشان مي‌دهند فقط در هفته اول آذر، ٢٩٠ ميليون مترمکعب روزانه نسبت به هفته آخر آبان افزايش مصرف داشتيم، درحالي‌که هر ٢٥ ميليون مترمکعب، يعني معادل توليد يک فاز پارس‌جنوبي که ساعت‌ها زمان و ميليون‌ها هزينه براي آن صرف شده است و از‌سوي‌ديگر، روند کنوني مصرف نشان مي‌دهد مشترکان، گاز موجود در شبکه را مي‌بلعند و هرچه شبکه، کار خود را به‌درستي انجام دهد، تاب تحمل اين بار از مصرف را ندارد؛ اتفاقي که هشدار براي تأمين گاز مشترکان به‌ويژه در شمال کشور را بيش‌ازپيش جدي کرده و روزهاي سختي را پيش‌روي مسئولان تأمين گاز کشور قرار داده که بی‌شک، بدون همراهي مردم، همه تلاش‌ها محکوم به شکست است.

تشکيل کميته مديريت بحران گاز
دراين‌ميان هرچند، کسي به هشدارهاي قطع گاز در شهرهاي شمالي و افت فشار و حتي قطع‌شدن گاز صنايع توجهي نمي‌کند و فقط مصرف است که بالا مي‌رود تا رکوردي ديگر به‌جا بگذارد و در روزهاي آينده، آلودگي و تنگي نفس را براي شهرهاي پرجمعيت کشور به همراه بياورد، سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با اشاره به ثبت رکورد جديد مصرف گاز در بخش خانگي و تجاري از تشکيل کميته مديريت بحران مصرف گاز در استان‌هاي شمالي خبر داده است؛ آن هم مديريت بحران، بدون همراهي مردم. 
به گزارش وقایع اتفاقیه مجيد بوجارزاده درباره آخرين وضعيت مصرف گاز طبيعي در کشور به مهر گفته است که با کاهش شديد دماي هوا و بارش برف در اکثر استان‌هاي کشور، متوسط مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي و تجاري به ۵۲۵ ميليون مترمکعب در روز رسيده و فعلا گاز هيچ‌يک از شهرهاي کشور قطع نشده و با افت فشار گاز در سطح شبکه سراسري روبه‌رو نيستيم.

او درباره قطع گاز جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي، بيمارستان، نانوايي و ادارات دولتي استان‌هاي شمال کشور به‌ويژه گلستان و مازندران هم توضيح داد که هر بخش خدمات‌رساني که امکان استفاده از سوخت مايع به‌جاي گاز طبيعي داشته، گاز آنها را قطع کرده و شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، سوخت مايع در اختيار اين واحدها قرار داده است.
سخنگوي شرکت ملي گاز با اشاره به تشکيل کميته مديريت بحران گاز در استان‌هاي گلستان و مازندران، اعلام کرد که با سفر مديرعامل و مدير گازرساني شرکت ملي گاز و مديرعامل شرکت انتقال گاز ايران به گلستان و سپس مازندران، کميته مديريت مصرف گاز تشکيل شده تا از هرگونه قطعي گاز مشترکان خانگي جلوگيري شود.
هرچند به گفته بوجارزاده، فعلا گاز هيچ‌يک از شهرهاي کشور قطع نشده و با مشکل افت فشار روبه‌رو نيستيم اما به نظر مي‌رسد ادامه روند افزايشي مصرف در روزهاي آينده، مشکلاتي را براي تأمين گاز با خود همراه خواهد کرد تا جايي که شرکت ملي گاز با صدور اطلاعيه‌اي از مردم خواسته است با مصرف بهينه و ايمن گاز طبيعي، شرکت ملي گاز ايران را در خدمات‌رساني مستمر و بهتر در اقصي‌نقاط کشور ياري رسانند. 
اين شرکت اعلام کرده تنظيم درجه پکيج و آبگرمکن بين ٥٠ تا ٦٠ درجه سانتي‌گراد، کم‌کردن دو درجه گرماي محيط است که موجب صرفه‌جويي حدود ٥٠ ميليون مترمکعبي گاز در روز خواهد شد؛‌ کاهشي دو درجه‌اي که تأثير چنداني در دماي محيط ندارد اما مي‌تواند به کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي و صرفه‌جويي در مصرف سوخت‌هاي فسيلي منجر شود؛ اتفاقي که مي‌تواند هوايي بهتر براي نفس‌کشيدن را به خودمان هديه بدهد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار