08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

رویدادهای منطقه به نفع تکفیری ها نیست/ اسلامی که ایران مطرح می کند زنده است/ سعودی ها در راستای منافع اسرائیل حرکت می کنند
1395/11/18 9:10:31 print
«خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در گفت و گوی اختصاصی با "شهر":
رویدادهای منطقه به نفع تکفیری ها نیست/ اسلامی که ایران مطرح می کند زنده است/ سعودی ها در راستای منافع اسرائیل حرکت می کنند
آن کسانی که از ایران هراس دارد، به خاطر رفتار ایران نمی ترسد بلکه از اساس با ایران دشمن هستند؛ درست از همان زمان که امام خمینی انقلاب کردند، در برابر ایشان ایستادند. ایران، اسلام زنده را مطرح می کند ولی اینها به دنبال جمود هستند

گروه بین الملل شهر-جلال حیران نیا: همزمان با تلاش کشورهای غربی و رژیم های عربی تحت امر آنها برای ایجاد تفرقه میان امت اسلامی، جمهوری اسلامی ایران با تلاش های فراوان در صدد حفظ و تقویت وحدت اسلامی است.

در همین راستا و برای بررسی ابعاد مختلف موضوع وحدت میان مسلمانان با «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان گفتگو کردیم که شرح آن در ادامه می آید.

*روند بیداری اسلامی را پس از گذشت حدود 5 سال چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر شما در حال حاضر مسلمانان چقدر با یکدیگر اتحاد دارند؟

متاسفانه پس از گذشت حدود 5 سال، وحدت مسلمانان به دلیل اقدامات تروریسم و عقیده تکفیری رو به کاهش است. برخی از قدرت های منطقه و تعدادی از کشورهای جهان نیز، این تکفیری ها را حمایت می کنند.

از سوی دیگر برخی کشورها به جای تفرقه، با وحدت در برابر تروریسم قرار می گیرند و با آن مقابله می کنند. ما در حال حاضر به وحدت بیشتری نیاز داریم. اگر پیش از این برای ایستادن به وحدت نیاز داشتیم، اکنون برای جلوگیری از مرگ به آن نیاز داریم.

بنابراین اقدامات ایران برای وحدت میان مذاهب گوناگون بهترین روش برای مقابله با این تکفیری ها است. اهل تسنن و شیعیان باید برای مقابله با تکفیری ها که ساخته خارجی ها است، متحد شوند. آنها(خارجی ها) از افکار تکفیری برای تجزیه امت اسلامی بهره می برند.

*دیدگاه شما درباره سخن برخی مبنی بر وجود هلال شیعه و سنی چیست؟

این اظهارات، ترسی بی جا است و آنها که اینگونه سخن می گویند، پیش از این نیز این اظهارات را مطرح می کردند. آن کسانی که از ایران هراس دارد، به خاطر رفتار ایران نمی ترسد بلکه از اساس با ایران دشمن هستند؛ درست از همان زمان که امام خمینی انقلاب کردند، در برابر ایشان ایستادند. ایران، اسلام زنده را مطرح می کند ولی اینها به دنبال جمود هستند و این مشکل اصلی آنها است که کمتر یا بیشتر از جمود را نمی خواهند.

*درباره مانع تراشی گروه های تکفیری در روند بیداری اسلامی توضیح دهید. دستاوردها در مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

در حقیقت دستاوردها در سوریه مانند آزادسازی شهر حلب توسط ارتش سوریه و پیروزی نیروهای عراقی و الحشد الشعبی به همراه کمک های ایران و روسیه و مقاومت لبنان، شرایط را به گونه ای فراهم کرده که باید به خاطر دستاوردها دائما به هم تبریک بگوییم.

 وضعیت به سمتی پیش می رود که تروریسم در حال متوقف شدن است. دوران پس از آزادی حلب با قبل از آزادی آن متفاوت است و مرحله جدیدی آغاز شده است. تکفیری ها رو  به زوال و نیروهای توحیدی رو به پیروزی هستند. رویدادها به نفع توحیدی ها در جریان است نه تکفیری ها.

*نقش آل سعود در ایجاد فتنه ها برای از بین بردن وحدت چیست؟

سعودی ها در مسأله لبنان نظریه مشخصی دارند و رفتار آنها موجب تقویت وحدت اسلامی نشده بلکه حالت دودستگی را تقویت کرده و این به نفع دشمن اسرائیلی است.

زیرا تکفیری ها که از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس حمایت می شوند، به فلسطین بی توجهند و این موضوع خود از همه چیز کفایت می کند.

*عادی سازی روابط میان سعودی ها با رژیم صهیونیستی چه تاثیری بر کشورهای اسلامی دارد؟

این موضوع فقط بر روی کشورهای اسلامی تاثیر ندارد بلکه به صورت کامل بر فلسطین موثر است. شما به موضوع جلوگیری از پخش اذان در اراضی فلسطین توجه کنید که از سوی هیچ گروهی حرکتی صورت نگرفت. ببینید که به کجا رسیده ایم.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار