08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

موانع کسب و کار در ایران همچنان پررنگ هستند/ «شروع کسب و کار» نقطه ضعف ایران در گزارش‌های بانک جهانی/ ایران در همسایگی آرژانتین، اوگاندا و گینه نو
1395/11/20 8:39:47 print

موانع کسب و کار در ایران همچنان پررنگ هستند/ «شروع کسب و کار» نقطه ضعف ایران در گزارش‌های بانک جهانی/ ایران در همسایگی آرژانتین، اوگاندا و گینه نو
«شروع کسب و کار»، «شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت»، «دسترسی به برق»، «ثبت مالکیت»، «گرفتن اعتبار»، «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد»، «سهولت پرداخت مالیات»، «تجارت فرامرزی»، «اجرای قراردادها» و «ورشکستگی و پرداخت دیون» موضوعاتی هستند که نمره کلی کشورها در سهولت کسب و کار را تشکیل می‌دهند.

گروه اقتصادی شهر- شاخص سهولت در انجام کسب و کار از سوی گروه بانک جهانی ایجاد شده است. رتبه‌های عالی‌تر نشان‌دهنده مقررات بهتر و معمولا ساده‌تر برای کسب و کار و حمایت قوی‌تر از حقوق مالکیت هستند. اخبار حوزه کسب و کار در ایران مانند آنچه درخصوص مجوزهای فعالیت شرکت‌های نوآور حمل و نقل درون شهری همچون اسنپ و تپسی منتشر می‌شود به طور مستقیم در ارتباط با شاخص‌های سهولت کسب و کار و نوآوری تعریف می‌شود و بر نمره‌دهی به آنها تأثیر دارد. تضعیف عملکرد ایران در مقایسه با سایر کشورها براساس اطلاعات بانک جهانی حکایت از نقاط ضعف ایران در «شروع کسب و کار»، «دسترسی به برق» و «اخذ اعتبارات» دارند.

تحقیقات تجربی برای برقراری سطح بهینه قوانین کسب و کار نیاز است؛ به عنوان مثال این که طول دوره رویه‌های دادگاه چقدر باید باشد یا این که چه سطحی از حمایت اجتماعی مورد نیاز است. شاخص‌های مدون شده در پروژه انجام کسب‌وکار اجازه می‌دهد چنین تحقیقاتی انجام شود. از آغاز پروژه در نوامبر سال ۲۰۰۱ بیشتر از ۸۰۰ مقاله دانشگاهی، هر کدام یک یا تعداد بیشتری از شاخص‌های به کار رفته در «انجام کسب و کار» را مورد استفاده قرار داده‌اند و از مقالات مرتبط با آن بهره برده‌اند. ایران درمجموع در ارزیابی این شاخص‌ها با کسب نمره ۵۷.۲۶ از ۱۰۰ امتیاز در جایگاه ۱۲۰ کشورها ایستاده است. این جایگاه برای سال ۲۰۱۷ اعلام شده است و نسبت به سال ۲۰۱۶ سه پله سقوط نشان می‌دهد. «شروع کسب و کار»، «شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت»، «دسترسی به برق»، «ثبت مالکیت»، «گرفتن اعتبار»، «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد»، «سهولت پرداخت مالیات»، «تجارت فرامرزی»، «اجرای قراردادها» و «ورشکستگی و پرداخت دیون» موضوعاتی هستند که نمره کلی کشورها در سهولت کسب و کار را تشکیل می‌دهند. جایگاه ۱۲۰ ایران از میان ۱۹۰ کشور در پایگاه داده مورد بررسی بانک جهانی به دست آمده است. سهولت بالا در انجام کسب و کار به معنای آن است که فضای قوانین برای راه‌اندازی یک شرکت محلی مناسب‌تر است. البته که در دوره فعالیت دولت یازدهم جایگاه بین‌المللی ایران از رتبه ۱۵۲ در سال ۲۰۱۳ میلادی به رتبه ۱۲۰ در سال ۲۰۱۷ میلادی ارتقا یافته است و ۳۲ پله بهبود یافته است. شایان ذکر است در گزارش‌های بانک جهانی داده‌های استفاده شده برای کشور ایران مربوط به شهر تهران است.


 

افغانستان و عراق در همسایگی ایران در مقایسه با ایران شرایط نامناسب‌تری از نظر سهولت کسب و کار دارند و کمتر از ۵۰ امتیاز کسب کرده‌اند. این در حالی است که کشورهای نیوزیلند، سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ و کره‌جنوبی در رتبه‌های اول تا پنجم دنیا قرار دارند و توانسته‌اند به ترتیب ۸۷، ۸۵.۱، ۸۴.۹، ۸۴.۲ و ۸۴.۱ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنند. در انتهای فهرست ۱۹۰ تایی کشورها اسامی سودان جنوبی، ونزوئلا، لیبی، اریتره و سومالی وجود دارد که از ۳۳.۵ امتیاز به کمتر را کسب کرده‌اند. سومالی در انتهای این فهرست ۲۰.۳ نمره گرفته است. در همسایگی جایگاه ایران، کشورهای اوگاندا، آرژانتین، باربادوس، اردن و گینه نو بالاتر از ایران قرار دارند و کشورهای باهاماس، مصر، برزیل و گویان بعد ایران هستند.
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار