08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

ترامپ دنبال بازگرداندن 5 میلیون شغل از دست رفته/گزارشی از وضعیت اقتصادی آمریکا
1395/11/23 8:53:26 print

ترامپ دنبال بازگرداندن 5 میلیون شغل از دست رفته/گزارشی از وضعیت اقتصادی آمریکا
تولید در داخل و افزایش اشتغال در این حوزه، از اولویت‌های اصلی دونالد ترامپ برای ارتقای وضعیت اقتصادی آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، است که از سال ۲۰۰۰ میلادی به این سو، تنها در حوزه تولید و صنعت، حدود ۵ میلیون شغل را از دست داده است.

گروه اقتصادی شهر؛ عباس دهقان- یک ماه پس از روی کار آمدن ترامپ، رشد شاخص بورس و اطمینان مصرف کنندگان به بازار در اقتصاد آمریکا افزایش یافته و ایجاد مشاغل جدید نیز برای ششمین سال متوالی در ایالات متحده افزایش نشان می‌دهد. علیرغم این دستاوردها، نرخ فقر در ایالات متحده آمریکا در همین دوره، اندکی افزایش یافت. این مهمترین شاخص‌های اقتصادی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا از همتای پیشین خود باراک اوباما به ارث برده است. اما کارشناسان معتقدند که ترامپ در آینده با چالش‌های جدی در این زمینه روبرو خواهد شد.

اقتصاد آمریکا در ماه ژانویه سال میلادی جاری، که با پایان دوره ریاست جمهوری اوباما مصادف بوده است، ۲۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است و از آن به بعد دورانی موسوم به اقتصاد ترامپ آغاز شده است. ترامپ در اولین نطق هفتگی خود گفت، بخش بزرگی از افزایش نرخ اشتغال در ماه ژانویه با روحیه تازه ای که در مردم بوجود آمده است ارتباط دارد. «رشد اشتغال در ماه ژانویه فراتر از انتظار بوده و مشارکت نیروی کار هم افزایش داشته است؛ بنابراین ما باید نسبت به پیشرفت اقتصاد آمریکا امیدوار و دلگرم باشیم».

مارک هامریک، کارشناس اقتصادی بانکرات دات کام می گوید «اگر من جای ترامپ بودم، خوشحال می شدم که چنین بازار قدرتمندی را به ارث برده ام، و مهمترین چالش برای او این است که آن را به همین صورت نگه دارد، و قول هایی که به هوادارانش در این مورد داده، عمل کند.» در حالی که هنوز زود است در مورد این تعهدات و قول ها قضاوت کرد، برخی می گویند استفاده از ماشین به جای کارگر در خطوط تولید کارخانه های آمریکا متوقف نخواهد شد. آندور مکافی از دانشکده مدیریت انستیتوی تکنولوژی ماساچوست نیز می گوید: «تصور می کنم تغییر دیگری در راه است که کشاورزی و صنایع و خدمات را در بر می گیرد. داستان سرایی در مورد کارخانه ای که بسته شده و یا کارهایی که به دلیل اتوماتیک شدن از دست رفته اند، خیلی ساده است. واقعیت این است که ما هنوز به تعداد زیادی از مردم با انواع مهارت ها نیاز داریم». برخی کارشناسان معتقدند که چالش بزرگ، تطابق تعلیم و تربیت سنتی با نیازهای اقتصاد مدرن است، که طبعاً به معنی پایان کارهای سنتی و رو بنا سازی نیست. به عقیده مارک هامریک، «کارهایی مثل جاده سازی، تعمیر پل ها، و ساخت فرودگاه و راه آهن، مشاغل زیادی بوجود می آورد و در واقع می‌تواند به کمبود کارگر منجر شود».

تعداد بیکاران در آمریکا هفت میلیون و ششصد هزار نفر است و این نوع اقدامات می‌تواند برای بسیاری از آنها کار ایجاد کند. انتظار می‌رود در آینده، کار سنتی در خط تولید کارخانه ها کاهش، و اشتغال در کارهایی که از پس کامپیوتر و ماشین های خودکار بر نمی آید، افزایش یابد. رئیس جمهوری آمریکا اخیراً با مدیران ارشد سه خودروساز بزرگ آمریکا دیدار و آنها را ترغیب کرد به جای انتقال خط تولید به خارج از کشور، محصولات خود را در داخل تولید کنند. دونالد ترامپ در توئیتی گفته است «می‌خواهم برای خودروهایی که اینجا به فروش می‌رسند، تأسیسات جدیدی در همینجا ساخته شود.»

دیدار ترامپ با مدیران اجرایی جنرال موتورز، فورد و فیات-کرایسلر در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، در دومین روز کاری او پس از آغاز رسمی دوران ریاست جمهوری اش صورت گرفت. وی دو روز پس از سوگند ریاست جمهوری، در دیدار و گفت‌وگو با مدیران شرکت‌های عمده آمریکایی در کاخ سفید، خواستار تلاش بخش صنعت برای ایجاد مشاغل جدید در کشور شده بود. دونالد ترامپ در هفته‌های پیش از ریاست جهوری خود، از این که خودروسازان آمریکایی برخی محصولات خود را در مکزیک تولید می‌کنند انتقاد کرده و وقتی آنها اعلام کردند تأسیسات جدیدی در آمریکا می‌سازند، از آنها تقدیر کرده بود. او به شرکت‌های خودروسازی آمریکا هشدار داده که برای تصویب افزایش مالیات مرزی در کنگره، احتمالاً تا ۳۵ درصد، برای محصولات کارخانه‌هایی که خط تولید خود را به خارج از کشور منتقل می‌کنند، تلاش خواهد کرد. رئیس جمهوری جدید آمریکا در عین حال وعده داده است مالیات و عوارض دولتی بر محصولات شرکت‌های آمریکایی که در داخل کشور تولید می‌کنند را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. سی ان ان به تازگی گزارش داده است که سیاست های حمایتی ترامپ از تولیدات داخلی آمریکا باعث فروش گسترده اوراق قرضه این کشور توسط چین و ژاپن شده و پیآمد این رفتار برای اقتصاد آمریکا سنگین خواهد بود.

شرکت خودروسازی فورد آمریکا اعلام کرده است که از پروژه ۱.۶ میلیارد دلاری احداث یک کارخانه جدید در مکزیک منصرف شده و بخشی از بودجه این طرح را برای ساخت خودروهای الکتریکی و بدون راننده در ایالات متحده سرمایه‌گذاری خواهد کرد. پروژه ساخت تاسیسات جدید فورد و انتقال خط تولید یکی از مدل‌های کوچک آن از ایالت میشیگان به مکزیک، که بهار گذشته اعلام شد، موضوع بحث مدیران این غول خودروسازی آمریکا و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده در ماه‌های اخیر بوده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارک فیلدز مدیر اجرایی فورد اعلام کرد که این شرکت تصمیم گرفته است طرح احداث این کارخانه جدید در مکزیک را، به دلیل کاهش تقاضا برای خودروهای کوچک در بازار ایالات متحده، کنار بگذارد. با این حال به گفته او، طرح انتقال خط تولید مدل «فوکس» به قوت خود باقی است، اما در تأسیسات فعلی فورد در مکزیک. آقای فیلدز همچنین گفت که فورد ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت خودروهای هایبرید، الکتریک و بدون راننده سرمایه گذاری خواهد کرد. وی با اشاره به طرح توسعه تأسیسات میشیگان و جذب ۷۰۰ نیروی جدید، به وعده دونالد ترامپ نیز اشاره کرد که گفته بود با کاهش نرخ مالیات و اصلاح قوانین و آئین نامه‌های موجود، قصد دارد خودروسازی آمریکا را برای رقابت با شرکت‌های خارجی تقویت کند.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده پیشتر هشدار داده بود که با شرکت‌های آمریکایی که برای کاهش هزینه و پرداخت مالیات و عوارض کمتر، تأسیسات خود را به مکزیک و دیگر کشورها منتقل و محصولات خود را به آمریکا وارد می‌کنند، برخورد خواهد شد. وی اواسط آذر ماه در نخستین دور از تور «سپاس» خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر گذشته (۱۸ آبان ماه)، برای اعلام خبر توافق با مسئولان «کریر»، شرکت تولیدکننده وسایل تهویه مطبوع، برای ماندن در ایالات متحده، به ایندیانا سفر کرد. ساعاتی پیش از اعلام انصراف فورد از پروژه مکزیک، دونالد ترامپ با انتشار توئیتی به شرکت «جنرال موتورز»، دیگر غول خودروسازی آمریکا، هشدار داد که واردات خودروهای کوچک تولیدی آن شرکت  از مکزیک به آمریکا، می‌تواند مشمول مالیات‌ بیشتر شود. آقای ترامپ در این پیام به جزئیات بیشتری اشاره نکرد، اما پیشتر گفته بود که محصولات شرکت‌هایی که تأسیسات خود را از آمریکا به دیگر کشورها منتقل کنند، مشمول مالیات ۳۵ درصدی برای ورود به بازار ایالات متحده خواهند شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا در راستای اقدامات خود علیه سیاست‌های باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین، اخیراً دستور از سرگیری پروژه های بحث برانگیز احداث خطوط انتقال نفت «کی استون» و «داکوتا اکسس» را صادر کرد. باراک اوباما، که ماه گذشته رسماً کاخ سفید را به جانشین خود دونالد ترامپ تحویل داد، در طول دوران ریاست جمهوری خود، به دلایل زیست محیطی، مخالف پروژه کی استون برای انتقال نفت کانادا به پالایشگاه‌های خلیج مکزیک از مسیر ایالات متحده بود. خط لوله داکوتا اکسس، از ایالت داکوتای شمالی تا ایالت ایلینوی، نیز اعتراضات گسترده محلی را در پی داشت. معتقرضان معتقدند ساخت این خط لوله موجب آلودگی آب آشامیدنی و تخریب میراث فرهنگی بومیان آمریکا (سرخ پوستان) در منطقه می‌شود. مشخص نیست فرمان‌های اجرایی رئیس جمهوری آمریکا چه تاثیری بر تصمیم سال گذشته ارتش ایالات متحده برای شناسایی و تعیین مسیر جدید برای احداث این خط لوله انتقال نفت که به دنبال اعتراضات مردم محلی اتخاذ شد، خواهد گذاشت.

تولید در داخل و افزایش اشتغال در این حوزه، از اولویت‌های اصلی دونالد ترامپ برای ارتقای وضعیت اقتصادی آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، است که از سال ۲۰۰۰ میلادی به این سو، تنها در حوزه تولید و صنعت، حدود ۵ میلیون شغل را از دست داده است. اتوماسیون صنعتی و استفاده از فناوری‌های نوین و ماشین‌آلات پیشرفته به جای نیروی انسانی، و همچنین انتقال تأسیسات و کارخانجات صنعتی به خارج از کشور به منظور کاستن از هزینه‌های تولید، از دلایل عمده این کاهش اعلام شده است. ترامپ همچنین از مدیران شرکت‌های بزرگی مانند صنایع شیمیایی «داو»، شرکت کامپیوتری «دل»، صنایع دارویی و بهداشتی «جلانسون اند جانسون» و صنایع هوایی «لاکهید مارتین» خواست ظرف ۳۰ روز پیشنهادهای خود را برای حل این مشکل اعلام کنند.

به طور خلاصه، ترامپ مخالف پیمان های تجاری، گرمایش زمین، تعهدات زیست محیطی و سرمایه گذاری خارجی شرکت های بزرگ آمریکایی است و با تکیه بر امور زیربنایی، خودروسازی و انرژی، درصدد بازگرداندن مشاغل از دست رفته در اقتصاد آمریکاست تا جوابگوی انتظارات رأی دهندگان خود مخصوصاً اقشار ضعیف و کارگر آمریکایی باشد. اما آیا در این مسیر یکطرفه، اقتصاد آمریکا برنده است؟

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار