08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

مواضع ترامپ تأثیری بر روابط اتحادیه اروپا با ایران ندارد/ برگزیت فروش سلاح انگلیسی به اعراب خلیج‌فارس را بیشتر می‌کند
1395/12/1 9:15:32 print
«لارنس کورب» معاون وزیر دفاع پیشین آمریکا در گفت و گو با "شهر":
مواضع ترامپ تأثیری بر روابط اتحادیه اروپا با ایران ندارد/ برگزیت فروش سلاح انگلیسی به اعراب خلیج‌فارس را بیشتر می‌کند
روابط اتحادیه اروپا در قبال تهران از مواضع ترامپ در خصوص ایران تأثیر نخواهد پذیرفت. آنها سیاستهای خود را در قبال ایران دارند و همان مسائل همیشگی که با ایران دارند در دوره ترامپ نیز حفظ خواهد شد.

گروه بین الملل شهر- انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نهایتا با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور چهارسال آینده این کشور پایان یافت.

اظهارات و موضع گیری های دونالد ترامپ در خصوص بسیاری از مسائل جهانی در هفته های گذشته حکایت از آن دارد جهان شاهد شروع فصلی تازه در سیاست خارجی آمریکا خواهد بود.

از موضوعات بین المللی که وی به موضع گیری در خصوص آنها پرداخته و تردیدهایی را در میان رهبران جهان ایجاد کرده است اظهارات وی درباه برجام، سیاست چین واحد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و پیمان تجارت ترانس پاسیفیک (TPP) هستند.

در خصوص ناتو، ترامپ اعلام کرده بود که اعضای این پیمان باید سهم خود را بپردازند. در حال حاضر تنها 4 کشور سهم خود از این پیمان را می پردازند و مابقی سهم این سازمان نظامی را ایالات متحده امریکا پرداخته است.

این موضوع به مذاق اروپایی ها خوش نیامد و طرح تشکیل ارتش مشترک اروپایی را مطرح کردند. در خصوص برجام هم ترامپ اول اعلام کرد که این توافق را پاره می کند وی سپس در یک چرخش اعلام کرد خواهان مذاکره مجدد در خصوص برجام است.

طرح همین موضوع و اعمال تحریمهای جدید بر اساس دستور اجرایی از سوی ترامپ باعث شده تا کشورهای اروپایی نیز با احتیاط در خصوص روابط تجاری و سرمایه گذاری در این کشور گام بردارند.

«لارنس کورب» معاون وزیر دفاع اسبق آمریکا در خصوص تأثیر انتخاب ترامپ بر روابط ایران و بریتانیا گفت: روابط انگلستان با ایران تابع از متغیر ترامپ نیست. انگلستان به سیاست قبلی خود در خصوص ایران ادامه می دهد.

وی افزود: حتی «برگزیت» (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) نیز تأثیری بر سیاست بریتانیا در قبال ایران نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: مواضع ترامپ در خصوص ایران نیز بر سیاستهای لندن در قبال تهران تأثیری نخواهد داشت و بریتانیا سیاستهای گذشته خود در قبال تهران را ادامه خواهد داد.

وی تصریح کرد: روابط اتحادیه اروپا در قبال تهران نیز از مواضع ترامپ در خصوص ایران تأثیر نخواهد گرفت. آنها سیاستهای خود را در قبال ایران دارند و همان مسائل همیشگی که با ایران دارند در دوره ترامپ نیز حفظ خواهد شد.

وی در خصوص این پرسش که انگلستان تا زمانی که در قالب اتحادیه اروپا به فروش تسلیحات به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می پرداخت با محدودیتهای حقوق بشری از سوی اتحادیه مواجه بود. با برگزیت برخی معتقد هستند این روابط در سایه نبودن محدودیتهای اتحادیه گسترش خواهد یافت. نظر شما چیست؟ گفت: حضور در اتحادیه اروپا محدودیتهایی را برای انگلستان ایجاد کرده بود. مسائل حقوق بشری دست این کشور برای فروش بیشتر تسلیحات یا برخی انواع تسلیحات به کشورهای حوزه خلیج فارس را بسته بود.

وی یادآور شد: با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این محدودیتها از بین خواهد رفت. لذا فروش تسلیحات از سوی انگلستان به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز بیشتر خواهد شد و لندن دیگر موانع و محدودیتهای اتحادیه اروپا در این خصوص را ندارد.

وی در پایان گفت: لذا متعاقب «برگزیت» روابط تجاری و تسلیحاتی انگلستان با کشورهای حاشیه خلیج فارس بهبود خواهد یافت.

«لارنس جِی. کورب» معاون وزیر دفاع اسبق آمریکا از ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ و در دوران ریاست جمهوری «رونالد ریگان» بود. وی، متخصص حوزه «پیشرفت آمریکا» به شمار می آید. کورب مشاور عالی مرکز اطلاعات دفاعی در دانشگاه «جورج تَون» آمریکا و همچنین  مدیر مرکز مطالعات امنیت ملی در شورای روابط خارجی آمریکا است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار