08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

لذت دیدن نویسنده معروف، ۹۰ سال پس از مرگ
1395/12/2 8:10:38 print
کشف فیلمی که تیتر یک بسیاری از رسانه های جهان شد
لذت دیدن نویسنده معروف، ۹۰ سال پس از مرگ
وقتی ۳۰ سال عمر کوتاهت اندازه ۱۰۰ سال ارزش داشته باشد اینجوری می‌شود که بعد این همه سال می‌توانی دوباره تیتر یک همه خبرگزاری‌های دنیا شوی و همه توجه‌ها را به سمت خودت بکشانی .

گروه فرهنگی شهر- کشف نسخه‌ای منحصر به ‌‌فرد از فیلمی که نویسنده‌ فرانسوی در آن حضور دارد موجب حیرت و خوشحالی ادیبان فرانسوی و طرفداران این نویسنده شده است.

به نوشته‌ خبرگزاری آسوشیتدپرس، این قطعه‌ سیاه و سفید مربوط به یک مراسم عروسی در سال 1904 است. در این فیلم مردی 30 ساله دیده می‌شود که سبیلی آراسته دارد و کلاهی لگنی بر سر گذاشته است.

 مردی که در فیلم دیده می‌شود کت و شلواری خاکستری صدفی به تن دارد و با عجله دارد از پله‌‌ها پایین می‌آید.بقیه‌ مهمان‌هایی که در این مراسم دیده می‌شوند زوج هستند


ژان پی‌یر سیرو تراهان، استاد دانشگاه لَوَل در شهر کبک کانادا، که این فیلم را در مرکز ملی سینما در پاریس پیدا کرده می‌گوید این قطعه فیلم تنها تصویر متحرکشناخته‌ شده از پروست است.

به گفته‌ او فیلم مراسم عروسی ایلن گروفول، دختر کنتس گروفول را نشان می‌دهد که از دوستان نزدیک مارسل پروست بود و الهام ‌بخش او در خلق شخصیت اوریان دو گرمانت بود.

 شخصیت اوریان دو گرمانت یکی از شخصیت‌های اصلی در رمان «طرف گرمانت» از مجموعه‌ «در جست‌ و جوی زمان از دست رفته» به شمار می‌آید.

 صحنه‌ای از این مراسم عروسی در فیلم نمایش داده می‌شود که مهمانان به صورت زوج در حال پایین آمدن از کلیسای معروف مادلن در پاریس هستند.

باید آنقدر آدم مهمی باشی که صد سال بعد از رفتن‌ات، پیدا شدن یک فیلم چند دقیقه‌ای سیاه و سفید جهانی را به جنبش وادارد. باید آنقدر تاثیرگذار بوده باشی که هیاتی برای تشخیص هویت‌ات تشکیل شود تا به دنیا ثابت کند نویسنده محبوبی که سال‌هاست عکسش اینور آنور دنیا جاخوش کرده روزگاری زنده بوده و نفس می‌کشیده است.

وقتی ۳۰ سال عمر کوتاهت اندازه ۱۰۰ سال ارزش داشته باشد اینجوری می‌شود که بعد این همه سال می‌توانی دوباره تیتر یک همه خبرگزاری‌های دنیا شوی و همه توجه‌ها را به سمت خودت بکشانی.

لذت دیدن راه رفتن نویسنده محبوب آنقدر زیاد است که اگر کسی در جهان تصمیم بگیرد این فیلم حیرت آور را در سینماهای دنیا اکران کند، حتمن باید روی پر فروش بودن آن حساب کند و از حالا خودش را میلیاردر قلمداد کند.

 پروست 1922 درگذشت و مهمترین اثرش «در جستجوی زمان از دست ‌رفته» یکی از آثار مهم در ادبیات فرانسه در جهان به شمار می‌رود.

 لوک فرس، مدیر گروه مطالعات پروست می‌گوید تردیدی ندارد مرد 30 ساله‌ای که در فیلم از پله‌ها پایین می‌آید خود مارسل پروست است.

 او به مجله‌ فرانسوی لوپوئن گفته است ما همه‌ جزئیات زندگی پروست را می‌دانیم و از طریق منابع متعدد می‌دانیم که او در طول آن سال‌ها کلاه لگنی روی سرش می‌گذاشت و کت ‌و شلوار خاکستری صدفی می‌پوشید.

 بقیه‌ پژوهشگران و استادان دانشگاه‌های فرانسوی نیز که درباره‌ پروست تحقیق می‌کنند صحت این فیلم را تایید کرده‌اند و از پیدا شدن فیلمی که در آن مارسل پروست حضور دارد شگفت ‌زده شده‌اند.

 پروست از کودکی بیمار بود و سلامتی شکننده‌ای داشت. او چندین بار دچار حمله‌ بیماری آسم شد و سرانجام در سال ۱۹۲۲ به برونشیت دچار شد و بر اثر همین بیماری نیز درگذشت.

پروست در گورستان پرلاشز فرانسه به خاک سپرده شده است. همان جا که صادق هدایت و غلامحسین ساعدی هم  سال‌هاست خوابیده‌اند.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار