08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

کاخ سفید درباره برجام دچار اختلاف شده است/ ترامپ به دنبال تحریک تهران است/ افکار عمومی آمریکا جنگ دیگری را نمی پذیرد
1395/12/8 9:51:14 print
«فرانک فن هیپل» معاون اسبق کاخ سفید در گفت و گوی اختصاصی با "شهر":
کاخ سفید درباره برجام دچار اختلاف شده است/ ترامپ به دنبال تحریک تهران است/ افکار عمومی آمریکا جنگ دیگری را نمی پذیرد
برجام توافقی اجرایی است که مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل است. دولت ترامپ می تواند آمریکا را (از توافق) خارج کند اما این مساله منجر به انزوای دیپلماتیک آمریکا خواهد شد.

گروه بین الملل شهر-جلال حیران‌نیا: شکست «هیلاری کلینتون»، نامزد دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیرو آن پیروزی «دونالد ترامپ» در این انتخابات، موج جدیدی از گمانه زنی ها در مورد اصول سیاست های داخلی و خارجی «ترامپ» به وجود آورده است.

در داخل آمریکا وی با مسائلی همچون مهاجرت، قوانین مربوط به بیمه و سقط جنین و همینطور معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی در این کشور روبرو است. اما آنچه سیاستمداران دیگر کشورها را بیش از پیش نگران کرده، شعارهای «ترامپ» در خصوص سیاست خارجی جدید آمریکا تحت رهبری وی است که به گفته بسیاری از کارشناسان و حتی مقام های سیاسی در داخل و خارج از آمریکا می تواند منجر به افزایش دامنه جنگ های آمریکا در خارج از منطقه و مرزهای این کشور و حتی در بدترین حالت، ایجاد جنگ جهانی سوم شود.

اما برای ایران، مهمترین تهدید «ترامپ»، همانطور که وی پیشتر وعده داده بود، لغو برجام و از سرگیری مذاکرات هسته ای آن هم با شرایطی جدید و بسیار سختگیرانه تر از قبل خواهد بود. از سوی دیگر سیاست های خصمانه «ترامپ» علیه ایران می تواند بر افزایش احتمالی میزان و شدت تحریم ها نیز تاثیرگذار باشد.

خبرنگار شهر در خصوص این موضوعات گفتگویی با پروفسور «فرانک فون هیپل» فیزیکدان معروف هسته ای آمریکا انجام داده که در ادامه آمده است.

حوزه تحقیقاتی «فون هیپل» معاون اسبق امنیت ملی کاخ سفید در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته ای، انرژی و توازن سیاست گذاری در عرصه های تکنولوژی است.

وی، پیش از پیوستن به دانشگاه «پرینستون»، به مدت 10 سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود. وی به طور خاص به نگارش آثاری با موضوع پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه سازی اقتصاد سوخت خودرو علاقه دارد.

هیپل در سال 1993 به پاس تحقیقاتش ، موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وی که دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است، در حال حاضر عضو هیئت مدیره پنل بین المللی درباره مواد شکافت پذیر است.

دونالد ترامپ مدعی شده که مذاکرات هسته ای با ایران باید از سر گرفته شود. بر اساس این فرضیه، چه گزینه های دیگری باید به جای آن در نظر گرفته شود؟

من فکر نمی کنم که کاخ سفید نظراتی واقع بینانه در این خصوص داشته باشد. آیا به دنبال این است که مانند دولت بوش از ایران بخواهد به طور غنی سازی را کنار بگذارد؟ این فرضیه مردود است.

در واقع دیگر کنار گذاشتن غنی سازی اورانیوم از سوی ایران موضوعیتی دیگر ندارد.

کاخ سفید نسبت به هر آنچه دولت اوباما انجام داده موضع انتقادی دارد. اما دولت بر سر این موضوع متفق القول نیست. وزارت های دفاع و خارجه خواستار حفظ برجام هستند و این را نیز به شکلی عمومی عنوان کرده اند. افکار عمومی جامعه آمریکا دنبال به راه افتادن جنگ دیگری نیست.

آیا ترامپ قادر به نقض یک طرفه برجام خواهد بود؟ اگر چنین باشد، تبعات آن برای آمریکا چه خواهد بود؟

برجام توافقی اجرایی است که مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل است. دولت ترامپ می تواند آمریکا را (از توافق) خارج کند اما این مساله منجر به انزوای دیپلماتیک آمریکا خواهد شد.

برخی اندیشمندان همچون «گری سیمور» مشاور باراک اوباما معتقدند که توافق هسته ای ایران شکننده است. نظر شما در خصوص برجام چیست؟

در مجموع، من فکر می کنم استراتژی کاخ سفید در این خصوص این است که ایران را با تحمیل تحریم های مرتبط با برنامه موشکی این کشور و فعالیت های این کشور در یمن و دیگر کشورهای خاورمیانه تحریک به خروج از برجام کند.

من امیدوارم ایران اعتنایی به چنین تحریک هایی نداشته باشد و خود را در انزوا قرار ندهد. عمل به برجام باید حفظ شده و پیش برود.


rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار