08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

برجام توافق آسیب پذیری است/ تبعات نقض یکجانبه برجام از سوی ترامپ
1395/12/14 15:15:36 print
«مارک فیتز پاتریک» معاون اسبق وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با "شهر":
برجام توافق آسیب پذیری است/ تبعات نقض یکجانبه برجام از سوی ترامپ
برجام بدون شک آسیب پذیر است. این یک توافق سیاسی بود که از وجهه قانونی یک معاهده یا حمایت بازیگران سیاسی اصلی دو حزب (در آمریکا) برخوردار نبود.

گروه بین الملل شهر-جلال حیران‌نیا: شکست «هیلاری کلینتون»، نامزد دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیرو آن پیروزی «دونالد ترامپ» در این انتخابات، موج جدیدی از گمانه زنی ها در مورد اصول سیاست های داخلی و خارجی «ترامپ» به وجود آورده است.

در داخل آمریکا وی با مسائلی همچون مهاجرت، قوانین مربوط به بیمه و سقط جنین و همینطور معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی در این کشور روبرو است. اما آنچه سیاستمداران دیگر کشورها را بیش از پیش نگران کرده، شعارهای «ترامپ» در خصوص سیاست خارجی جدید آمریکا تحت رهبری وی است که به گفته بسیاری از کارشناسان و حتی مقام های سیاسی در داخل و خارج از آمریکا می تواند منجر به افزایش دامنه جنگ های آمریکا در خارج از منطقه و مرزهای این کشور و حتی در بدترین حالت، ایجاد جنگ جهانی سوم شود.

اما برای ایران، مهمترین تهدید «ترامپ»، همانطور که وی پیشتر وعده داده بود، لغو برجام و از سرگیری مذاکرات هسته ای آن هم با شرایطی جدید و بسیار سختگیرانه تر از قبل خواهد بود. از سوی دیگر سیاست های خصمانه «ترامپ» علیه ایران می تواند بر افزایش احتمالی میزان و شدت تحریم ها نیز تاثیرگذار باشد.

در همین رابطه با «مارک فیتزپاتریک» به گفتگو نشستیم که در ادامه از نظر می گذرد. فیتزپاتریک مدیر فعلی برنامه خلع سلاح و منع اشاعه موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) بوده و سابقه حضور در وزارت خارجه آمریکا در پست معاونت وزیر را دارد.

دونالد ترامپ اعلام کرده که توافق هسته ای با ایران باید بازبینی شود و در این خصوص مذاکره مجدد صورت گیرد. وی به دنبال چه جایگزین هایی برای برجام است؟

دولت ترامپ هنوز مشخص نکرده که به دنبال چه نوع بازبینی در برجام است، اما اکثر منتقدین  (برجام) معتقدند بازه زمانی (محدودیت ها) باید بیشتر از آنچه تعیین شده، باشد و اعمال محدودیت بر توسعه برنامه موشکی ایران نیز باید لحاظ شود.

اینها تنها چند مورد از موارد فراوانی است که منتقدین برجام معتقدند باید در آن لحاظ شود. همچنین چندین مورد خردتر هم توسط منتقدین در خصوص برجام وجود دارد. این موارد شامل همه تصمیم سازی ها کمیته مشترک عمومی خواهد شد که به آژانس اجازه می دهد تا جزئیات بیشتری در خصوص بازرسی های در حال انجام از ایران در اختیار اعضا قرار دهد و تصریح می کند که آب سنگینی که در عمان نگهداری می شود با این محدودیت ها مغایرت دارد. این پیشنهاداتی که در آخر مطرح شدند نیازی به ازسرگیری کامل مذاکرات ندارند.

آیا ترامپ می تواند به صورت یکطرفه برجام را نقض کند؟ اگر چنین باشد، این مساله چه عواقبی برای آمریکا در پی خواهد داشت؟

از آنجاکه برجام یک موافقت چند جانبه میان هشت طرف ازجمله اتحادیه اروپا است، بنابراین آمریکا نمی تواند به طور یک جانبه آن را از بین ببرد اما در عمل می تواند.

 رئیس جمهوری آمریکا در عمل می تواند که از ابطال گسترش تحریم ها امتناع کند. وی همچنین می تواند تحریم هایی را اتخاذ کند که با روح و متن برجام مغایرت داشته باشند.

عواقب این مساله برای آمریکا بستگی به واکنش ایران دارد. اگر ایران بخواهد سانتریفیوژهای از بین رفته را دوباره بازگردانده و غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را از سر بگیرد و به آژانس اجازه ندهد تا به فعالیتهای راستی آزمایی خود ادامه دهد، نتیجه آن باخت – باخت خواهد شد. در نتیجه وضعیت به همان اوضاع تنش آلودی که پیش از سال 2013 وجود داشت بازخواهد گشت.

برخی کارشناسان مانند «گری سیمور»(مشاورهسته ای اوباما) معتقدند که برجام آسیب پذیر است. آیا شما با این نظر موافق هستید؟

بله. برجام بدون شک آسیب پذیر است. این یک توافق سیاسی بود که از وجهه قانونی یک معاهده یا حمایت بازیگران سیاسی اصلی دو حزب (در آمریکا) برخوردار نبود. اگرچه طرف های برجام به شکلی قدرتمند از آن حمایت می کنند، اما افکار عمومی و رهبران دو طرف اصلی این توافق یعنی ایران و آمریکا به شدت در داخل، درگیر دودستگی عمیق در این خصوص هستند. 

در مورد آمریکا، توافق توسط رئیس جمهوری حزبی امضا شد که اکنون بیرون از کانون قدرت قرار دارد. هم دولت و هم کنگره در دست حزبی است که موضع خصمانه ای علیه توافق دارند.

خوشبختانه بسیاری از جمهوریخواهان دوراندیش متوجه این مساله هستند که منفعت های بسیار مهمی از توافق حاصل شده و به سادگی نمی توان از نو بر سر آن مذاکره کرد. اظهارات محکم و حمایت سفت و سخت متحدین آمریکا از توافق نیز بسیار موثر و مفید خواهد بود.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار