08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

اروپایی ها برای رابطه با ایران ملاحظه واشنگتن را نمی کنند/ دست انگلستان برای فروش سلاح به اعراب خلیج‌فارس باز شد
1395/12/18 9:12:14 print
پروفسور «پل پیلار» عضو شورای اطلاعات ملی آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با "شهر":
اروپایی ها برای رابطه با ایران ملاحظه واشنگتن را نمی کنند/ دست انگلستان برای فروش سلاح به اعراب خلیج‌فارس باز شد
اگر قائل به این باشیم که انتخاب ترامپ تأثیری بر روابط اتحادیه اروپا با ایران خواهد داشت در این صورت تأثیر این است که رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا آنچه را که منافع اروپا را بهتر تأمین کند انجام خواهند داد.

گروه بین الملل شهر-جلال حیران‌نیا: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نهایتا با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور چهارسال آینده این کشور پایان یافت.

اظهارات و موضع گیری های دونالد ترامپ در خصوص بسیاری از مسائل جهانی در هفته های گذشته حکایت از آن دارد جهان شاهد شروع فصلی تازه در سیاست خارجی آمریکا خواهد بود.

از موضوعات بین المللی که وی به موضع گیری در خصوص آنها پرداخته و تردیدهایی را در میان رهبران جهان ایجاد کرده است اظهارات وی درباه برجام، سیاست چین واحد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و پیمان تجارت ترانس پاسیفیک (TPP) هستند.

در خصوص ناتو، ترامپ اعلام کرده بود که اعضای این پیمان باید سهم خود را بپردازند. در حال حاضر تنها 4 کشور سهم خود از این پیمان را می پردازند و مابقی سهم این سازمان نظامی را ایالات متحده امریکا پرداخته است.

این موضوع به مذاق اروپایی ها خوش نیامد و طرح تشکیل ارتش مشترک اروپایی را مطرح کردند. در خصوص برجام هم ترامپ اول اعلام کرد که این توافق را پاره می کند وی سپس در یک چرخش اعلام کرد خواهان مذاکره مجدد در خصوص برجام است.

طرح همین موضوع و اعمال تحریمهای جدید بر اساس دستور اجرایی از سوی ترامپ باعث شده تا کشورهای اروپایی نیز با احتیاط در خصوص روابط تجاری و سرمایه گذاری در این کشور گام بردارند.

در این خصوص خبرنگار "شهر" گفتگویی با «پل پیلار» رئیس سابق بخش تحلیل عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انجام داده است.

پیلار از اساتید دانشگاه «جرج تاون» است و تا کنون مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحدهای تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره کرد. پیلار سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد.

*تاثیر برگزیت بر روی سیاست خارجی انگلیس و به ویژه بر ایران چیست؟

سیاست خارجی بریتانیا به طور مشخص از قاره اروپا فاصله خواهد گرفت و به سمت متحدین دور و آمریکا به عنوان مهمترین این متحدین پیش خواهد رفت. علیرغم مشکلاتی که ناشی از ریاست جمهوری دونالد ترامپ پیش آمده، ما از همین حالا شاهد تلاش های دولت «ترزامی» برای محکم ساختن روابط (بریتانیا) با واشنگتن هستیم.

تاثیر برگزیت بر ایران احتمالا بسیار کم بوده و یا حتی بی تاثیر خواهد بود. ذهنیت لندن در خصوص روابط با ایران  طبیعتا در بسیاری از مسائل با جهت گیری آلمان و فرانسه یکسان خواهد بود.

*تاثیر انتخاب ترامپ بر روابط میان انگلیس و ایران چه خواهد بود؟

با توجه به وجهه غیر مردمی ترامپ در بریتانیا، تمایل کمی میان آنها برای نشان دادن همبستگی خود با دولت وی  در زمینه روابط با ایران وجود خواهد داشت.

ذهنیت رسمی بریتانیا در خصوص روابط با ایران اساسا تحت تاثیر دولت آمریکا نخواهد بود، بلکه به منافع سیاسی و اقتصادی خود بریتانیا باز میگردد.

*یکی از موانع صادرات افسارگسیخته تسلیحات بریتانیا به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مباحث حقوق بشر بود تا جایی که اتحادیه اروپا دست انگلستان را برای صادرات زیاد تسلیحات به این کشورها می بست. بر این اساس تاثیر برگزیت بر صادرات تسلیحات بریتانیا به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس چه خواهد بود؟

ممکن است تلاش هایی برای افزایش فروش تسلیحات در حال انجام باشد تا ضررهای کلی اقتصادی و از دست دادن بازارهای دیگر ناشی از برگزیت را جبران کند.

برخی استدلال می کنند با توجه به رویکرد ترامپ در خصوص توافق هسته ای با ایران (برجام) و مخالفت کشورهای اتحادیه اروپایی با این رویکرد امکان گسترش روابط ایران و اتحادیه اروپا بیش از گذشته وجود دارد. نظر شما در این خصوص چیست؟

اگر قائل به این باشیم که انتخاب ترامپ تأثیری بر روابط اتحادیه اروپا با ایران خواهد داشت در این صورت تأثیر این است که رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا آنچه را که منافع اروپا را بهتر تأمین کند انجام خواهند داد.

در واقع آنها اقدامی را انجام خواهند داد که برای صلح و امنیت بین المللی مؤثرتر باشد. در واقع اقدام آنها مستقل از رویکرد واشنگتن خواهد بود و در این خصوص ملاحظه واشنگتن را در نظر نخواهند گرفت.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار