08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

چاره‌ای جز باهم بودن نداریم
1396/1/2 21:35:55 print

چاره‌ای جز باهم بودن نداریم
محمدرضا زائری

بنیان و اساس همه مشکلات سیاسی، اقتصادی و ... فرهنگی و اجتماعی است و ریشه همه گشایش ها، چاره ها و راه حل ها نیز اصلاح و تغییر فرهنگ است و هر گونه تحول فرهنگی نیز جز با همراهی و همدلی و توافق و مشارکت عمومی ممکن نیست.

ما بخواهيم يا نخواهيم چاره اي جز با هم بودن نداريم ، چادري و مانتويي، حزب اللهي و ضد انقلاب، با هم هستيم و در سرنوشت هم شريكيم و بايد بپذيريم كه هيچ گروهي نمي تواند طرف مقابل را يكباره نابود كند و مثلا به دريا بريزد!
دوست داشته باشيم يا نه مجبوريم اين واقعيت را قبول كنيم كه قرار است توي اين كشور با هم باشيم و مشكلاتش را با هم برطرف سازيم و در تلخي ها و شيريني هايش با هم شريك باشيم.
بايد تفاوت ها و اختلاف ها را بپذيريم و ديدگاههاي گوناگون همديگر را تحمل كنيم و انتظار نداشته باشيم كه ديگران نيز كاملا مثل ما بيانديشند و شبيه ما باشند و مانند ما زندگي كنند.

در نخستين قدم بايد با هم حرف بزنيم، سخت است ولي بايد ياد بگيريم كه هدف از گفتگو تسليم شدن يك طرف نيست بلكه كشف و شناسايي و درك و فهم متقابل است و در واقع گفتگو بيش از آن كه براي تحقق نتيجه اي مشخص در مصداق مورد نظر ما مفيد باشد براي ايجاد ارتباط و تفاهم مفيد است. گفتگو با ديگران پيش از هر چيزي به تقويت خودم كمك مي كند و باعث مي شود كه خودم را بهتر بشناسم و شخصيت خودم را رشد بدهم و باورهاي خودم را ريشه دار و عميق سازم.
در اين ميان رابطه روحانيون و ديگر قشرهاي مردم به دلايل گوناگون بسيار مهم تر و ضروري تر است زيرا مردم و روحانيت بايد با هم حرف بزنند تا براي اداره جامعه و ترويج ارزشهاي ديني درك و تعامل متقابل به وجود آيد. 

البته اين هدف به آساني محقق نمي شود زيرا طي سالهاي گذشته اختلال و ضعف قابل توجهي در اين ارتباط روي داده و برخي مسايل (عواملي همچون ترورهاي منافقين) ضربه هايي به اين رابطه زده و فاصله اي جدي ايجاد كرده است. 
مردم از روحاني ها انتظار محبت و پدري دارند و در رفتار وگفتار آنان آرامش و امنيت و خيرخواهي و محبت را جستجو مي كنند. 
مردم از روحاني ها توقع درشتي و تندخويي و تكبر و خودخواهي ندارند و مي خواهند كه آنان با روحيه اي بسيار صميمي و با تواضع و فروتني در كنارشان بنشينند و حرفشان را بشنوند. 

شايد نخستين قدم آن باشد كه حتى از ساده ترين بهانه ها استفاده كنيم و توي مترو با اتوبوس ، كنار خيابان، داخل يك مغازه يا اداره به هم سلام كنيم و دست همديگر را به گرمي بفشاريم.
ترديد نكنيم كه مردم همه چيز ما هستند و روحانيت بدون مردم چيزي ندارد، و از اين روست كه هرگز نبايد در ضرورت اين گفتگو و فوريت آن ترديد كرد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار