08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

امیدهایی که با جوانه ها سر برمی آورند
1396/1/9 8:40:59 print
آیین های نوروزی در میان اقوام ایرانی(7)؛ آذری ها
امیدهایی که با جوانه ها سر برمی آورند
کاری که پس از شکل گیری روشهای جدید ارتباطی رواج یافته، ارسال کارت شادباش است؛ یک هفته پیش از آغاز سال نو، زمان ارسال کارتهای شادباش فرا می‌رسد.

گروه اجتماعی شهر- نوروز در همه جای ایران با آداب و رسوم خاصی جشن گرفته می شود و با توجه به تنوع قومی در کشورمان شاهد تفاوتها و مشترکات زیادی بین این رسومات هستیم. 

واقعاً اگر از زندگی شهری دست بکشیم و بتوانیم نوروز را در میان یکی از اقوام اصیل سرکنیم مطمئناً یکی از ویژه‌ترین خاطرات نوروزی را تا آخر عمر تجربه خواهیم کرد. بیشتر شهرنشین‌ها که اگر شجره‌شان را بررسی کنیم همگی از اقوام با اصالت هستند اما متأسفانه شاید تنها چیزهایی که از رسومات نوروز در بین آنان بر جای مانده سفره هفتسین و دید و بازدید است.

این در حالی است که ایران که طلایه دار نوروز است در خود اقوامی دارد که نمونه آن‌ها در هیچ کشوری از دنیا نیست. اقوام مختلفی مانند کرد، لر، ترکمن، ترک، بلوچ و.....

در قسمت هفتم این گزارش نگاهی داریم به سنت نوروز در میان هموطنان آذری:

 

 آذری ها در عید نوروز  از روی آب می‌پرند و از آب دعوت می‌کنند که به خاک  بپیوندد و روزی و نعمت پدید آید.

 

پخت سمنو (سَمنی)

از چیزهایی که در سفره هفت سین می‌گذارند می‌توان از سمنو نام برد. سمنو تنها به معنای سرسبزی و طراوت نیست بلکه به معنای برکت نیز می‌باشد. رسمی است که در زمان نوروز سمنو را در میان زنانی که دارای اولاد نمی‌شوند می‌گردانند و می‌گویند:‌ای خدایی که این سمنو را بارور کردی این عروس را هم بارور کن، به امیدی که دارد برسان.

خانم‌ها، در ظرف‌ها و سینی هایی گندم‌ها را ریخته و پس از آبیاری آن‌ها یک پارچه نازک روی آن‌ها می‌کشند. بعد از چند روز گندم‌ها شروع به جوانه زدن می‌کنند. در این موقع پارچه نازک را از روی گندمهای جوانه زده برمیدارند و یکی دو روز هم به آن حالت نگه می‌دارند. بعد از این موقع، گندم‌ها را برداشته و بعد از له کردن آن‌ها در یک توبره ریخته و آب آن‌ها را می‌گیرند سپس این آب را درون دیگ ریخته و می‌گذارند روی اجاق کم شعله. هنگامی که سمنو شروع به جوشیدن می‌کند در دیگ را می‌گذارند و یک جانماز، تسبیح، آینه و سفره قرآن باز کرده و دیگ را به حال خود گذاشته و اطراف دیگ را خلوت می‌کنند.

کارت شادباش

کاری که پس از شکل گیری روشهای جدید ارتباطی رواج یافته، ارسال کارت شادباش است؛ یک هفته پیش از آغاز سال نو، زمان ارسال کارتهای شادباش فرا می‌رسد.

طبیعت گونو (سیزده بدر)

روز سیزدهم فروردین مردم به دامن طبیعت رفته و به بازی و گردش می‌پردازند. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار