08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

خودروسازان در کمین افزایش قیمت‌ها/ فروش فوری متوقف شد
1396/1/16 8:18:38 print

خودروسازان در کمین افزایش قیمت‌ها/ فروش فوری متوقف شد
نگاهی به قیمت خودروهای داخلی در مهرماه سال 90 نشان می‌دهد پراید محدوده قیمتی حدود 9 میلیون تومان، تیبا نزدیک به 12 میلیون تومان، رنو لوگان 16 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 حدود 16 میلیون تومان و پژو 405 نزدیک به 15 میلیون تومان قیمت داشته است.

گروه اقتصادی شهر- دو خودروساز داخلی کشور که تا شب عید نیز برای عمده محصولات‌شان فروش فوری داشتند با آغاز سال جدید نرخ‌گذاری خودروهای خود را متوقف کردند و در حال حاضر در سایت فروش خود تنها پیش‌فروش دارند. پیش‌فروش‌ها نیز با قیمت روز محاسبه خواهند شد.

این در حالی است که در سال 95 با ازدیداد تولید محصولات سایپا و ایران‌خودرو، خودروهای این شرکت‌ها تقریبا در تمام سال به صورت نقدی و اقساطی قابل عرضه بودند و حتی در اسفندماه برخی خودروهای این شرکت‌ها در کمتر از یک ماه تحویل مشتریان می‌شد.

تقاضای خودرو در ابتدای هر سال براساس روال معمول در کشور کاهش می‌یابد و این جریان تا ابتدای تابستان که مدارس تعطیل می‌شوند و موج سفرهای تابستانه آغاز می‌شوند ادامه می‌یابد. بر همین اساس استدلال کارخانه‌های تولید خودرو برای عرضه نشدن فوری محصولات‌شان نمی‌تواند بالا بودن تقاضای مردم در فروردین‌ماه باشد. به نظر می‌رسد چشم کارخانه‌های خودروساز داخلی به جلسه شورای رقابت است که می‌تواند مجوز افزایش قیمت خودروهای تولید آنها را صادر کند.

اوایل اردیبهشت‌ماه به احتمال زیاد زمان تشکیل جلسه شورای رقابت و تصمیم‌گیری درخصوص قیمت خودروهای تولید داخل در سال 96 خواهد بود. با جهش بالای قیمتی و تورم شدید اقتصادی در سال‌های 91 و 92 قیمت خودروهای داخلی تا بیش از 2 برابر افزایش یافت و به خاطر کاهش شدید توان اقتصادی مردم قیمت‌ها خودروها در سال‌های 93، 94 و 95 به طور تقریبی فریز ماند.

نگاهی به قیمت خودروهای داخلی در مهرماه سال 90 نشان می‌دهد پراید محدوده قیمتی حدود 9 میلیون تومان، تیبا نزدیک به 12 میلیون تومان، رنو لوگان 16 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 5 حدود 16 میلیون تومان و پژو 405 نزدیک به 15 میلیون تومان قیمت داشته است.

مراجعه به آرشیو خبرها نشان می‌دهد یک سال بعد یعنی در اسفندماه سال 91 قیمت پراید به مرز 20 میلیون تومان رسید. قیمت پژو 206 به مرز 32 میلیون تومان و پژو 405 به حدود 23 میلیون تومان رسید. تندر 90 هم همان اسفند 91 قیمتش برای مصرف‌کننده ایرانی به 37 میلیون تومان رسید.

6 اردیبهشت‌ماه سال 95 بود که شورای رقابت بار دیگر مجوز افزایش قیمت 81/ 1 درصدی برای محصولات ایران خودرو و 4/ 0 درصدی برای خودروهای سایپا را صادر کرد تا پس از حدود دو سال فریز قیمتی، دست خودروسازان برای بالا بردن نرخ محصولات‌شان باز شود. با اجرای کامل مصوبه شورای رقابت باشد، قیمت خودرو حداقل 60 هزار تومان و حداکثر حدود 860 هزار تومان بالا رفت.

مراجعه به سایت‌های فروش ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد آنها تحویل خودروهای پیش‌فروش خود را برای خرداد به بعد قرار داده‌اند تا تکلیف افزایش قیمت‌ها مشخص شده باشد. نگاه آنها همانند سال گذشته متوجه جلسه احتمالی اردیبهشت‌ماه امسال شورای رقابت و تصمیم آنها برای افزایش قیمت‌هاست و پس از آن به احتمال زیاد ایران‌خودرو و سایپا بار دیگر تحویل فوری خودروهای خودشان را با قیمت‌های جدید از سر خواهند گرفت.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار