08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

جوجه مسکن را آخر پاییز می شمارند
1396/1/16 10:0:41 print
وعده رونق مسکن از تابستان 96 به آخر پاییز 96 منتقل می شود
جوجه مسکن را آخر پاییز می شمارند
به نوشته يکي ديگر از کاربران، «آغاز تابستان 96 شد آخر پاييز 96؟ تا کي بايد منتظر اين وعده‌ها ماند؟» يکي هم نوشته، «با اين امروز و فردا‌کردن رونق مسکن، من فکر مي‌کنم تا اواسط سال 1400 هم اين داستان ادامه داشته باشد و رونق احتمالي برسد به آن سال‌ها.»

نيمه دوم سال 95 درحالي به پايان رسيد که قرار بود در ماه‌هاي پاياني سال، بخش مسکن هم تکاني بخورد و از برجام نفع ببرد؛ مسکني‌ که با خواب چندين‌ساله، براي خروج از روزهاي بي‌رونقي، همه چشم اميدش را به برجام و آثار مثبت آن دوخته است اما خيلي زود با رکودي طولاني، روزهاي آخر سال قبل را هم به پايان رساند و با همان داستان تکراري‌ وارد سال 96 شد. واقعيت آن است که حدود دو سالي از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران گذشته و بسياري از بخش‌هاي اقتصادي رونق گرفته اما بازار مسکن همچنان درگير رکود و بي‌تحرکي است. به گفته کارشناسان و دست‌اندرکاران بخش مسکن، اين رکود حالا‌حالاها تمامي ندارد و شايد تا نيمه‌هاي اول همين امسال هم ادامه‌دار باشد. امروز و فردا‌کردن مسکن براي خروج از رکود، حالا صداي بسياري از متقاضيان مسکن و حتي برخي مسئولان را هم در‌آورده و ديگر هر خبري درباره خروج احتمالي اين بخش از رکود، از نظر برخي از جويندگان خانه که سال‌ها با کفش‌هاي آهني به پا، به‌دنبال يک چهارديواري براي زندگي گشته‌اند، رؤيايي بيش نيست، از واقعيت تا عمل آن، فرسنگ‌ها فاصله وجود دارد. 

اگرچه بسياري از تحليلگران بخش مسکن بر اين باور هستند که امسال سال رونق در بازار مسکن خواهد بود اما به نظر مي‌رسد براي تحقق اين خوش‌بيني راه طولاني‌‌‌اي در پيش است. همين چند روز پيش بود که بيت‌ا... ستاريان، کارشناس اقتصاد مسکن، درباره رونق احتمالي اين بخش در نيمه‌ اول سال جاري به مهر گفته بود: «گشايش‌هاي ناشي از برجام باعث شد که فروش نفت ايران با سهولت بيشتري انجام شود و توليد و صادرات آن افزايش پيدا کند. از‌سوي‌ديگر، برخي منابع مالي بلوکه‌شده کشور در سال‌هاي تحريم به اقتصاد بازگشته و موانع انجام فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري مهم برداشته شده است.» ستاريان، با اين توضيح درواقع اميدواري خود را از بازگشت رونق به بازار مسکن در سال 96 اعلام کرده بود. او گفته بود: «مي‌توان اميدوار بود و اين‌طور پيش‌بيني کرد که برجام روي خوشش را به بازار مسکن در سال ۹۶ نشان بدهد و آثار مثبت لغو تحريم‌ها در اين سال در بخش ساختمان جلوه کند. اين تحول و آغاز حرکت در بازار مسکن و رونق در معاملات با توجه به شرايط اقتصادي پيش‌ رو، در انتهاي نيمه اول سال جاری بروز مي‌کند.» حالا خبر رونق احتمالي بازار مسکن در نيمه دوم سال 96، بار ديگر سرو‌صدا کرده و رسيدن به روزهاي رونق بازار مسکن از نظر بسياري از مردم، رؤيايي است که براي دستيابي به آن بايد حالا‌حالاها صبر کرد و منتظر ماند. در چند روز گذشته که خبر رونق احتمالي بازار مسکن دوباره از سوي کارشناسان مطرح شد، نظرات منفي خوانندگان زيادي در زير اين خبر در سايت‌هاي مختلف، درج شدند؛ نظراتي که بسياري از آنها با واکنش‌هاي منفي خوانندگان همراه بود و خيلي زود از سوي خوانندگان همين خبر مورد نقد قرار گرفت. بسياري از اينکه مشکلات بازار مسکن حالا‌حالاها تمامي ندارد و نبايد به اين سادگي از رونق احتمالي آن در آينده‌اي نزديک حرف زد، نوشتند. 

بسياري از مردم هم گويي به اين‌گونه پيش‌بيني‌هاي خوشبينانه ديگر اميدي نداشته و همچنان با نااميدي درباره اين‌گونه تحليل‌ها و پيش‌بيني‌ها حرف مي‌زنند. به گفته يکي از کاربران در زير خبر «پاييز امسال شايد مسکن رونق بگيرد»، «اول پاييز که ميشه، اول محرم و ماه بعد هم صفر، مسکن خيلي پيچيده‌تر از اينه که بخواهيم با اين پيش‌بيني‌ها به اميد رسيدن روزهاي رونق در اين بازار صبر کنيم.» به گفته يکي ديگر از کاربران، «حالا مي‌رسيم به پاييز 96 مي‌گوييد که براي رونق بازار مسکن بايد تا بعد از عيد منتظر بمانيد و اين قصه سر دراز دارد.» به نوشته يکي ديگر از کاربران، «آغاز تابستان 96 شد آخر پاييز 96؟ تا کي بايد منتظر اين وعده‌ها ماند؟» يکي هم نوشته، «با اين امروز و فردا‌کردن رونق مسکن، من فکر مي‌کنم تا اواسط سال 1400 هم اين داستان ادامه داشته باشد و رونق احتمالي برسد به آن سال‌ها.» يکي ديگر نوشته، «آخرش هم نفهميديم اين رونق، رونق که مي‌گوييد کي از راه مي‌رسد، تا کي بايد به اين پيش‌بيني‌ها دل‌خوش بود و منتظر ماند؟» يکي ديگر گفته، «ديگر براي مسکن روزي نمانده که بيايد، فقط و فقط ظلمات و تاريکي را مي‌توان براي اين بازار پيش‌بيني کرد.» نظرات بسياري از مردم درباره رونق احتمالی بازار مسکن در سال جاري، مشابه هم بود و بسياري با نا‌اميدي از آن حرف زده بودند. به گفته يکي ديگر از کاربران، «وقتي خانه‌اي قيمتش پرت و سرسام‌آور است، سال‌هاي سال خاک مي‌خورد بدون اينکه حتي يک نفر سراغي از آن بگيرد. به نظر من چهل تاي ديگه از اين پاييزها هم بيايد، باز هم با اين‌چنين قيمت‌ها و مبلغ پايين وام‌ها نمي‌توان منتظر رونق اين بازار بود.» يکي ديگر هم نوشته، «با مبالغ کم وام مسکن در شهرستان‌ها، هيچ اميدي به رونق در سال 96 نيست.» يکي هم با انتقاد از قيمت بالاي مسکن گفته، «براي رونق مسکن بايد قيمت ساخت کاهش پيدا کند، چون ما در طول اين سال‌ها با پول نفت به‌صورت کاذب مسکن ميساختيم و سوددهي هم کاذب بود، حالا زمان اون رسيده که قيمت زمين رو پايين بياريم و ضمنا مسکن اقتصادي با توجه به تمام شاخصه‌هاي اقتصادي موجود حال حاضر کشور بسازيم، نه مثل قديم با پرت مصالح، عمر پايين ساختمان و... که ضرر به اقتصاد بزنه. ضمنا ديگه زمان آن رسيده که براي ساخت، افراد متخصص اين رشته وارد عمل بشوند، نه هر کسي که پول دارد. با اين روش‌ها اقتصاد در زماني حدود يک‌سال رونق پيدا ميکند.»
خبر رونق مسکن اگرچه براي بسياري از بسازبفروش‌ها، مي‌تواند خبر خوبي باشد و از احتمال بالارفتن قيمت خانه‌هاي احتکار‌شده آنها حکايت کند اما براي بسياري از خريداران و خانه‌به‌دوشان خبر تلخي است که مي‌تواند رؤياي خانه‌دار‌شدن بسياري را با خطر مواجه کند. 
يکي از کاربران گفته، «مسکن به اندازه کافي ‌گران شده و ديگر نبايد منتظر بالارفتن قيمت‌ها و رونق دوباره اين بازار بود.» يکي از کاربران هم نظري مشابه به کاربر قبلي داشته و از اينکه با درآمدهاي پايين حتي نمي‌توان به فکر خريد مسکن بود، حکايت کرده است، «جوان دهه ۶۰ که صبح تا شب درس خونده، کار ندارد. سن ازدواج رسيده به ۴۰ سال رسیده است. هيچ اداره‌اي استخدام نمي‌کند. پول‌هايي که بايد صرف توليد و اشتغال بشود، مي‌رود دست وارد‌کننده و واردات صدها عدد لکسوس، بنز و بي‌ام‌و و دلالي و...، آخرش همين مي‌شود. آخر با حقوق دو ميليون تومان و اجاره يک‌و‌نيم ميليوني، با تخم‌مرغ ۱۴ هزار توماني، گوجه چهار هزار و 500 توماني، پرتقال هفت هزار توماني و... چطور بايد به فکر خريد در خانه بود، چه برسد به خود مسکن. با اين همه مشکل، مسکن اگر رونق بگيرد، چطور مي‌توانيم زندگي کنيم. به نظر من رونقی که ميگن يعني گراني و نبايد از اين خبر خوشحال بود.» به گفته بسياري از مردم، تا زماني که قيمت مسکن بالاست و مردم توانايي کافي براي خريد ندارند، نبايد درباره رونق اين بازار حرف زد.

کارشناسان چه می‌گویند؟ 
با این‌همه اظهار‌نظرها درباره رونق یا ادامه رکود بخش مسکن بسیار است. از نیمه دوم سال 95 کارشناسان و دست‌اندرکاران بخش مسکن به تکاپو افتادند تا هر یک به سهم خود چشم‌اندازی  از آینده این بازار ترسیم کنند. برای مثال، مصطفی قلی‌خسروی، رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک کشور همواره بر این باور است که هر بازاری از نفس بیفتد، اما بازار مسکن همیشه روی پای خود خواهند ماند. او می‌گوید: در ایران  اگر کسی ملک داشته باشد همه‌چیز دارد. حسام عقبایی، رئیس فعلی اتحادیه مشاوران هم تقریبا همین نظر را دارد با این تفاوت که از هجوم مردم به بازار ساخت و ساز مسکن گلایه دارد. او چند ماه پیش در گفت‌و‌گو با «وقایع‌اتفاقیه» گفته بود: بازار ساخت و ساز اشباع شده  و دولت باید نقدینگی‌های سرگردان را به سمت و سوی دیگری هدایت کند. سازندگان مسکن هم که همواره ساز گرانی سر می‌دهند. آنها بر این باور هستند که اگر قیمت‌ها در بازار مسکن ثابت بماند سازندگان انگیزه‌ای به سرمایه‌گذاری در این بازار نخواهند داشت.  همان‌طور که ایرج رهبر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن استان تهران، پیش از این در گفت‌‌و‌گو با «وقایع‌اتفاقیه» گفته بود: حالا که نرخ تورم در کشور تک‌رقمی شده انتظار ما این است که وضعیت سرمایه‌گذاری در بازار ساخت و ساز هم بهبود پیدا کند. او مانند دیگر سازندگان مسکن به افزایش قیمت‌ها باور دارد، اما در عین حال این را هم می‌گوید که مردم  نیز باید توانایی مالی کافی برای خرید خانه را داشته باشند تا مانند اتفاقی که از سال 93 افتاده، خانه‌های ساخته‌شده روی دست انبوه‌سازان نماند. 
با همه این اوصاف دهک‌های درآمدی سطح پایین و متوسط جامعه چشم به وقوع یک معجزه در این بازار دوخته‌اند و گوششان به حرف‌های کارشناسانه بدهکار نیست. 
مردم  انتظار ارزان‌شدن خانه را دارند و خیلی‌هایشان بر این باور هستند که قیمت ملک در ایران هیچگاه پایین نخواهد آمد. سازندگان هم پای خود را در یک کفش کرده و همان سود بالای 300 درصدی را از بازار ساخت و ساز مسکن انتظار دارند که به امید آن سرمایه خود را به این میدان آورده‌اند. باید منتظر ماند و دید سال 96 چه خوابی برای مسکن، مردم و سازندگان دیده است. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار