09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

پنجاه شبکه جم صدا و سیما را به چالش می‌کشد/ سیما و چالش بی استعدادها
1396/1/23 8:49:21 print

پنجاه شبکه جم صدا و سیما را به چالش می‌کشد/ سیما و چالش بی استعدادها
 با اینکه سرافراز مدیر کوتاه مدت صدا و سیما قصد داشت بعضی شبکه‌های کم بیننده را به مرور منحل کند و مانع ادامه کار شبکه‌هایی مثل شبکه شما و شبکه بازار شود اما با تغییر مدیریت و استفاده از رودربایستی های گذشته مجدد این شبکه ها به چرخه صدا و سیما برگشت و آب در هاون کوبیده شد.

گروه فرهنگی شهر- شبکه تلویزیونی جم حالا با افتخار از افتتاح پنجاه و یکمین شبکه تلویزیونی خود سخن می‌گوید. به همین سادگی خرید و دوبله سریال‌های درجه دوی ترکیه‌ای، این شبکه را بدل به مجموعه‌ای کرده است که لااقل در عدد و رقم داعیه رقابت با صدا و سیما دارد و صدا و سیمای ایران هنوز منتظر است تا از پول نفت بودجه بیشتری بگیرد تا حقوق عقب افتاده کارمندان خود را پرداخت کند.

سه سریال نوروزی صدا و سیما آنقدرها که باید نتوانست مخاطبان را جلوی تلویزیون بنشاند. گرچه رسانه‌های نزدیک به صدا و سیما تیتر زده اند که دست پر صدا و سیما در نوروز امسال اما در تحلیل بینندگان صدا و سیما بدون هیچ آمار و ارقامی برای هر شبکه چند برنامه پر بیننده معرفی شده است.

سال‌های سال است که صدا و سیمای ایران از نبود رقابت بین برنامه سازان مختلف رنج می‌برد و سلیقه‌های مدیران است که گاهی باعث اتفاقات خوب می‌شود نه سلیقه مخاطب. این در حالی است که اگر ماهواره‌ها را رقیب صدا و سیما در نظر بگیریم این روند معکوس بوده است. در سال‌های گذشته چند شبکه ماهواره‌ای که روزگاری پربیننده و موفق بودند با اعلام ورشکستگی به خاطر کمبود مخاطب پخش برنامه‌های خود را متوقف کردند. مشهورترین اینها شبکه من و تو2 بود. فارسی1 هم زمانی با تاسیس شبکه زمزمه سعی کرد برنامه‌های خود را گسترش دهد اما خیلی زود زمزمه تعطیل شد و زمستان سال قبل هم فارسی1 به کار خود پایان داد. تی‌وی‌پرشیا نیز که روزگاری برای تاسیس شبکه دوم و سوم خود برنامه ریزی کرده بود با عدم اقبال مخاطبان این شبکه‌ها را متوقف کرد و سرانجام یورونیوز نیز فروردین امسال از پایان فعالیت قسمت فارسی این شبکه خبر داد.

حتی شبکه جم که حالا تاسیس شبکه پنجاه و یکم خود را جشن گرفته است از این قاعده مستثنی نبود و زمانی قصد تاسیس جم نیوز و .... را داشت که با عدم اقبال مخاطبان این شبکه‌ها را کنسل کرد و به سراغ موضوعاتی رفت که به نظر می‌رسد تخصص بیشتری در آن داشته باشند.

اما شبکه های داخلی صدا و سیما از این مسئله اجتناب می‌کنند. با اینکه سرافراز مدیر کوتاه مدت صدا و سیما قصد داشت بعضی شبکه‌های کم بیننده را به مرور منحل کند و مانع ادامه کار شبکه‌هایی مثل شبکه شما و شبکه بازار شود اما با تغییر مدیریت و استفاده از رودربایستی های گذشته مجدد این شبکه ها به چرخه صدا و سیما برگشت و آب در هاون کوبیده شد.

جم پنجاه شبکه بی کیفیت دارد که عموما برنامه‌های شبکه اصلی را بارها و بارها تکرار می‌کنند و صدا و سیمای ایران جز شبکه های استانی نزدیک به سی شبکه دارد که کم مخاطب ترین شبکه آن هم شاید از بهترین شبکه جم بیننده بیشتری داشته باشد. اما صدا و سیما نیز باید جرئت داشته باشد و از حضور بی استعدادها جلوگیری کند. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار