08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

گودال‌های مرگ در مرکز ایران/ کسی این تهدید را جدی نمی گیرد
1396/1/20 9:38:56 print

گودال‌های مرگ در مرکز ایران/ کسی این تهدید را جدی نمی گیرد
طی ۱۳ سال گذشته در دشت ورامین ۱۵ متر سطح آب افت کرده که در مقایسه با سال ۵۰ این افت آب بیش از ۱۰۰ متر است که موجب شده آب از دسترس مردم خارج شود.

 گروه اجتماعی شهر- چند سالی است که پدیده خطرناک فرونشست زمین دشت‌های ایران را تهدید می‌کند و موجب هشدار دادن ستادهای بحران در استان‌های بسیاری چون یزد، چهارمحال و بختیاری و تهران شده است. با این وجود گویا کسی فکری به حال این پدیده خطرناک نمی‌کند و مردم همچنان با حفر چاه‌های غیرمجاز به فرونشست زمین دامن می‌زنند. فرونشست زمین در اثر خالی شدن آب بافت‌های متراکم و لایه‌های زیرین سطح زمین رخ می‌دهد و در اثر آن سطح زمین به صورت تدریجی و در برخی موارد به طور ناگهانی فرو می‌نشیند. این روزها ایجاد گودال‌های بزرگ طبیعی و ترک خوردن‌های عمیق زمین در دشت‌های مرکز ایران، تهدیدی برای مردم و کشاورزان استان‌های مرکزی است.

تهدید گسل‌های یزد

این تهدید خاموش در حالی آرام آرام از دشت‌ها به شهرهای ایران نزدیک می‌شود که مسئولان هشدارهای بسیاری به کشاورزان داده‌اند. یکی از این افراد مدیرکل مدیریت بحران استان یزد است که اعتقاد دارد فرونشست زمین تهدید جدی برای گسل‌های استان یزد است. هادی هادی نسبت می‌گوید: استان یزد بر روی چند گسل قرار دارد و فرونشست زمین به فعال شدن و جابه‌جایی این گسل‌ها کمک می‌کند و این یعنی تهدیدی جدی. گسل دهشیر، انار، کوهبان، بهباد و نایین گسل‌هایی هستند که هر لحظه امکان زلزله دارند، اما تا به حال این گسل‌های مشکلی به وجود نیاورده‌اند. به گفته او فروچاله و فرونشست در شهرستان ابرکوه که بر اثر برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی به وجود آمده چند سالی است که مشکل‌ساز شده است. همچنین در دشت یزد، اردکان و بافق نشانه‌هایی از فرونشست زمین مشاهده شده که دلیل آن هم بیشتر برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی است. میزان فرونشست زمین در دشت‌های استان به میانگین ۶۰ سانتی‌متر رسیده است.

دشت‌های ممنوعه

استان چهار محال بختیاری هم اوضاع بهتری نسبت به یزد ندارد و گودال‌ها و ترک‌های عمیق در دشت‌ها، کشاورزان و دامداران این استان را تهدید می‌کند. به گفته کارشناسان این فرونشست‌ها بر الگوی جریان‌های زیرزمینی و سطحی، تغییر کیفیت آب‌های زیرزمینی، تغییر شکل سطح زمین و سیل‌خیزی مناطق اثرگذار است. این تهدید به شکلی است که اداره آب منطقه‌ای استان چهار محال و بختیاری ۴ دشت این استان را ممنوعه و بحرانی اعلام کرده و پدیده فرونشست که از سال‌های گذشته در چهار محال و بختیاری شکل گرفته به سرعت در حال پیشروی است.

اسماعیل حبیبی کارشناس محیط زیست با بیان این که در چند سال اخیر پدیده خطرناک فرونشست زمین شغل و زندگی مردم را تهدید می‌کند می‌گوید: این اتفاقی است که خود مردم مسبب آن هستند. البته کمبود بارش‌ها هم در این مشکل دخیل بوده و در ۹ سال گذشته به آن دامن زده است. حبیبی کاهش حجم مخزن آب و روند مستمر افت سطح را از مهمترین عوامل بحرانی شدن وضع ۴ دشت می‌داند و می‌گوید: سرمنشا فرونشست زمین در استان از دشت خان میرزا آغاز شد و این دشت هم‌اکنون با ۷۰ سانتیمتر فرونشست حاصل از برداشت بی‌رویه آب با ۷۵ میلیون متر مکعب کسری آب مواجه است.

فرونشست به تهران می‌رسد

شاید مردمی که در کنار پدیده گودال‌های جنوب تهران و دشت‌های ورامین عکس می‌گیرند و دائم آن را در فضای مجازی منتشر می‌کنند، هنوز از خطراتی که این گودال‌ها در آینده برای پایتخت دارد، بی‌اطلاع هستند. دشت‌های ورامین هم مانند دیگر دشت‌های ایرانی به علت برداشت آب‌های زیرزمینی دچار فرونشست و گودال‌های عمیقی در این دشت ایجاد شده است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان تهران از فرونشست بیش از ۷۰۰ کیلومتر مربع از اراضی شهرستان‌های ورامین، پیشوا و پاکدشت خبر می‌دهد و می‌گوید: این پدیده موجب ایجاد حفره‌های چندصدمتری شده و این دشت را در خطر نابودی قرار داده است. خسرو ارتقایی با اعلام هشدار فرونشست اراضی دشت ورامین می‌افزاید: طی ۱۳ سال گذشته در دشت ورامین ۱۵ متر سطح آب افت کرده که در مقایسه با سال ۵۰ این افت آب بیش از ۱۰۰ متر است که موجب شده آب از دسترس مردم خارج شود. این در حالی است که یکی کارشناس محیط زیست در این باره می‌گوید: دشت ورامین که از گذشته به عنوان یکی از کانون‌ها و قطب‌های تولید محصولات کشاورزان در استان تهران به حساب می‌آید در طول سال‌های گذشته با گسترش فعالیت‌های کشاورزی روبه‌رو بوده، به‌طوری که میزان مصرف آب از سفره‌های زیرزمینی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. مهدی مقدم می‌افزاید: خسارت‌های ناشی از فرونشست‌ها و شکاف‌های زمین اغلب ترمیم‌ناپذیر، پرهزینه و مخرب است و موجب آسیب رسیدن به زیرساخت‌های کشور می‌شود، طوری که خطر این دیده حتی بیشتر از یک زلزله بزرگ خواهد بود. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار