08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

سیاست خارجی ترامپ همچنان نامشخص است/ نقض برجام از سوی ترامپ باعث انزوای امریکا می‌شود
1396/1/23 9:10:24 print
«دانیل پایپس» عضو ارشد سابق وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با "شهر":
سیاست خارجی ترامپ همچنان نامشخص است/ نقض برجام از سوی ترامپ باعث انزوای امریکا می‌شود
از منظر ایالات متحده آمریکا و دولت کنونی این کشور برجام توافق وحشتناکی محسوب می شود. البته باید توجه داشت که دولت اوباما نیز اصراری بر اجرای برجام نداشت. هراس و ترس من این است که وضعیت بدتر از این شود.

گروه بین الملل شهر-جلال حیران‌نیا: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نهایتا با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور چهارسال آینده این کشور پایان یافت.

اظهارات و موضع گیری های دونالد ترامپ در خصوص بسیاری از مسائل جهانی در هفته های گذشته حکایت از آن دارد که جهان شاهد شروع فصلی تازه در سیاست خارجی آمریکا خواهد بود.

از موضوعات بین المللی که وی به موضع گیری در خصوص آنها پرداخته و تردیدهایی را در میان رهبران جهان ایجاد کرده است اظهارات وی درباه برجام، سیاست چین واحد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) و پیمان تجارت ترانس پاسیفیک (TPP) هستند.

در خصوص برجام نیز ترامپ در ابتدا اعلام کرد توافق هسته ای با ایران را لغو خواهد کرد اما بعدا گفت قصد دارد مجددا درباره آن مذاکره کند.

آنچه در ادامه می آید گفتگو با «دانیل پایپس» عضو ارشد سابق وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا و رئیس انستیتو پژوهشهای سیاست خارجی آمریکا در خصوص این موضوعات است که در ادامه آمده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در ابتدا و در کمپینهای انتخاباتی صحبت از پاره کردن برجام کرد. وی بعدها سخن از مذاکرات مجدد در خصوص توافق هسته ای ایران راند. با توجه به این مواضع دوگانه شما تصور می کنید رویکرد واقعی ترامپ به برجام چه باشد؟

بله ترامپ ابتدا سخن از پاره کردن برجام راند و بعدها از مذاکرات مجدد سخن گفت. اما اینکه رویکرد واقعی ترامپ به برجام چیست را واقعا کسی نمی تواند در حال حاضر پیش بینی کند.

در واقع این موضوع در مورد سیاست خارجی ترامپ صدق می کند. به این معنا که هیچ کس نمی داند رویکرد ترامپ به موضوعات مختلف سیاست خارجی چگونه خواهد بود. لذا این عدم قطعیت صرفاً مربوط به برجام هم نیست.

فرض کنیم ترامپ برجام را فسخ کرد. در این صورت آیا متحدان آمریکا از این کشور پیروی و حمایت خواهند کرد؟

هیچ کشوری در صورتی که ایالات متحده آمریکا برجام را نقض کند از این کشور حمایت نخواهد کرد. به عبارت دیگر فسخ برجام باعث انزوای آمریکا در این خصوص خواهد شد.

دونالد ترامپ استدلال می کند که برجام توافق خوبی برای امریکا نیست. آیا تصور می کنید توافقی بهتر برای ایالات متحده آمریکا می توانست متصور باشد که همه طرفهای مذاکره کننده بر آن توافق داشته باشند؟

از منظر ایالات متحده آمریکا و دولت کنونی این کشور برجام توافق وحشتناکی محسوب می شود. البته باید توجه داشت که دولت اوباما نیز اصراری بر اجرای برجام نداشت. هراس و ترس من این است که وضعیت بدتر از این شود.

به طور کلی سیاست خارجی دولت ترامپ در خصوص ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

همانگونه که اشاره کردم در خصوص سیاست خارجی دونالد ترامپ درباره هیچ موردی از مسائل سیاست خارجی نمی توان با قطعیت سخن گفت. در خصوص سیاست خارجی ترامپ نسبت به ایران نیز نمی توان نظر قطعی داد. اما آنچه می توان گفت اینکه آمریکا در تلاش باشد تا تهران به عنوان شریک این کشور در نظر گرفته شود موضوعی بعید است و موضوعی است که به کناری نهاده شده است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار