08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

عربستان در بلندمدت نمی تواند به نفت تکیه کند/ تلاش عربستان برای توسعه برنامه هسته‌ای
1396/1/26 8:38:2 print
گفتگوی اختصاصی با «ریچارد مورفی» سفیر پیشین آمریکا در عربستان
عربستان در بلندمدت نمی تواند به نفت تکیه کند/ تلاش عربستان برای توسعه برنامه هسته‌ای
دلایلی زیادی است که نشان می دهد متحدان عربستان سعودی به دنبال کسب ضمانت هایی از سعودیها در مورد این موضوع خواهند بود که عربستان سعودی تمایل به گسترش برنامه هسته ای نداشته باشد و...

گروه بین الملل شهر-جلال حیران‌نیا: دولت عربستان سعودی تحقیقات خود را درباره برنامه های اتمی افزایش داده است و شروع به ایجاد تیمی از کارشناسان اتمی کرده است.

بنابر این گزارش، اندیشکده دانش و امنیت بین الملل اعلام کرده است که عربستان به عنوان یک تازه وارد به دنبال این است که خود را با فن آوری های جدید مسلح کند و از زمانی که فعالیت های اتمی ایران محدود شده است، عربستان اقدامات خود را در بخش اتمی افزایش داده است.

این گزارش می افزاید: ایران طی توافقی با قدرت های جهانی از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در سال ۲۰۱۵ برنامه اتمی خود را محدود کرد و آن را در معرض بازرسی ها و نظارت های قابل توجه بین المللی قرار داد.

همچنین اندیشکده دانش و امنیت بین الملل که مسائل مربوط به اشاعه جهانی تسلیحات اتمی را بررسی کرده و زیر نظر دارد اعلام کرده است که عربستان سعودی در مراحل اولیه توسعه اتمی خود قرار دارد و همچنین به روشی فعال به دنبال توانایی های تسلیحاتی اتمی برای مقابله با ایران است. البته عربستان فعلا تمرکز خود را بر روی کاربردهای اتمی غیرنظامی قرار داده است.

در خصوص این موضوعات گفتگویی با «ریچارد مورفی» سفیر پیشین آمریکا در عربستان و سوریه انجام داده ایم که در ادامه می آید.

مورفی از دیپلمات های کهنه کار آمریکایی است با دهها سال کار در خاورمیانه و کشورهای عربی. وی در سالهای جنگ ایران و عراق سفیر آمریکا در عربستان سعودی و بعد معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه بود.

موسسه علوم و امنیت بین المللی طی گزارشی اعلام کرده است که دولت سعودی برنامه هسته ای خود را جهت مقابله با ایران با سرعت به پیش می برد. این گروه که در واشنگتن مستقر است نوشت، از زمانی که برنامه هسته ای ایران محدود شد، برنامه هسته ای در عربستان گسترش یافت. نظر شما در این ارتباط چیست؟

مقابله با ایران به نظر من توجیهی برای تقویت گزارش است. من باور دارم که نیت عربستان سعودی از توسعه برنامه هسته ای خود تنوع بخشیدن به اقتصاد و صادرات خود است تا بتواند از وابستگی بسیار زیاد خود به نفت رهایی یابد.

در بلندمدت این کشور نمی تواند به علت نرخ فزاینده هزینه داخلی به نفت تکیه کند. در حال حاضردرآمد این کشور فروش نفت و فراورده های نفتی است.

جهت اثبات این امر که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است، ایران قراردادی را با گروه 5+1 (آمریکا، روسیه، انگلیس، چین، فرانسه و آلمان) در ماه جولای 2015 امضاء کرد که بر اساس آن تهران با اعمال محدودیت هایی بر فعالیت های هسته ای خود موافقت نمود. به نظر شما واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی به این اخبار چیست و آیا این نهاد در این مورد آنچنان که شایسته است عمل خواهد کرد؟

در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر این که عربستان سعودی تمایل دارد برنامه هسته ای خود را گسترش دهد وجود ندارد.

دلایلی زیادی است که نشان می دهد متحدان عربستان سعودی به دنبال کسب ضمانت هایی از سعودیها در مورد این موضوع خواهند بود که عربستان سعودی تمایل به گسترش برنامه هسته ای نداشته باشد و اینکه آنها از دخالت آژانس بین المللی انرژی اتمی در برنامه هسته ای خود جهت کسب اطمینان از اینکه برنامه هسته ای توسعه نمی یابد، حمایت خواهند کرد.

برخی کارشناسان سعودی و غربی استدلال می کنند که ایران دارای منابع غنی نفت و گاز بوده و نیازی به انرژی هسته ای ندارد. آیا آنها از این استدلال در مورد برنامه هسته ای عربستان سعودی نیز استفاده می کنند؟

من مطمئن هستم این استدلال از سوی کسانی مطرح خواهد شد که به نیات عربستان سعودی مشکوک بوده و دارای سوءظن هستند.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار