09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

سونامی ثبت نام و بازی با حیثیت نظام/ روش سایر کشورها چیست؟/ وثیقه، راهکاری که جواب می دهد
1396/1/28 9:11:12 print

سونامی ثبت نام و بازی با حیثیت نظام/ روش سایر کشورها چیست؟/ وثیقه، راهکاری که جواب می دهد
بسیاری از کشورهای جهان قوانینی را برای ایجاد محدودیت در سونامی ثبت نام پیش‌بینی کرده‌اند. در آلبانی، شیلی، جمهوری چک، السالوادور، لتونی، لیتوانی، مکزیک، نامیبیا و پاکستان هرگونه سابقه کیفری مانع نامزدی برای ریاست جمهوری است...

گروه سیاسی شهر- دوست دارند در رکوردها باشند. یک نفر با بچه شش ساله می‌آید و یک نفر با پدر 92 ساله تا رکورد جوانترین و پیرترین نامزد انتخابات به اسم آنها ثبت شود. یک نفر با لباس رزمی می‌آید و پاهایش را صد و هشتاد درجه باز می‌کند و دیگری با کروات زرشکی و چند نفری با لباس محلی. یک نفر می‌گوید استفاده از مواد مخدر سنتی را آزاد خواهد کرد و دیگری می‌گوید برای دفاع از حقوق همجنسگراها وارد عرصه انتخابات شده است. این حکایت ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری است. انتخاباتی که ثبت نام آن از ثبت نام انتخابات مجلس و شورای شهر و خبرگان ساده‌تر است. گرچه شورای نگهبان در نهایت تعداد کمی از خیل مشتاقان را تایید خواهد کرد اما دردراز مدت بدنامی رد صلاحیت نود و نه درصدی نامزدها برای شورای نگهبان می‌ماند. اینجا جایی است که قانون نیاز به اصلاح دارد اما گوشی بدهکار نیست. شاید برخی مسئولان نیز دوست دارند افرادی در انتخابات ثبت نام کنند و نمودی از دموکراسی را به نمایش بگذارند و هزینه ریالی چاپ برگه های ثبت نام آنقدر بالا نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی از جمله علمایی بود که به ثبت نام گسترده نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرد و در بیانیه‌ای اعلام کرد  شکایات زیادى از افراد متعدد از نقاط مختلف به ما رسیده که از وضع نابسامان ثبت‌نام انتخاب ریاست جمهورى بسیار نگران هستند و معتقدند عده‌اى ناآگاه و گروهى آگاهانه براى به سُخره کشیدن انتخابات ریاست جمهورى و ضربه زدن به‌نظام با نداشتن هیچ‌گونه صلاحیتى، براى نام‌نویسى شرکت کرده و حتى صف تشکیل مى‌دهند و ازآنجاکه ادامه این وضع به ضرر نظام مقدس جمهورى اسلامى است و مخالف شئون کشور بزرگى مانند کشور ماست؛ باید هر چه زودتر فکرى براى حل این مشکل شود تا افرادى نام‌نویسى کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را براى این کار داشته باشند و ای‌کاش از سالیان قبل اقدام به حل این مشکل مى‌شد و تعجب مى‌کنیم چگونه بزرگان کشور براى حل این مشکل تدبیرى نفرموده‌اند!

محدودیت جهانی

بسیاری از کشورهای جهان قوانینی را برای ایجاد محدودیت در سونامی ثبت نام پیش‌بینی کرده‌اند. در آلبانی، شیلی، جمهوری چک، السالوادور، لتونی، لیتوانی، مکزیک، نامیبیا و پاکستان هرگونه سابقه کیفری مانع نامزدی برای ریاست جمهوری است. در بوتسوانا، اوگاندا و ترکیه، ورشکستگی و اعسار و در السالوادور علاوه بر سابقه کیفری، داشتن بـدهی های پرداخـت نشده از موانع نامزدی سمت ریاست جمهوری به شمار می آید.

از سویی دیگر دو شرط دیگر از سوی کارشناسان مسائل سیاسی پیشنهاد شده تا مانع سونامی ثبت نام(هم در انتخابات مجلس و هم شورای شهر و .... ) نامزدها شود. یکی از این شرایط دریافت وثیقه است که اگر نامزد مورد نظر درصدی از آرای انتخاباتی را به دست نیاورد، به وی بازگردانده نخواهد شد. شرط دیگر نیز جمع آوری تعدادی امضا برای حمایت از نامزدی آن فرد است. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار