09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

عربستان اقدام به توسعه برنامه هسته‌ای خود کرده است
1396/2/3 10:5:40 print
«ریچارد نیفو» عضو تیم مذاکرات هسته ای آمریکا در گفت و گو با "شهر":
عربستان اقدام به توسعه برنامه هسته‌ای خود کرده است
سعودی ها در سال های اولیه قرن جاری به منظور رقابت با برخی از قابلیت ها و ظرفیت های فنی ایران (در زمینه هسته ای) اقدام به توسعه برنامه هسته ای خود نمودند.

گروه بین الملل شهر- جلال حیران‌نیا: دولت عربستان سعودی تحقیقات خود را درباره برنامه های اتمی افزایش داده است و شروع به ایجاد تیمی از کارشناسان اتمی کرده است.

بنابر این گزارش، اندیشکده دانش و امنیت بین الملل اعلام کرده است که عربستان به عنوان یک تازه وارد به دنبال این است که خود را با فن آوری های جدید مسلح کند و از زمانی که فعالیت های اتمی ایران محدود شده است، عربستان اقدامات خود را در بخش اتمی افزایش داده است.

این گزارش می افزاید: ایران طی توافقی با قدرت های جهانی از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در سال ۲۰۱۵ برنامه اتمی خود را محدود کرد و آن را در معرض بازرسی ها و نظارت های قابل توجه بین المللی قرار داد.

همچنین اندیشکده دانش و امنیت بین الملل که مسائل مربوط به اشاعه جهانی تسلیحات اتمی را بررسی کرده و زیر نظر دارد اعلام کرده است که عربستان سعودی در مراحل اولیه توسعه اتمی خود قرار دارد و همچنین به روشی فعال به دنبال توانایی های تسلیحاتی اتمی برای مقابله با ایران است. البته عربستان فعلا تمرکز خود را بر روی کاربردهای اتمی غیرنظامی قرار داده است.

در همین راستا گفتگویی با «ریچارد نیفو» عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و کارشناس امور تحریم ها و امنیت بین الملل و عدم اشاعه تسلیحات در وزارت خارجه آمریکا و محقق دانشگاه کلمبیا آمریکا، انجام شده است که متن آن در زیر آمده است.

موسسه علوم و امنیت بین الملل اعلام کرده که دولت سعودی تحقیقات خود در زمینه برنامه هسته ای در جهت مواجهه با ایران را تسریع کرده است. این گروه مستقر در واشنگتن در یادداشت خود آورده که از زمان کاهش فعالیتهای هسته ای در ایران، این فعالیتها در عربستان فزونی یافته است. نظر شما در این خصوص چیست؟

من معتقدم که  گزارش موسسه علوم و امنیت بین الملل نتیجه گیری متفاوتی از آنچه شما بیان کردید دارد. این گزارش نشان می دهد که منافع عربستان سعودی در توسعه برنامه هسته ای فزونی یافته یعنی مانند تلاش های ایران در دهه های 2000 و 2010. این گزارش حاکی از آن نیست که افزایش این منافع (برای سعودی) مربوط به برجام می شود. برداشت شخصی من این است: سعودی ها در سال های اولیه قرن جاری به منظور رقابت با برخی از قابلیت ها و ظرفیت های فنی ایران (در زمینه هسته ای) اقدام به توسعه برنامه هسته ای خود نمودند.

آنها به دنبال جذب کمک های بین المللی در این خصوص بوده اند. آنها فعالیتهای خود را از زمان برجام به این سو تشدید نکرده اند بلکه به همان رویه ای که در گذشته انجام می شد را ادامه می دهند.

ایران برای اثبات اینکه برنامه هسته ای این کشور کاملا مسالمت آمیز بوده در جولای 2015، توافقی با گروه 1+5 امضا کرد که بر اساس آن تهران موافقت کرد که فعالیتهای هسته ای خود را برای یک دهه محدود کند. واکنش آژانس انرژی اتمی به این خبر اخیر (در خصوص برنامه هسته ای سعودی) چگونه بود؟ آیا آژانس به شکلی شایسته در این خصوص رفتار کرده است؟

آژانس با علم به اینکه عربستان به تعهدات بین المللی خود پایبند است، به خوبی از چند و چون فعالیتهای هسته ای عربستان از بدو حضور بازرس آژانس در این کشور آگاه بوده است. هیچ بخشی از این گزارش اشاره ای به عملکرد نادرست عربستان ندارد.

واکنش قدرت های غربی و به خصوص شرکای غربی عربستان در قبال این خبرها چه خواهد بود؟ آیا آنها این مساله را در آژانس پیگیری خواهند کرد؟

چرا باید چنین کاری کنند؟ این گزارش نه دربردارنده نکته ای در خصوص تکنولوژی غیرقانونی است و نه اینکه دربردارنده این مطلب است که سعودی ها به دنبال دستیابی به قابلیت هایی فراتر از فعالیتهای هسته ای است.

همه ما باید به نظارت بر اشاعه تهدیدات در سرتاسر جهان داشته باشیم و اگر این گزارش نشان می داد که عربستان سعودی در راستای نقض تعهدات خود عمل کرده، ممکن بود مورد تعقیب قرار بگیرد. اما هیچ چیزی در گزارش وجود ندارد که نشان دهد مشکل مربوط به عربستان سعودی خیلی جدی باشد و تنها می تواند مشکلی بالقوه طی سالهای آتی به نظر برسد.

بنابراین کاری که ایران می تواند انجام دهد این است: اگر این کشور در راستای تهدید همسایگان خود گام برندارد، ایران نباید ترس عمده ای از فعالیتهای هسته ای عربستان داشته باشد (و همینطور دیگر دولت های خلیج فارس).

برخی از کارشناسان عربستانی و غربی معتقدند که ایران سرشار از منابع نفت و گاز است و نیازی به انرژی هسته ای ندارد. آیا همین بحث را در مورد عربستان نیز مطرح می کنند؟

این بحث که ایران به دلیل داشتن منابع غنی نفت و گاز نیازی به انرژی هسته ای ندارد، بحث تازه ای نیست و جوابگوی سالهای زیادی نخواهد بود. چرا که منافع جهانی رو به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی است.

من اعتقاد ندارم که این بحث، موضوعی منطقی برای مخالفت با منافع ایران و یا عربستان سعودی در خصوص انرژی هسته ای باشد. اما زیر سوال بردن انرژی هسته ای در کل کاری سخت است.  

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار