09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

هشدار به احتمال افزایش تصادفات ماهواره‌ها/ تجمع زباله های فضایی در مدار زمین
1396/2/2 8:45:58 print

هشدار به احتمال افزایش تصادفات ماهواره‌ها/ تجمع زباله های فضایی در مدار زمین
گوگل، اسپیس‌ایکس، بوئینگ و سامسونگ کمپانی‌هایی هستند که برای اجرای شبکه‌های پهن‌باند جهانی با استفاده از استقرار هزاران ماهواره کوچک در مدارهای سطح پایین زمین تلاش می‌کنند. اولین برنامه‌های استقرار چنین ماهواره‌هایی برای سال آینده پیش‌بینی شده‌اند.

گروه فرهنگی شهر- برنامه شرکت‌های بزرگ اینترنتی و فضایی از سال آینده با هدف اینترنت بدون سیم برای همه در سراسر دنیا اجرا می‌شود و برای این کار ارسال هزاران ماهواره به خارج از جو زمین پیش‌بینی شده است. این کار با ترافیک بالای ماهواره‌ها در سطح زمین و احتمال تصادف آنها روبرو خواهد بود.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد برنامه‌های راه‌اندازی «ابر صور فلکی‌ها» یا همان هزاران ماهواره ارتباطی برای اینترنت بی‌سیم جهانی می‌تواند منجر به افزایش تصادفات و تجمع زباله‌های فضایی خطرناک در مدار زمین شود.

براساس گزارش گاردین، گوگل، اسپیس‌ایکس، بوئینگ و سامسونگ کمپانی‌هایی هستند که برای اجرای شبکه‌های پهن‌باند جهانی با استفاده از استقرار هزاران ماهواره کوچک در مدارهای سطح پایین زمین تلاش می‌کنند. اولین برنامه‌های استقرار چنین ماهواره‌هایی برای سال آینده پیش‌بینی شده‌اند.

هیو لوئیسی مدرس رشته مهندسی هوافضای دانشگاه ساوتهمپتون در یک شبیه‌سازی تا 200 سال آینده پیامدهای احتمالی چنین افزایشی در ترافیک مداری جو زمین را پیش‌بینی کرده است. او دریافته چنین افزایشی می‌تواند 50 درصد تصادفات فاجعه‌بار بین ماهواره‌ها را افزایش دهد.

چنین تصادفاتی احتمالا به افزایش بیشتر در حجم زباله‌های فضایی در مدار منجر می‌شود و خود همین اتفاق نیز به تصادفات بیشتر و آسیب‌های احتمالی در ارائه خدمات مد نظر ماهواره‌ها دامن می‌زند.

«ابر صور فلکی‌ها» که در فرآیند استقرار از سال آینده قرار دارند شامل تعداد بی‌سابقه‌ای از ماهواره‌ها هستند که هیچ‌گونه ارزیابی‌ای درخصوص تأثیر فعالیت این حجم از ماهواره‌ها در افزایش تصادفات فضایی صورت نگرفته است.

در حدود 750 هزار شی بزرگتر از 1 سانتیمتری که در مدار زمین می‌چرخند، زباله‌های فضایی احاطه‌کننده جو زمین محسوب می‌شوند و در حال حاضر یک مانع اصلی برای بهره‌برداری از فضا هستند.

با میانگین سرعت 40 هزار کیلومتر بر ساعتی که این زباله‌های فضایی دارند، اثرات سخت‌افزاری‌شان در فضا می‌تواند انرژی معادل انفجار یک نارنجک دستی با عواقب بالقوه چشمگیر برای ماهواره‌ها ایجاد کند.

آژانس فضایی اروپا تحقیق لویس را حمایت کرده است. این ماهواره‌های کوچک باید قادر به تخلیه همه باطری‌ها، مخازن سوخت و تانک‌های تحت فشار خود برای جلوگیری از انفجارهایی باشند که تکه‌پاره‌های ماهواره را در فضا می‌پراکنند. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های پیشنهاددهنده راه‌اندازی خدمات چنین ماهواره‌هایی فاقد تجربه لازم درخصوص مسائل و مشکلات کار در مدار زمین بود.

این شرکت‌ها با هم رقابت دارند و تحت فشار هستند. در چنین شرایطی آنها مجبورند ماهواره‌هایی بسازند که به اندازه کافی برای 5 سال فعالیت و انجام مأموریت خود قابل اعتماد باشند.

در حال حاضر با وجود هزینه‌هایی که صورت می‌گیرد تنها 60 درصد احتمال رسیدن به موفقیت وجود دارد. این شرکت‌ها چطور می‌توانند در شرایط فشار تجاری با ماهواره‌های ارزان‌تر کار کنند؟

با این حال لویس معتقد است باید گذاشت این شرکت‌ها به سطح 90 درصد موفقیت برسند که درنهایت در مقایسه با شرایطی که امروز داریم بسیار مناسب خواهد بود. این بدان معناست که چندصد ماهواره از دست خواهد رفت و در آن ارتفاع این خوب نیست. به همین سادگی.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار