09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

عربستان می تواند امنیت حج را تضمین کند؟/ در صورت بروز اتفاقات احتمالی چه کسانی مسئول خواهند بود؟
1396/1/31 8:42:32 print
سوالاتی درباره حج امسال که همچنان دنبال پاسخ می گردند
عربستان می تواند امنیت حج را تضمین کند؟/ در صورت بروز اتفاقات احتمالی چه کسانی مسئول خواهند بود؟
گرچه ایران تجربه تحریم حج را طی سال های دهه 60 به دلیل کشتار حجاج ایرانی توسط سعودی ها داشته و در آن زمان به فرمان امام خمینی (ره) عزیمت به حج متوقف شد ولیکن این دومین مرتبه در کارنامه روابط دینی و نه سیاسی میان ایران و عربستان محسوب می شود که فضای فی مابین تا مرز تحریم حج پیش رفته است.

گروه سیاسی شهر- ‌ «ریاض موضوع حج را سیاسی کرده است». این مهمترین جمله ای بود که خردادماه سال گذشته رییس سازمان حج و زیارت وقت در گفت وگو با خبرنگار پرس تی وی عنوان کرد. هر چند اوحدی مشکل اصلی عربستان را تاکید این کشور بر حفظ انحصار خود در برگزاری مراسم حج دانسته و از ادامه مذاکرات سخن به میان آورده بود ولی بالاخره این فریضه دینی در سال گذشته برگزار نشد.

از ابتدای امسال نیز با توجه به آغاز ماه مبارک رجب ادامه مذاکرات دولتمردان و نمایندگی ولی فقیه با مسولان حج عربستان آغاز و شدت بیشتری پیدا کرد. این اتفاق با توجه به نزدیکی موسم حج رخ داد چرا که در صورت توافق نهایی می بایست مقدمات اداری آن از جمله ثبت نام و تعیین کاروان ها از ماه ها قبل از اعزام اتفاق بیافتد.

در دور جدید مذاکرات مسولان ایرانی مشخصا به دنبال تضمین امنیت و شرایطی بودند که بتوانند به واسطه آن، اتفاق وحشتناک حج 94 را غیرقابل بازگشت نمایند.  

گرچه ایران تجربه تحریم حج را طی سال های دهه 60 به دلیل کشتار حجاج ایرانی توسط سعودی ها داشته و در آن زمان به فرمان امام خمینی (ره) عزیمت به حج متوقف شد ولیکن این دومین مرتبه در کارنامه روابط دینی و نه سیاسی میان ایران و عربستان محسوب می شود که فضای فی مابین تا مرز تحریم حج پیش رفته است.

عدم اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج 95 از آن جهت قابل توجه بود که مراجع عظام تقلید در برابر رفتارهای طرف عربستانی اقدام به منع حضور حجاج ایرانی در این فریضه نمودند. آیت ا... نوری همدانی سال گذشته طی سخنانی اینگونه می گوید: ما می خواهیم عزت اسلام و امنیت مسلمانان حفظ شود، مستطیع حج اگر احساس خطر می کند واجب نیست که به حج برود. اگر عربستان شروط ایران را نپذیرد ما هم نمی گذاریم زائری به حج برود.

به پشتوانه همین حجت های شرعی بود که دولت جمهوری اسلامی با توجه به عدم پذیرش شروطش توسط طرف مقابل از اعزام حجاج به سرزمین وحی خودداری کرد.

اما دو گذشته حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در حج و زیارت و حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت مهمان برنامه گفت وگوی ویژه خبری بودند تا از آغاز روند اجرایی حج تمتع 96 به مردم بگویند. این گفت وگو که بیشتر ناظر بر پاسخ گویی به شبهات برخی شایعات گذشت موضوعات مغفول زیادی را با خود به همراه داشت که از جمله آنان می توان به این سوال اشاره کرد:‌ آیا عربستان تمام شروط ایران را پذیرفت و آیا ایران شروط عربستان از جمله موضوع محدودسازی یا تعطیلی مراسم برائت از مشرکین را پذیرفته است؟

شاید بهر باشد نگاهی بیاندازیم به برخی اتفاقات خون بار مراسم های حج طی سالیان گذشته که مهمترین آنان کشتار حجاج در سال 66 و حادثه منا در سال 94 باشد.

وقوع فاجعه غم‌انگیز منا در مهرماه سال 94 در مراسم حج و همچنین سقوط جرثقیل در خانه خدا که منجر به کشته شدن بسیاری از حجاج خانه خدا شد از جمله وقایع دلخراشی بود که اوج بی کفایتی آل‌سعود را در اداره مراسم حج به اثبات رساند هرچند ایرانیان بدون شک جمعه خونین 9 مرداد سال 1366 را فراموش نخواهند کرد روزی که جمعی از حجاج ایرانی به دلیل سردادن شعار مرگ بر آمریکا در مراسم برائت از مشرکین از سوی نیروهای عربستان به آتش گلو بسته شدند و 275 تن از حجاج ایرانی جان خود را از دست دادند روندی که برای مدتی اعزام ایرانیان به مراسم حج را متوقف کرد روندی که در سال 95 نیز به دلیل سیاست‌های مقامات آل‌سعود در عدم اداره مراسم حج اتخاذ شد موضوعی که مقامات آل‌سعود آن را به حمله برخی از دانشجویان ایرانی به سفارت کشورشان در عربستان در پی اعدام شیخ نمر ارتباط دادند و زمینه را برای افزایش تنش با ایران ایجاد کردند.

خبرگزاری روسی اسپوتینک در گزارشی اینگونه شرایط میان دو کشور را تحلیل می کند که:‌ شرایط خصومت بار فعلی در صورتی که ایرانی ها به حج سفر کنند هرگونه اتفاقی که مانند حج سال 94 و یا مراسم قبلی حج برای آنها پیش آید، که احتمالش هم زیاد است، دسترسی به خدمات کنسولی و رسیدگی به آنها غیر ممکن خواهد بود و ایرانی ها باید در همان جا دفن شوند.

این خبرگزاری که در فضایی به این سوالات رسیده که به نظر می رسد بخش قابل توجهی از افکار عمومی و احساسات جریحه دار مردمی کماکان در پی یافتن پاسخ مناسب به چنین موضوعاتی هستند اینکه موضوع حادثه منا و دلجویی و پرداخت خسارات به بازماندگان این حادثه به کجا ختم شد و اصلا خاتمه ای در این موضوع وجود دارد که سخن از حج 96 به میان آمده یا خیر؟ یا با توجه به بی حرمتی های شدت گرفته توسط کشورهای همسایه از جمله گرجستان و ترکیه در تناسب با گردشگران یا مسافران ایرانی در مناطق مرزی می توان به این ادعای قطعی رسید که عربستان حج امسال را در اوج عزت و کرامت برای ایرانیان بلکه در همان سطح قابل قبول برگزار خواهد کرد؟

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار