09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

این کار صرفا عکاسی برای عکاسی نیست
1396/2/6 8:2:55 print
شرکت‌های سازنده گوشی همراه در مسیر تقویت مهارت سلفی‌گیری
این کار صرفا عکاسی برای عکاسی نیست
حالا دنیای آدم‌هایی که گوشی‌های هوشمند را لحظه‌ای از خودشان دور نمی‌کنند، بسیار متفاوت‌تر از همیشه است. آن‌ها نه فقط برای برقرار ارتباط با دیگران، بلکه برای ثبت تصاویر خود در هر مکانی از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند.

 گروه فرهنگی شهر- «از سلفی تا بیان شخصی» نام نمایشگاهی است که اخیرا در گالری ساعتچی لندن برپا شده است. اساس راه‌اندازی این نمایشگاه نگاهی به تاریخچه خودنگاره یا همان نقاشی چهره خود در پنج سده اخیر است. در این نمایشگاه به بررسی آثار بزرگانی مانند رامبرانت، ونگوگ، پیکاسو و پدیده معاصر سلفی پرداخته می‌شود.  ناجیل هرست، مدیر این گالری درباره ایده برپایی این نمایشگاه می‌گوید:« ما در طول قرن‌ها تصاویر زیادی از خودمان ساخته‌ایم و حالا این کار را در حجمی انبوه انجام می‌دهیم. با آمدن تلفن‌های هوشمند به زندگی آدم‌ها، امکانات تازه‌ای در اختیار آن‌ها قرار گرفته است که نه تنها تصویر خود، بلکه تصاویر افراد، اشیا، اتفاقات جالب و هر چیزی که در دنیای پیرامون‌مان جلب توجه می‌کند را تنها با یک لمس کوتاه ثبت کنند. برای خیلی‌ها ثبت این تصاویر تجربه‌ای است که هر روز به شکل تازه‌ای دوست دارند با آن دست و پنجه نرم کنند و برای بعضی دیگر، این عکس‌ها نشانه‌های زیبایی دارند که نباید از کنار آن‌ها ساده گذشت. این اتفاق شاید تعبیر این موضوع باشد که آدم‌های این دوره و زمانه به اوجی رسیده‌اند که از خلال آن می‌توانند هم به بیرون و هم درون خودشان بنگرند.»

همچنین این گالری یک مسابقه سلفی هم برگزار کرده است که از میان چهارده هزار عکس دریافتی از شرکت‌کنندگان، تصویر هنرمند بریتانیایی، دان وولی، برنده مسابقه شد. آن‌طور که یورونیوز می‌نویسد، تلفن‌های هوشمند هر روز بیشتر از قبل نقش رسانه بیان شخصی را بر عهده می‌گیرند. اندو گریتی، مسئول بازاریابی شرکت هُوآوی می‌گوید:« عکاسی و همچنین عکاسی با موبایل چه نقشی در بیان شخصی دارد؟ اصلا معنای بیان شخصی چیست؟ بدون شک این کار صرفا عکاسی برای عکاسی نیست. ما واقعا تلاش می‌کنیم که این کار را متحول کنیم و این توانایی را به مردم بدهیم که ایده‌های خود را به شکل‌های تازه و جذاب بیان کنند. حالا که زندگی مردم با گوشی‌های هوشمند گره خورده است، چه چیزی بهتر از این‌که به این واسطه بتوانیم استعداد عکاسی را در مردم تشویق کنیم و آن‌ها را در این زمینه به جایگاه مقبولی برسانیم. در مورد عکاسی موضوع فقط کلیک کردن و گرفتن عکس نیست. عکاسی با گوشی‌های همراه عملی سنجیده است که روال کارش با قبل فرق دارد.»

دانیل روزین، هنرمند آمریکایی است که آثارش را در حوزه هنر دیجیتال تعاملی خلق می‌کند. کاری که او در نمایشگاه «از سلفی تا بیان شخصی» انجام داده این است که با کمک آثاری که در این نمایشگاه خلق کرده، مخاطبان می‌توانند به شکل مکانیکی یا دیجیتال، تصویری هنرمندانه از خود بیافرینند. روزین می‌گوید:« اگر مقابل کارهای من بایستید، لزوما تصویر خودتان را در آن‌ها نمی‌بینید. یعنی تصویر نهایی دقیقا عین خود شما نیست. نقص‌ها و چین و چروک‌ها را نمی‌بینید، تصویر کمی آرمانی است.» علاوه بر این او ماشین دیگری را هم طراحی کرده که به کمک هزار قلم‌مو از جنس پشم مصنوعی و بر اساس چهره کسی که در برابرش می‌ایستد، تصویری ایجاد می‌کند. خوان پابلو اشوری، هنرمند کلمبیایی، از دهه نود میلادی تا کنون در اتاقک‌های عکس اتوماتیک فوری از خود عکاسی کرده است. او که شیفته این کار است، از این وسواس فکری برای انتقال جهان‌بینی‌اش استفاده می‌کند. روزین می‌گوید:« پنج تا هشت سال پیش وقتی به کسی می‌گفتید مشغول کار روی خودنگاره خودتان هستند، منظورتان را نمی‌فهمیدند و می‌پرسیدند: یعنی تصویرهای خودت؟ حالا اما اگر به کسی درباره این موضوع چیزی گفته شود، بدون هیچ مکثی متوجه می‌شود که منظور همان عکس‌های سلفی است. این نمایشگاه از این منظر جالب و متفاوت است که هر دوی این‌ها را کنار هم می‌گذارد و مخاطب را با این سوال مواجه می‌کند که تفاوت خودنگاره و سلفی در چیست؟»

حالا دنیای آدم‌هایی که گوشی‌های هوشمند را لحظه‌ای از خودشان دور نمی‌کنند، بسیار متفاوت‌تر از همیشه است. آن‌ها نه فقط برای برقرار ارتباط با دیگران، بلکه برای ثبت تصاویر خود در هر مکانی از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. حالا با محبوبیت شدید استفاده از گوشی‌های هوشمند، شرکت‌های تولید کننده تلفن‌های همراه در نظر دارند با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف هنر عکاسی را هم به کاربران خود آموزش دهند و آن‌ها را از افتادن در مسیری که به کلیک‌های بی‌هدف منتهی می‌شود، باز دارند. نمایشگاه «از سلفی تا بیان شخصی» با همکاری شرکت هوآوی برگزار شده و تا پایان ماه مه پذیرای علاقه‌مندان در گالری ساعتچی لندن است. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار