09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

حاکم واقعی بحرین پادشاه عربستان است/ ایران محکم مقابل ترامپ بایستد
1396/2/10 9:26:42 print
گفتگوی اختصاصی "شهر" با مشاور پادشاه پیشین عربستان
حاکم واقعی بحرین پادشاه عربستان است/ ایران محکم مقابل ترامپ بایستد
اگر ایران به خوبی از این سالها استفاده کرده بود، اقتصادش اکنون بسیار پرقدرت بود. اگر زود به خود نجنبید، چندین دهه عقب می افتید...

گروه بین الملل شهر- جلال حیران نیا: در گفتگو با پروفسور حسین عسکری به بررسی حمایتهای عربستان سعودی از بحرین و روابط تجاری امریکا با اعراب خلیج فارس پرداخته ایم که در ادامه امده است.

حسین عسکری مشاور وزیر دارایی(۱۹۷۸ میلادی) و پادشاه عربستان(ملک عبدالله) بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نیز یاد می کنند. بنا بر اعلام «بانک نیویورک» عسکری اولین شخصی در جهان بود که کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار را پیش بینی کرده است.

عسکری استاد تجارت بین‌الملل و امور بین‌المللی دانشگاه جرج واشنگتن آمریکاست. وی رئیس مؤسسه تحقیقات و مدیریت جهانی و رئیس پیشین دپارتمان تجارت بین‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. زمینه تخصصی و بحث‌های او در دانشگاه جورج واشنگتن بر اقتصاد، توسعه سیاسی و انسانی در خاورمیانه، اختلافات و جنگ‌ها در خاورمیانه، اقتصاد سیاسی نفت و اقتصاد اسلامی متمرکز است.

از سوابق اجرایی وی می توان به دو و نیم سال فعالیت در هیئت اجرایی صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد. او در زمینه‌ سیاست‌توسعه اقتصادی، سیاست‌های نفتی و اقتصاد و تجارت بین‌الملل مشاور وزیران دارایی، روسای بانک‌های مرکزی، وزیران نفت و دیگر مقامات در خلیج فارس بوده است. در گذشته مشاور نهادها و شرکت‌هایی نظیر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، بانک جهانی، صندوق سرمایه‌داری کشورهای در حال توسعه  (IFU)، سازمان ملل متحد و... بوده است.

چرا دولت ترامپ بدون توجه به ملاحظات مربوط به حقوق بشر، سلاح و هواپیما جنگی به دولت بحرین می فروشد؟

من فکر می کنم دولت ترامپ اکنون به دنبال رسیدن به نتیجه است و وقتی برای حقوق بشر ندارد. ترامپ یک تاجر است و دوست دارد قرارداد ببندد و به تبعات نامطلوب قراردادها کاری ندارد.

او می خواهد با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، بخصوص با عربستان سعودی، کویت و امارات روابط خوبی داشته باشد.

ترامپ و خانواده اش با این کشورها معاملات تجاری انجام داده اند و پسرانش همچنان مشغول به این کارند. داشتن روابط خوب با این کشورهای ثروتمند به سود منافع تجاری ترامپ است.

آیا آمریکا به درخواست عربستان سعودی به بحرین سلاح می فروشد؟

قطعا! حاکم واقعی بحرین، پادشاه عربستان سعودی است. عربستان سعودی حامی مالی رژیم بحرین است. عربستان سعودی صورتحساب های این کشور را می پردازد.

از آنجا که بحرین وابسته به عربستان است، آل سعود می خواهد هر نوع ایده ای را که به جنبشی دموکراسی خواهانه در بحرین منجر شود از اساس نابود کند.

 65 درصد از جمعیت بحرین شیعه است و اگر یک حکومت دموکراتیک در این کشور برقرار شود، عربستان ممکن است از سوی اقلیت شیعه اش (که در مناطق شرقی، یعنی محلی که بخش اعظم منابع نفتی عربستان در آن واقع شده، زندگی می کنند) با تهدید روبرو شود. شیعیان ساکن در مناطق شرقی عربستان سعودی در فقر به سر می برند و از حقوق اندکی برخوردارند.

بنابراین، عربستان می خواهد از این مطمئن شود که شرایط شیعیان بحرین بهتر از شرایط شیعیان عربستان نخواهد شد. به بیان دیگر، از نظر آل سعود، وجود یک بحرین دموکراتیک به معنی حمله سیاسی به عربستان سعودی است و مساوی خواهد بود با آغازِ پایان رژیم سعودی.

ایران چگونه می تواند به دخالتهای عربستان سعودی در بحرین واکنش نشان دهد؟

در سال 1971، ایران پذیرفت به ساکنان بومی بحرین اجازه دهد همه پرسی استقلال برگزار کنند و به پذیرفتن نتیجه همه پرسی متعهد شد. همه پرسی برگزار شد و ساکنان به استقلال رأی دادند و ایران بر سر قولش ایستاد.

اما در طول 25 سال گذشته، عربستان سعودی با بحرین مثل یکی از استانهایش برخورد کرده است. همچنین، عربستان با اعزام سرباز و تانک به بحرین و اعطای کمکهای مالی به این کشور، از سرکوب خشن و ظالمانه اعتراضات مسالمت آمیز مردم بحرین توسط رژیم این کشور حمایت می کند.

بحرین حتی مزدوران پاکستانی برای سرکوب تظاهرات مردمش استخدام کرده است! سوال این است: آیا بحرین واقعا یک کشور مستقل است؟! من فارغ التحصیل حقوق بین الملل نیستم، اما به نظرم، اگر عربستان سعودی از بحرین دست برندارد و به سرعت نظامیان و مزدورانش را از این کشور خارج نکند و به آن استقلال واقعی ندهد، استقلال آن زیر سوال می رود.

تصمیم آمریکا برای حضور هر چه بیشتر در درگیری های سوریه و عراق، چه تبعاتی از نظر تلفات غیرنظامیان در بر خواهد داشت؟

واضح است که باعث افزایش خشونتها و بالارفتن میزان تلفات غیرنظامیان خواهد شد. نیروهای آمریکایی مانند گذشته، می کشند، اما این بار دستهایشان برای ریختن خون غیرنظامیان و سایر شاهدان بیگناه بازتر است.

به طور کلی، ایران چگونه باید به اقدامات دولت ترامپ واکنش نشان دهد؟

بگذارید چیزی را که در طی 30 سال اخیر بارها تکرار کرده ام دوباره بگویم: ایران، اگر می خواهد وجهه سابق خود را بازیابد و نقش بیشتری در دنیا بر عهده بگیرد، باید اقتصادی قوی داشته باشد. اما اقتصاد قوی بدون نهادها و سیاستهای موثر، قابل دستیابی نیست.

برای حرکت در آن جهت، ابتدا باید حاکمیت قانون تثبیت شود و نیز موسسات و نهادهای تجاری که مورد اعتماد ایرانی ها و خارجی ها باشند تاسیس شوند. اگر ایران، امروز چنین جایگاهی داشت، ترامپ به جای تهدید، خودش برای دوستی به سراغ ایرانیها می آمد.

اقتصاد ایران ضعیف و سرعت رشدش کند است و نمی تواند مشاغلی را که مردان و زنان جوانِ تحصیلکرده  کشور خواهانش هستند تامین کند. خارجی ها جرات سرمایه گذاری در ایران را ندارند، مگر اینکه ایران سهم زیادی به آنها بدهد. بنابراین، پاسخ این سوال این است: هر چه زودتر اصلاحات اقتصادی انجام دهید؛ همین حالا.

ایران از زمان پایان جنگ با عراق، 29 سال را از دست داده است. اگر ایران به خوبی از این سالها استفاده کرده بود، اقتصادش اکنون بسیار پرقدرت بود. اگر زود به خود نجنبید، چندین دهه عقب می افتید. اصلاحات را با فکر و بر اساس عقل و منطق انجام دهید. اهداف بلندمدت و منافع میان مدت برای خود تعریف کنید. ترامپ را تحریک نکنید، اما محکم مقابلش بیایستید. اگر محکم مقابلش نایستید، بیشتر و بیشتر تحت فشار قرار خواهید گرفت.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار