09/19/2017 - سه شنبه 28 شهريور 1396
مشاهده خبر

کلید اشتغال برای قفل ازدواج، مسکن و اعتیاد
1396/2/11 8:31:17 print
گزارش "شهر" از مادر آسیب های اجتماعی
کلید اشتغال برای قفل ازدواج، مسکن و اعتیاد
بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۹۵ که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، نرخ بیکاری در این سال با افزایش ۱.۴ درصدی، ۱۲.۴ درصد اعلام شد. گفتنی است این نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

گروه اقتصادی شهر-  مناظرات انتخابات ریاست جمهوری جدای از مباحث سیاسی و منازعات جناحی موجب شد تا مردم با برخی از اخبار و اطلاعات مرتبط با حوزه آسیب های اجتماعی آشنا شوند. این اتفاق در حالی رخ داد که تا پیش از این بسیاری از سرفصل های مرتبط با موضوعاتی که سرمایه های اجتماعی نظام جمهوری اسلامی را با مخاطره روبه رو می کند با طبقه بندی محرمانه به بایگانی سپرده می شد.

دو مناظره پیش رو و مناظره ای که از دیدگان مردم گذشت این آورده حداکثری را برای جامعه داشته و دارد که آنان را در معرض حجم عظیمی از آمار و اطلاعات پنهان و محرمانه قرار می دهد. در این گزارش که بخش اول سه گانه ای است برای بررسی سه سرفصل مهم در حوزه آسیب های اجتماعی یعنی بیکاری-ازدواج-مسکن سعی داریم به این موارد که عموما در کلام و برنامه های نامزدهای انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری نیز می باشد بپردازیم.

این گزارش سرفصل بیکاری در حوزه آسیب های اجتماعی را در برمی گیرد.

در ابتدا نگاهی بیاندازیم به آمار و ارقام انتشار یافته توسط سازمان آمار. بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۹۵ که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، نرخ بیکاری در این سال با افزایش ۱.۴ درصدی، ۱۲.۴ درصد اعلام شد. گفتنی است این نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

اما آمار و ارقام تخصصی تری هم وجود دارد که می گوید سهم اشتغال ناقص که از دیگر شاخص‌های نیروی کار محسوب می‌شود نشان می‌دهد ۱۰.۳ درصد از جمعیت شاغل کشور دارای اشتغال ناقص بوده‌اند. اشتغال ناقص به فردی گفته می‌شود که در هفته مرجع مورد آمار، حاضر در سر کار یا غایب موقت از محل کار بوده و به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری، پیدا نکردن شغل با ساعت کار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و ... کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کند و خواهان انجام کار اضافی است. این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

جدول زیر عمده نیروی کار بر حسب جنس و نقاط شهری و روستایی را در سال 1395 به خوبی نمایش می دهد:

 

 

قطعا بیکاری مهمترین عامل یا بهتر بگوییم مادر بخش قابل توجهی از آسیب های اجتماعی است. مساله ازدواج و مسکن و اعتیاد ریشه عمیقی در این سرفصل حوزه جامعه شناسی دارد. به نظر می رسد آن چه که از سوی مسولین و افراد در معرض انتخاب از سوی مردم مورد تاکید قرار می گیرد یعنی نشاط و شادابی در جامعه یک کلید و آن ایجاد فضای شغلی مناسب برای جوانان و افرادی است که با توجه به عدم اشتغال درآمدزا خود را شرمنده خانواده می بینند دارد.  

 

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار