09/19/2017 - سه شنبه 28 شهريور 1396
مشاهده خبر

تکنولوژی‌ها این‌بار به کمک زخم‌ها می‌آیند
1396/2/12 7:47:2 print
پانسمان‌های هوشمند؛ خدمتی نو برای کاهش هزینه‌های بیماران
تکنولوژی‌ها این‌بار به کمک زخم‌ها می‌آیند
پانسمان هوشمند از فناوری نانو برای ارزیابی وضعیت زخم در هر لحظه استفاده می‌کند. فناوری نانو این امکان را فراهم می‌کند که حسگرها بسیار بسیار کوچک باشند و به این ترتیب بتوان آن‌ها را در سطح پانسمان نشاند. این پانسمان زخم را به شبکه 5G وصل می‌کند...

گروه اجتماعی شهر- از در بیمارستان که وارد می‌شود، همه چیز سفید است و بوی مواد ضدعفونی کننده در فضا می‌پیچد. بیماران روی صندلی‌های انتظار درست و مرتب کنار یکدیگر نشسته و چشم انتظار نوبت‌شان هستند. یکی یکی سراغ‌شان می‌رود و با چند سوال کوتاه سر حرف را با آن‌ها باز می‌کند. درد و دل‌های‌شان زیاد است. آن‌قدر که تمامی ندارد. انگار که بعد از مدت‌ها فرصتی برای بیرون‌ریزی درد و دل‌ها برای‌شان دست و پا شده و می‌خواهند بهترین استفاده را از موقعیت پیش آمده کنند. پرسش از تنها 10 نفر کافیست تا مایکل روتی، خبرنگار سایت خبری Inc به این نتیجه برسد که هزینه‌های سرسام‌آور ویزیت‌های پی‌درپی در طول درمان، شرایط سختی را برای بیماران رقم زده است. آن‌ها می‌گویند که بارها تنها برای یک ویزیت ساده و آگاهی پزشک از روند بهبودشان ناچار شده‌اند به پزشک مراجعه کنند و این داستان از نظر روحی و اقتصادی لطمه‌های زیادی به آن‌ها وارد کرده است. روتی می‌گوید:« بسیاری از این بیماران تنها برای یک چک‌آپ ساده باید ساعت‌ها در نوبت بنشینند و هر بار هزینه زیادی برای ویزیت به پزشک خود بدهند. در بسیاری از مواقع، مخصوصا در مورد بیمارانی که به علت جراحت یا شکستگی، عضوی از بدن‌شان پانسمان شده، این ویزیت‌های گران تنها در نگاه کوتاه پزشک به محل جراحت خلاصه می‌شود. و این قصه هر روز و هر بار تکرار می‌شود؛ در درمانگاه‌های کوچک گرفته تا بیمارستان‌های بزرگ و اختصاصی. حالا اما آن‌طور که بخش پزشکی و سلامت سایت خبری ایندیپندنت خبر می‌دهد، موسسه علوم زیستی دانشگاه سوآنزی در نظر دارد پانسمان‌های هوشمندی را تا سال دیگر راهی بازار کند که به کمک آن‌ها بیمار در جریان روند بهبود زخم خود قرار می‌گیرد. دانشمندانی که در انجام این پروژه همکاری می‌کنند امیدوارند شیوه‌ای موثر، ارزان و مناسب هر فرد و هر زخمی اراده شود که بتواند روند درمان را کاملا زیرنظر داشته باشد و بر حسب نیاز آن را تعدیل و اصلاح کند یا تغییر دهد.

پروفسور مارک کلمن، رئیس موسسه علوم زیستی دانشگاه سوآنزی می‌گوید:« پانسمان هوشمند از فناوری نانو برای ارزیابی وضعیت زخم در هر لحظه استفاده می‌کند. فناوری نانو این امکان را فراهم می‌کند که حسگرها بسیار بسیار کوچک باشند و به این ترتیب بتوان آن‌ها را در سطح پانسمان نشاند. این پانسمان زخم را به شبکه 5G وصل می‌کند و این شبکه از طریق تلفن هوشمند شما اطلاعات دیگری را هم در اختیار دارد. این‌که شما در هر لحظه کجا هستید و چقدر فعالیت می‌کنید.»

کلمن با اشاره به این‌که این پروژه ابتدا در بریتانیا اجرا می‌شود و در صورت موفقیت به کشورهای دیگر هم توسعه پیدا می‌کند، می‌گوید:« مسئله مهم این است که هزینه این پانسمان‌های هوشمند در حدی ارزیابی شود که امکان تولید آن‌ها در سطح وسیع برای نظام درمان کشور مقدور باشد که در این صورت موثرترین راه چاپگرهای سه بعدی هستند.»

او همچنین اضافه می‌کند:« این پانسمان‌ها علاوه بر این‌که به بیمار کمک می‌کنند تا با صرف هزینه کمتر در جریان روند بهبودی زخم‌های خود قرار بگیرند، به پزشک‌ها هم کمک می‌کند که با استفاده از مجموعه اطلاعات به دست آمده برنامه درمان را کاملا بر اساس وضعیت زخم و شرایط فرد طراحی کند. در روش سنتی پزشک بیمار را می‌بیند و در بهترین حالت درمان را برای یک دوره یک تا سه ماهه تجویز می‌کند. اما در آینده این امکان پیش روی ماست که درمان بر اساس ویژگی‌های فرد، سبک و الگوی زندگی‌اش تفاوت داشته باشد. به این ترتیب پزشک و بیمار می‌توانند با هم همکاری کنند تا موانع را از سر راه بردارند.»

روتی می‌گوید:« وقتی به بیماران احتمال آمدن پانسمان‌های هوشمند را خبر می‌دادم، چهره‌شان ابتدا متعجب و در فصله کمی شاد می‌شد. یکی از آن‌ها گفت: یعنی ممکن است تکنولوژی‌ها علاوه بر شبکه‌های اجتماعی و امکان برقراری ارتباط در سطح گسترده، این‌بار به کمک زخم‌ها بیایند؟» 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار