09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

برنامه 6 نامزد انتخاباتی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی چیست؟/ از ارائه زمان 6 ماهه تا تدوین لایحه
1396/2/14 9:20:10 print

برنامه 6 نامزد انتخاباتی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی چیست؟/ از ارائه زمان 6 ماهه تا تدوین لایحه
در زمینه مبارزه با فساد باید دو کار جدی صورت گیرد: اولا سیستم‌ها باید هوشمند و از فناوری استفاده کرد که هرچقدر بتوانیم دخالت افراد را در فرآیند کوتاه کنیم و دوم اینکه مدیران در هر سطحی وقتی گزارش فساد را دیدند قبل از اینکه بگویند مسئولش قوه قضاییه است برخورد کنند...

گروه اقتصادی شهر- انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم میدان رویارویی شعارها و برنامه‌های نامزدهایی شده است که در کارنامه خود حداقل یک بار مسئولیت مستقیم مبارزه با مفاسد اقتصادی را داشته‌اند. تمامی نامزدهای انتخاباتی همچنان مبارزه با مفاسد اقتصادی را یکی از اولویت‌های کشور می‌دانند و در عین حال 3 نفر از 6 نامزد انتخابات به علت سوابق کاری خود وزن‌کشی اصلی را در برنامه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی دارند.

دولت باید در صف اول مبارزه با فساد باشد

ابراهیم رئیسی به مدت 10 سال از سال‌های 73 تا 83 ریاست سازمان بازرسی کل کشور را برعهده داشت. او با انتقاد از عملکرد دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی گفته «دولتی‌ها مدام می‌گیند فساد فساد. این که مشکلی را حل نمی‌کند. بهتر است اعلام کنید در فلان جا فساد بود و ما با آن برخورد کردیم، نه این که شعار مبارزه با فساد دهند. دولت می‌گوید فهرست مفسدان را فرستادیم. دستگاه قضایی می‌گوید به ما نرسیده است. در برخورد با فساد رسانه‌ها باید کارشان را بکنند اما رئیس دولت باید در صف اول برخورد با فساد باشد.» او درباره برنامه عملی خود در مبارزه با فساد گفته است «در ظرف 6 ماه با تجربه‌ای که دارم تمام ساختارها و منافذ فساد را در کشور شناسایی می‌کنم چون تمام آسیب‌ها قابل شناخت و زدودن است و اجازه نمی‌دهیم فساد لانه گزیند.»

 دستور کار قالیباف

محمد باقر قالیباف شهردار تهران نیز در این دوره از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری از 2 رویکرد اصلی در مبارزه با مفاسد اقتصادی سخن گفته است. او از سال 83 تا 84 با حکم سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالان و ارز فعالیت می‌کرد. قالیباف در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم گفته «در زمینه مبارزه با فساد باید دو کار جدی صورت گیرد: اولا سیستم‌ها باید هوشمند و از فناوری استفاده کرد که هرچقدر بتوانیم دخالت افراد را در فرآیند کوتاه کنیم» و دوم اینکه «مدیران در هر سطحی وقتی گزارش فساد را دیدند قبل از اینکه بگویند مسئولش قوه قضاییه است برخورد کنند و به قوه قضاییه معرفی کنند و قوه قضاییه نیز به طور جدی با این موضوع برخورد کند.»

 

شبکه فساد در هر 3 قوه

مصطفی میرسلیم دربرنامه‌های انتخاباتی خود برای ریاست‌جمهوری گفته فساد به تدریج و آهسته آهسته در کشور ما پیشرفت کرده و ابتدا فردی بود، بعد گروهی شد، بعد شبکه‌ای شد و اکنون به فساد نهادینه رسیده‌ایم. میرسلیم گفته «امروز مبارزه با فساد به مراتب مشکل‌تر از 20 سال گذشته است و آن زمان فساد به مراتب مشکل‌تر از 20 سال گذشته است و آن زمان فساد در حد یک نفر و 2 نفر بود اما اکنون شاهد شبکه‌ای از فسادهای 100 میلیاردی، 200 میلیاردی و هزار میلیاردی هستیم.» وی با اشاره اینکه شبکه فساد عناصر خود را در هر 3 قوه انتخاب و مستقر کرده است گفت: چرا روسای 3 قوه در سه چهار سال گذشته که مستقیم مخاطب مقام معظم رهبری بودند دسته‌گلی در این رابطه نشان ندادند؟

 

قوه قضاییه مسئول است

اسحاق جهانگیری به عنوان رئیس و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی پاکدستی را پیش‌نیاز انتخاب هر مدیری در دولت دانسته و گفته «پاکدستی نه‌تنها در سطح وزرا و اعضای اصلی کابینه بلکه حتی در سطح مدیران میانی کشور نیز باید لحاظ شود چون بعضی از مشخصه‌ها مشخصه اصلی است که اگر وجود نداشته باشد طرف نمی‌تواند مسئولیت داشته باشد.» او در عین حال در یکی دیگر از برنامه‌های تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفته «مسئول مبارزه با مفاسد اقتصادی قوه قضاییه است و قوه قضاییه باید با کسی که فساد اقتصادی انجام داده در کوتاه‌ترین زمان ممکن با قاطعیت برخورد کند.»

 لایحه شفافیت

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم با برنامه لایحه شفافیت‌های مالی وارد شده است. او از تهیه لایحه شفافیت و تضاد منافع ذینفعان از سوی دولت خبر داده و گفته «با اجرایی شدن لایحه شفافیت نیز همه دستگاه‌ها باید آنچه را که به دست می‌آورند و مواردی را که خرج می‌کنند شفاف اعلام کنند تا مردم از آن مطلع شوند.»

 

احساس مردم از مسئولان سوءاستفاده‌چی

سیدمصطفی هاشمی‌طبا در مواضع انتخاباتی خود درخصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی گفته «روش‌هایی که فساد ایجاد می‌کند بسیار پیچیده است؛ به نظر فضایی در کشور ایجاد شده که مردم فکر می‌کنند مسئولان سوءاستفاده‌چی هستند و این احساس به نظرم خیلی قوی است.»

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار