09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

سودای رفتن به امید ساختن یک زندگی بهتر
1396/2/16 8:50:41 print
بورس‌های دانشگاه‌های خارجی نرخ سواد عمومی کشور را کاهش می‌دهد
سودای رفتن به امید ساختن یک زندگی بهتر
نتیجه مطالعه‌ای که در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که در کشورهایی که تعداد دانشجویان مهاجر آن‌ها در مقایسه با دیگر کشورها کمتر است، نرخ سواد عمومی جامعه بالاتر است. چرا که جوانان در دانشگاه‌های بومی مشغول به تحصیل می‌شوند و به این ترتیب خانواده و اطرافیان خود را تحت تاثیر فضای علمی که در آن درس می‌خوانند قرار می‌دهند.

گروه فرهنگی شهر- چند روز پیش بود که خبرگزاری ایلنا نوشت، به دنبال مذاکراتی که با دولت ایتالیا انجام شده است، این کشور با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته‌های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی 2018-2017 موافقت کرده است. آن‌طور که در این خبر آمده بود، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به یک سایت و تنها چند کلیک ساده برای دریافت فرم‌ها، نحوه پذیرش و اطلاعات بیشتر اقدام کنند.

بدون شک  به گوش رسیدن چنین خبری از سوی دولت ایتالیا و سیستم دانشگاهی‌اش، دل بسیاری از دانشجویان را شاد می‌کند و آن‌ها حالا می‌توانند با هزینه بسیار کمتری رویای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را به واقعیت تبدیل کنند. برای دانشجویانی که حاضرند در ازای تمام مشکلاتی که زندگی در یک کشور خارجی ممکن است برای‌شان به وجود بیاورد، عطای ماندن در کشور خود را به لقایش می‌بخشند و راهی می‌شوند، امکان دریافت بورس تحصیلی برگ برنده‌ای است که می‌تواند سرنوشت مالی آن‌ها را به میزان زیادی تغییر دهد. اما مسئله مهم که وجود دارد این است که اساسا ارائه چنین بورس‌هایی تا چه اندازه می‌تواند در بالا بردن نرخ سواد عمومی ایران نقش موثری داشته باشد. جایی که جوانان تازه‌ نفس و در حال تحصیل به جای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بومی، بنای عزیمت به کشورهای دیگر را بردارند، چه آسیبی گریبان‌گیر سواد عمومی مردم آن کشور می‌شود؟

آنطور که نتیجه تحقیقات و آمارها نشان می‌دهد، بین هزاران دانشجوی جوانی که هر ساله برای تحصیل از ایران راهی کشورهای مختلف می‌شوند، تنها تعداد کمی از آن‌ها به ایران باز می‌گردند. دانشجویان مهاجر با ورود به کشورهای دیگر با دنیایی مواجه می‌شوند که اساسا جذابیت‌های زیادی برای آن‌ها دارد. آن‌ها با رویای استفاده از امکاناتی که فکر می‌کنند در کشور خودشان وجود ندارد، ترجیح می‌دهند هر چند در این میان آسیب دیگری هم به عنوان افسردگی ناشی از مهاجرت وجود دارد که در آن دانشجویان به دلیل دوری از خانواده و قرار گرفتن در محیطی که با فرهنگ و آداب و رسومش غریبه‌اند، توانایی همخوانی با شرایط جدید را ندارند. در این صورت حتی اگر این دانشجویان بعد از تمام شدن دوران تحصیل خود راهی کشور شوند، به دلیل شرایط روحی بدی که در طول چند سال تحصیل‌شان با آن مواجه بودند، به راحتی نمی‌توانند بعد از بازگشت به وضعیت روحی قبلی خود برگردند و همین باعث می‌شود کارآیی آن‌ها تا حد زیادی پایین بیاید. این مسئله بدون شک می‌تواند آسیب زیادی به بازار اقتصادی که نیازمند نیروهای جوان است، وارد کند.

از طرف دیگر، نتیجه مطالعه‌ای که در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که در کشورهایی که تعداد دانشجویان مهاجر آن‌ها در مقایسه با دیگر کشورها کمتر است، نرخ سواد عمومی جامعه بالاتر است. چرا که جوانان در دانشگاه‌های بومی مشغول به تحصیل می‌شوند و به این ترتیب خانواده و اطرافیان خود را تحت تاثیر فضای علمی که در آن درس می‌خوانند قرار می‌دهند. مورگین موراتی، جامعه‌شناس آمریکایی می‌گوید:« در خانواده‌هایی که یک یا چند فرزند آن‌ها در دانشگاه درس می‌خواند، سطح سواد و اطلاعات عمومی در مقایسه با دیگر خانواده‌ها به طرز مشهودی بالاتر است. این موضوع را اگر در مقیاس بزرگتر جامعه بسنجیم، متوجه می‌شویم که هر چقدر تعداد دانشجویان یک کشور بیشتر باشد، به همان نسبت میزان سواد عمومی آن جامعه و وضعیت اقتصادی آن کشور هم بهتر خواهد شد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جوامع جهان سومی این است که نیروهای جوان آن‌ها به امید ساختن یک زندگی بهتر و قرار گرفتن در شرایط ایده‌آل، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. این نمونه مهاجرت‌ها هر چند ممکن است فواید زیادی برای خود آن‌ها داشته باشد، اما بدون شک با زیادی شدن نرخ افراد در حال تحصیل، به بدنه جامعه آسیب جدی وارد می‌کند.»

با همه این‌ها اما جوانان رویاهای دیگری دارند. رویاهایی که در بند یک جمع کوچک یا حتی یک جامعه بزرگ‌تر نمی‌گنجد. برای آن‌هایی که آرزوی دسترسی به امکانات بهتر و بیشتر را دارند و می‌خواهند هر روزشان موفق‌تر از دیروز رقم بخورد، بدون شک مهاجرت تحصیلی قدم مثبت و مفیدی ارزیابی می‌شود. شاید بهترین راه چاره برای جلوگیری از مهاجرت‌های پی‌در‌پی جوانان کشور و تلاش به منظور بهبود وضعیت جامعه و افزایش سطح سواد عمومی این باشد که امکانات تحصیلی مشابه با دانشگاه‌های خارجی در ایران هم تا اندازه‌ای فراهم شود. نتیجه آخرین آمارها نشان می‌دهد که این روزها تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر سطح کشور در حال نوسازی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی خود هستند و تلاش می‌کنند امکانات رفاهی و دانشجویی بهتر و بیشتری را برای جوانان دانشجو فراهم کنند. شاید اگر افرادی که سودای رفتن به کشورهای خارجی را در سر می‌پرورانند، پای صحبت مهاجران بنشینند، در تصمیم‌گیری‌شان تجدید نظر کنند. آن‌طرف هم اگر مسئولان با دلسوزی و اهمیت بیشتری به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی به منظور هر چه بهتر شدن اوضاع تحصیل در ایران باشند، بدون شک این تغییرات دیده می‌شود.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار