09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

اردوغان و ترامپ تبلیغات چی هستند/ اردوغان جامعه ترکیه را دوقطبی کرده است
1396/2/17 9:55:34 print
پروفسور «رابرت بیانچی» استاد دانشگاه شیکاگو آمریکا در گفت و گوی اختصاصی با "شهر":
اردوغان و ترامپ تبلیغات چی هستند/ اردوغان جامعه ترکیه را دوقطبی کرده است
اردوغان و ترامپ هر دو تبلیغات چی هایی هستند که بر مواضع ملی گرایانه اغراق آمیز تکیه کرده تا از این طریق افکار عمومی را از نگاه به محبوبیت کم خجالت آور خود منحرف سازند.

گروه بین الملل  شهر؛جلال حیران نیا: همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه در ۱۶ آوریل سال جاری میلادی در این کشور برگزار شد و توانست حدود ۵۱% از آرای مردم را به خود اختصاص دهد.

بر این اساس، نظام ترکیه از پارلمانی به ریاستی تغییر می یابد، سمت نخست وزیری حذف می شود و اختیارات بسیاری به رئیس جمهور ترکیه تفویض خواهد شد.

شورای عالی انتخابات انتخابات ترکیه نتیجه بدست آمده از شمارش آرای همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور را تائید کرد.

بر همین اساس نتیجه ۵۱.۴ درصد برای رای «آری» و ۴۸.۶ درصد برای رای «خیر» تائید شد.

در خصوص تاثیرات نتایج این همه پرسی در سیاست خارجی و داخلی حزب حاکم به گفتگو با پروفسور «رابرت بیانچی» استاد علوم سیاسی و حقوق بین‌الملل در دانشگاه شیکاگو و محقق میهمان در دانشگاه ملی سنگاپور پرداختیم که مشروح آن در زیر آمده است.

*همه پرسی قانونی اساسی ترکیه با اختلاف آراء اندکی به سود اردوغان پایان یافت. کمپین طرفداران «آری» با اختلاف اندکی 51.4% از آراء را در برابر 48.6% رای «نه» تصاحب کردند. با گذشت چند هفته از این موضوع حالا شاید بتوان آن را تحلیل کرد.به نظر شما پیام نتیجه ضعیف حاصل از این همه پرسی برای اردوغان چه بود؟

پیروزی با تفاضل اندک و لب مرزی (روند) انتقال قدرت را زیر سوال برد. اردوغان کشور را به دو بخش تقسیم کرد و اگر برای کسب قدرت بیشتر تلاش کند، حتی دشمن تراشی های بیشتری نیز برای خود خواهد کرد.

*تاثیرات رای «آری» بر سیاستهای داخلی اردوغان چه خواهد بود؟

پایگاه سیاسی اردوغان تنها به چندین استان در آناتولی مرکزی و دریای سیاه محدود شده است. دولت وی در تمامی شهرهای بزرگ و مناطق کردنشین شرق ترکیه با مخالفت های و اعتراضات آشکار مواجه خواهد شد.

این فشارها منجر به تحت فشار قرار داده شدن پلیس و نیروهای نظامی کنار گذاشتن محدودیت های خود شده و در نتیجه زمینه را برای ایجاد موج جدیدی از پناهندگی ها و تلاش برای براندازی ایجاد خواهد شد.

آیا می توان انتظار داشت که در آینده اردوغان به دنبال رویکرد تهاجمی تری در خاورمیانه حرکت کند؟

آشفتگی های داخلی، دیپلمات های ترک را برای انجام هرگونه تلاش در جهت تاثیر بر رویدادهای خارجی تحت فشار و محدودیت قرار خواهد داد.

ترکیه باید بر مرزهای خود با سوریه و عراق، یعنی جایی که گروه های مخالف و حامیان خارجی آنها به دنبال پرت کردن حواس آنکارا در جهت ارتقاء موقعیت چانه زنی خود هستند، تمرکز کند.

روابط ایران و ترکیه را در آینده چگونه ارزیابی می کنید؟

همه پرسی تغییری در لزوم مصالحه میان ایران و ترکیه بر سر بسیاری از اختلافات کوچک در راستای حفظ منافع بلند مدت میان دو طرف نخواهد داشت.

اگرچه تهران و آنکارا بر سر شکل توزیع قدرت در عراق و سوریه با یکدیگر اختلاف دارند، اما هر دو به دنبال حفظ یکپارچگی این دو کشور هستند.

ایران و ترکیه همچنین به دنبال میانجی گری قدرت های بزرگ برای اثرگذاری بر اوضاع خاورمیانه و آسیای مرکزی هستند. هرچند بر سر اینکه به نفع منافع غرب حرکت کند و یا اتحاد خود با روسیه و چین را تقویت کنند مورد اختلاف دو کشور است.

«مارک تونر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا واکنشی کاملا متفاوت نسبت به همه پرسی ترکیه از خود نشان داده است. به گفته وی آمریکا نگران سطح دمکراسی در متحد خود یعنی ترکیه است. به نظر می رسد از زمان روی کار آمدن ترامپ پیشرفتی در روابط میان ترکیه و آمریکا حاصل نشده است. آیا می توانیم متصور شویم که این عدم پیشرفت در روابط به مشکلات سیاسی موجود میان دو کشور باز میگردد؟

اردوغان و ترامپ هر دو تبلیغات چی هایی هستند که بر مواضع ملی گرایانه اغراق آمیز تکیه کرده تا از این طریق افکار عمومی را از نگاه به محبوبیت کم خجالت آور خود منحرف سازند.

آنها می توانند بنا بر اقتضای شرایط به یکدیگر حمله (لفظی) کرده و یا یکدیگر را مورد ستایش و تشویق قرار دهند. اما صرف نظر از همه اینها، روابط میان آمریکا و ترکیه می تواند در صورتی که واشنگتن رویکردی متناقض در برابر درخواست کردها مبنی بر لزوم رسیدن به استقلال و تشکیل احتمالی کشوری مستقل اتخاذ کند، رو به وخامت بگذار

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار