09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

تنفس امانوئل مکرون به اتحادیه اروپا/ تاثیر انتخابات فرانسه در اتحادیه
1396/2/19 11:32:54 print

تنفس امانوئل مکرون به اتحادیه اروپا/ تاثیر انتخابات فرانسه در اتحادیه
با شکست لوپن، رؤياي خروج فرانسه از اتحاديه اروپا نيز کمرنگ شد و از اين بابت اروپا مي‌تواند کمي نفس راحت بکشد. با کمرنگ‌شدن احتمال خروج فرانسه از اتحاديه اروپا، طرفداران همکاري مؤثر و قدرتمندتر آلمان و فرانسه در اتحاديه قدرتمندتر مي‌شوند.

سرانجام تکليف جانشين فرانسوا اولاند مشخص شد و فرانسه رئيس‌جمهوري جديد خود را شناخت. امانوئل مکرون 39ساله، تحصيل‌کرده فلسفه و اقتصاد، پيروز قاطع انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه شد تا جوان‌ترين رئيس‌جمهوري تاريخ فرانسه شناخته شود. مکرون که فقط دو سال سابقه اجرايي دارد و آن هم مربوط به دوره وزارتش بر وزارت دارايي فرانسه در دولت اولاند است، پيش‌ازاين بانکدار بوده و سابقه اجرايي ديگري ندارد. براي همين انتخاب او به اين سمت، توأم با بي‌تجربگي لازم براي تصدي پست مهم رياست‌جمهوري فرانسه است. سمتي که همواره در فرانسه از اهميت بسيار بالايي برخوردار بوده، اگرچه کارهاي اجرايي عموما به‌وسیله نخست‌وزير انجام مي‌شود. 
مکرون تا حدود دو سال پيش، عضو حزب چپ ميانه بود اما از اين حزب فاصله گرفت و درحال‌حاضر خود حزبي را با نام حزب «پيشرو» تأسيس کرده است و در قالب نامزد مستقل در انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه شرکت کرد. پيروزي مکرون، شگفتي ديگري را نيز رقم زده است؛ براي نخستين‌بار در طول حدود 40 سال گذشته، در فرانسه رئيس‌جمهوري به قدرت مي‌رسد که برآمده از احزاب سنتي و اصلي چپ و راست فرانسه نيست. مکرون خود مي‌گويد در عين استقلال، از تلفيقي از سوسياليسم و محافظه‌کاري پيروي مي‌کند. باوجوداين بسياري معتقدند که مکرون بیشتر متمايل به ديدگاه سوسياليسم باشد تا ليبراليسم محافظه‌کارانه. با تمام اين احوال، مشخص نيست که مکرون چه سياستي را در پيش خواهد گرفت و به‌ويژه در سياست خارجي دنباله‌روي کدام ديپلماسي خواهد بود. وي گفته است که به ماندن فرانسه به‌عنوان کشوري قوي در اتحاديه اروپا اعتقادي راسخ دارد و به فکر بهبود روابط با روسيه است؛ البته تأکيد کرده است که اتحاديه اروپا نياز به اصلاحات جدي دارد. وي اظهارنظر چنداني درباره اوضاع خاورميانه که همواره يکي از حوزه‌هاي نفوذي فرانسه محسوب مي‌شده، نکرده است؛ البته ظاهرا ميانه خوبي با بشار اسد ندارد و او را ديکتاتوري خطاب کرده که بايد تسليم اراده مردم شود اما در همين زمينه نيز سياست او روشن نيست. براي همين در عين حالي که بسياري از انتخاب وي نفس راحتي کشيدند اما درعين‌حال، بسياري به‌دليل بي‌تجربگي وي نسبت به آينده فرانسه نگران هستند و بيم آن دارند که ناپختگي او در سياست به‌ويژه در سياست خارجي بروز کند. 

تاثیر انتخابات فرانسه در اروپا
اروپا از دو بابت، نفس راحت کشيد. اول اينکه پوپوليسم در يکي از کشورهاي کليدي این قاره شکست خورد؛ البته نفس صعود مارين لوپن، به‌عنوان نماينده راست افراطي فرانسه به دور نهايي انتخابات رياست‌جمهوري اين کشور مهم است و نشان از نفوذ بالاي او در جامعه فرانسه دارد. اگرچه فاصله لوپن از مکرون در حدود 20 درصد است اما چون لوپن رقيب بلامنازع مکرون در مرحله نهايي انتخابات رياست‌جمهوري بود، اين شکست او را نااميد نکرد و حتي مي‌توان گفت موقعيت او را در عرصه سياسي فرانسه تثبيت کرد. اما اروپا از بابت ديگري نيز خيالش آسوده شد. لوپن پرچمدار خروج از اتحاديه اروپا بود و دائما مي‌گفت به تبعيت از برگزيت، فرگزيت را در فرانسه برگزار خواهد کرد. لوپن که حمايت دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري جنجالي آمريکا را پشت سر خود داشت، قصد داشت با حمايت او به‌محض انتخاب‌شدنش به سمت رياست‌جمهوري فرانسه، رفراندوم خروج فرانسه از اتحاديه اروپا را کليد بزند و يورو را نيز از واحد پولي فرانسه حذف کند. دونالد ترامپ از خروج فرانسه از اتحاديه اروپا جانبداري مي‌کند؛ همان‌طور که از خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا حمايت کرد. ترامپ معتقد است که اتحاديه اروپا کارايي لازم را ندارد و نتوانسته در حل مشکلات اتحاديه اروپا، مؤثر و قوي عمل کند. درعين‌حال ترامپ معتقد است که يورو، واحد پولي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، به رقيبي بالقوه براي دلار آمريکا در سطح معاملات جهاني تبديل شده و اين مسئله سبب شده است که به اقتصاد و منافع کلان ايالات‌متحده ضربه وارد شود. براي همين به دشمني سرسخت با اتحاديه اروپا و يورو تبديل شده است. حالا با شکست لوپن، رؤياي خروج فرانسه از اتحاديه اروپا نيز کمرنگ شد و از اين بابت اروپا مي‌تواند کمي نفس راحت بکشد. با کمرنگ‌شدن احتمال خروج فرانسه از اتحاديه اروپا، طرفداران همکاري مؤثر و قدرتمندتر آلمان و فرانسه در اتحاديه قدرتمندتر مي‌شوند. آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترين اقتصاد اتحاديه اروپا در کنار فرانسه که قدرتمندترين ارتش را در اتحاديه اروپا در اختيار دارد مي‌توانند به کمک هم، همچنان قدرت اتحاديه اروپا را حفظ کنند و تا اندازه‌اي از تأثير خروج انگليس از اتحاديه بکاهند. اگرچه بسياري از تحليلگران از اين بابت نگران هستند که آلمان و فرانسه در نبود انگليس به رقيبي بالقوه در راستای قطب‌بندي‌هاي اتحاديه اروپا تبديل شوند و اين رقابت در نهايت تضعيف اتحاديه اروپا را باعث شود؛ البته آلماني‌ها اين‌دست نگراني‌ها را بي‌مورد مي‌دانند و مي‌گويند که خود به‌دنبال همکاري بيشتر با کشورهاي اروپايي براي حفظ اتحاديه هستند و منافع خود را در وجود اتحاديه اروپای قوي مي‌دانند.

استقبال از انتخاب مکرون
به گزارش وقایع اتفاقیه بلافاصله بعد از اعلام رسمي نتايج انتخابات فرانسه، مقامات اروپايي انتخاب مکرون را تبريک گفتند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که در زمان انتخابات رياست‌جمهوري فرانسه حمايت خود را از مکرون اعلام کرده بود، در تماسي تلفني با وي، پيروزي‌اش در اين انتخابات را تبريک گفت. استفان زايبرت، سخنگوي دولت آلمان نيز اعلام کرد که مرکل، پيروزي مکرون را دري به سوي اتحاديه اروپاي باز و متحد ارزيابي مي‌کند. به گفته او، تصميم فرانسوي‌ها تعهدي روشن به اروپا بود. زايبرت همچنين ابراز خرسندي کرد که دولت آينده فرانسه همکاري‌هاي مطمئني را با آلمان خواهد داشت. زايبرت همچنين تصريح کرد که پيروزي مکرون، ضامن يک اروپاي قدرتمند متحد و دوستي بين آلمان و فرانسه است. زيگمار گابريل، وزير امورخارجه آلمان نيز در واکنش به پيروزي مکرون درباره پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک بين فرانسه و آلمان سخن گفت و تصريح کرد که ما بايد حالا مشترکا با فرانسوي‌ها روي يک صندوق سرمايه‌گذاري فرانسه- آلمان کار کنيم. در همين رابطه، رسانه‌هاي فرانسوي گزارش دادند که مکرون، نخستين سفر خارجي خود را به آلمان انجام خواهد داد. آنتونيو تاجاني، رئيس پارلمان اتحاديه اروپا نيز به‌عنوان اولين سياستمدار اين اتحاديه، اين پيروزي را به مکرون تبريک گفت. يان کلود يونکر، رئيس کميسيون اتحاديه اروپا هم دراين‌باره که فرانسوي‌ها يک آينده اروپايي را انتخاب کردند ابراز خرسندي کرد و از آنها خواست که مشترکا براي يک اروپاي منصفانه و قدرتمندتر اقدام کنند. دونالد تاسک، رئيس شوراي اروپايي نيز به مردم فرانسه بابت انتخاب مکرون تبريک گفت و اظهار کرد که آنها براي آزادي، برابري و برادري و نه استبداد و خبرهاي دروغ رأي دادند. مانفرد وبر، رئيس فراکسيون حزب مردم پارلمان اروپا نيز از انجام يک رأي‌گيري در حمايت از دموکراسي و حاکميت قانون و اروپا و اصلاحات و آينده سخن گفت و تأکيد کرد که نتيجه انتخابات در فرانسه نشان داد که مردم آماده‌اند با افراط‌گرايي و پوپوليسم مبارزه کنند. جاستين ترودو، نخست‌وزير کانادا نيز همکاري با فرانسه تحت رياست‌جمهوري مکرون را وعده داد و گفت: «من بي‌صبرانه منتظرم که با رئيس‌جمهوري منتخب فرانسه در سال‌هاي آينده به‌صورت تنگاتنگ همکاري کنم.» ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه نيز پيروزي مکرون را تبريک گفت و خواستار همکاري وي براي غلبه بر بي‌اعتمادي  دوطرفه مسکو و پاريس شد. دفتر ترزا مِي، نخست‌وزير انگليس نيز با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: «نخست‌وزير، پيروزي ماکرون در انتخابات را صميمانه تبريک مي‌گويد. فرانسه يکي از بزرگ‌ترين متحدان بريتانياست و از همکاري با رئيس‌جمهوري جديد اين کشور در رابطه با طيف گسترده‌اي از اهداف مشترک، استقبال مي‌کنيم.»

شانس بالاي پيروزي مکرون در انتخابات مجلس
براساس نظرسنجي‌هاي جديد، حزب رئيس‌جمهوري منتخب فرانسه و متحدانش در انتخابات پارلماني اين کشور نيز که قرار است ماه آتي ميلادي برگزار شود، پيروز خواهند شد. به گزارش رويترز، بر‌اساس نظرسنجي مؤسسه Harris Interactive 26 درصد از شرکت‌کنندگان به حزب «پيشرو» امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوري منتخب فرانسه يا حزب ميانه‌روي «Modem»، متحد حزب مکرون در انتخابات پارلماني اين کشور رأي خواهند داد که 11 ژوئن برگزار خواهد شد. همچنين پيش‌بيني مي‌شود حزب راست افراطي ناسيونال، حزب محافظه‌کار جمهوري‌خواهان و اتحاد دموکرات‌ها و مستقل‌ها، 22 درصد آرا را به‌دست آورند. حزب چپ «France Unbowed» متعلق به ژان لوک ملانشن نيز پيش‌بيني مي‌شود فقط 13 درصد آرا را به دست آورد درحالي‌که سوسياليست‌ها هشت درصد اين آرا را به‌دست خواهند آورد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار