09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

بازار طلا به کدام سمت می رود؟
1396/2/20 8:41:39 print
گزارش "شهر" بازار طلا و تحولات آن طی سالهای گذشته
بازار طلا به کدام سمت می رود؟
با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در این سال و افزایش تورم، بازده واقعی طلا در بازار داخلی کمتر از بازده آن در بازار جهانی بوده است. طلا در فاصله ای یک ساله بازده 23 تا 27 درصدی داشت که با توجه به تورم 10 درصدی، بازده واقعی آن بین 13 تا 17 درصد برآورد گردید.

گروه اقتصادی شهر؛ عباس دهقان- طلا برای اکثر خانواده ها و حتی جوانان ایرانی همواره یک کالای سرمایه ای به حساب آمده است. بسیاری در ایران پس از سال های جنگ و دوران تحریم ها برای حفظ ارزش پول و دارایی خود در برابر تورم بالا تلاش می کردند تا سرمایه های خود را به طلا تبدیل کنند. به همین دلیل بازار طلا و تحولات آن همواره از جذابیت خاصی برخوردار بوده است.

سالهاست که خرید و فروش طلا، کسب و کار نسبتاً پرسودی است. در سال های دورتر طلا پشتوانه ارزهای مهم جهان بود و از شرق تا غرب مهمترین کالایی محسوب می شد که توسط کشورها خریداری می گردید. امروزه هنوز هم به ویژه در دوران نوسان های اقتصادی در ایران و جهان، طلا کالای جذابی است.

در بازار ایران افرادی که با هدف سرمایه گذاری طلا خریدند نه تنها سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کردند بلکه به سود قابل توجهی هم دست یافتند. زیرا افزایش قیمت طلا بیشتر از افزایش نرخ تورم بوده است. مردم در ایران افزایش نوسانات بهای طلا را نشانه بی ثباتی اقتصادی می دانند و نسبت به تغییرات این بازار واکنش نشان می دهند. نمونه آن دوران تحریم هاست. در سال های تحریم با توجه به تورمی که بنا بر اعلام رسمی به 40 درصد رسیده بود، تقاضا برای خرید طلا افزایش چشمگیری داشت به نحوی که طلا در مقایسه با بازار رقیب، یعنی ارز، برنده جذب سرمایه بود.

بهای طلا در ایران از سال 1384 تا 1392 معادل 982 درصد افزایش یافت. در سال 84 بهای هر قطعه سکه حدود 117 هزار تومان بود اما در سال 92 این میزان به 1 میلیون و 266 هزار تومان افزایش یافت. این در حالی است که در این فاصله نرخ دلار با تغییر قیمت تقریباً معادل یک چهارم رشد طلا از 902 تومان در مردادماه 84 به 3300 تومان در مردادماه 92 رسید. در همین دوره یعنی سال های تحریم، سود اسمی سپرده های بانکی 20 درصد بود اما سود اسمی طلا به 100 درصد رسیده بود. تشدید تحریم ها همزمان با کاهش ارزش پول ملی در این مدت باعث شده بود سفته بازی در بازار طلا رونق بگیرد و نقدینگی از سیستم بانکی به بازار طلا منتقل شود. توافق هسته ای، نقطه عطفی در تحولات بازار طلا به شمار می رود.

در سال های 92 تا 94 ضمن کاسته شدن از تقاضا برای طلا به عنوان ابزار پولی، شاهد کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی هم بودیم. سیاست های پولی دولت در تأسیس و ایجاد یک بازار برای خرید و فروش اوراق قرضه که به بازار بدهی معروف شده، بازارهای جدیدی را به موازات بازار طلا در ایران ایجاد کرد که باعث کاهش تقاضا برای این کالای گرانبها گردید. بررسی تغییرات قیمت طلا، قبل و بعد از تحریم ها هم میزان سوددهی این بازار را بهتر نشان می دهد.

در سال 92، قیمت طلا در بازار داخلی در مقایسه با سال پیش از آن 2.5 درصد افزایش یافت، این در حالی است که روند تغییر قیمت ها در بازار جهانی در همین فاصله 27.6 درصد سقوط داشته است. در سال 93 و اوج مذاکرات هسته ای، تغییرات قیمت طلا در بازار ایران هماهنگ با بازارهای جهانی افت داشته و نسبت به سال پیش از آن 8 درصد کاهش یافته است. در سال 94 و همزمان با نتیجه یافتن مذاکرات هسته ای روند تغییر قیمت طلا در بازار داخلی به رغم افت قیمت جهانی طلا (11.6- درصد) دوباره صعودی شد و قیمت هر سکه به کانال 1 میلیون تومان نزدیک گردیده است. سال 95 همزمان با رکود بازار مسکن در ایران، بخشی از منابع بازار مسکن به بازار طلا منتقل گردید و دور تازه ای از رونق در معاملات طلا شکل گرفت. در این سال قیمت های داخلی طلا 23.4 درصد و قیمت های جهانی با 20 درصد رشد به طور هماهنگ افزایش یافته است.

با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در این سال و افزایش تورم، بازده واقعی طلا در بازار داخلی کمتر از بازده آن در بازار جهانی بوده است. طلا در فاصله ای یک ساله بازده 23 تا 27 درصدی داشت که با توجه به تورم 10 درصدی، بازده واقعی آن بین 13 تا 17 درصد برآورد گردید.

پس از بررسی عملکرد بازار طلا و میزان سوددهی سرمایه گذاری روی سکه، این پرسش مطرح می شود که تغییرات قیمت این کالای با ارزش در آینده چگونه خواهد بود؟ برخی عوامل نظیر هیجان های سیاسی ناشی از انتخابات مقطعی و برخی عوامل دیگر مانند تغییر قیمت جهانی طلا، بهای ارز و نرخ ارز به صورت بلندمدت روی نرخ طلا اثرگذار خواهند بود. داستان قیمت طلا در بازار داخلی تا حدی با بازار جهانی تفاوت دارد؛ قیمت طلا در ایران از نرخ تورم، ارز و اونس جهانی تأثیر می پذیرد با این حال عوامل دیگری چون دخالت دولت در تعیین نرخ ارز و سیاست گذاری های اقتصادی هم در نوسان قیمت ها تعیین کننده خواهد بود.

دولت های مختلف طی بیش از سه دهه گذشته از پیش فروش سکه به عنوان ابزاری برای جمع آوری نقدینگی و کنترل بازار طلا استفاده کرده اند. به عنوان نمونه، در سال 91 بانک مرکزی از این ابزار برای کنترل نقدینگی استفاده کرد تا پول های سرگردان را جمع آوری نموده و به شبکه بانکی کشور برگرداند. شاید بتوان گفت بزرگترین سفته باز بازار طلا، دولت و نهادهای سیاست گذار می باشند که می کوشند نقصان های سیاست های پولی را با استفاده از این ابزار جبران نمایند.

در حال حاضر معرفی بازار بدهی ها تا حدودی از این کارکرد بازار طلا کاسته است و بنابراین اگر بحران اقتصادی جهان و تنش های سیاسی تشدید نشوند و تعادل نسبی در بازار جهانی طلا ادامه پیدا کند و همزمان نرخ تورم در داخل کشور افزایش نیابد انتظار می رود بازار داخلی طلا هم دچار تلاطم نشود.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار