09/21/2017 - پنجشنبه 30 شهريور 1396
مشاهده خبر

کامنت گذاران فضای مجازی چه کسانی هستند؟
1396/4/17 8:15:13 print

کامنت گذاران فضای مجازی چه کسانی هستند؟
متاسفانه امروزه در بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها شاهد رواج بی اخلاقی‌ها و هرزه نویسی‌های «اسپم‌ها» عده ای هستیم که فقط تمرکزشان به نوشتن حرف‌ها و جملات نامربوط و تخریب دیگران است.افراد حرف‌های بی ربط می‌نویسند و حتا ثانیه‌ای فکر نمی‌کنند که تراوشات ذهنی آنها ممکن است با صاحب عکس یا مطلب چه کند.

گروه اجتماعی شهر- کامنت «comment» لغتی انگلیسی به معنای «توضیح، تعبیر، تفسیر نوشتن و تعبیر کردن» است که در سایت‌ها و وبلاگ‌ها به «نظر» خوانندگان آن مطالب گفته می‌شود. نظر گذاشتن در انتهای مطالب سایت‌ها و وبلاگ‌های پرمخاطب در اینترنت واژه‌ای آشنا برای همگان است که عقیده، ایده، تذکر، عکس‌العمل و انتقاد شخصی مخاطب را بیان می‌کند.

این اظهار نظر، می‌تواند انتقادی، اعتراضی و یا موافقت داشته باشد. کامنت گذاری هرچند در ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما یکی از پرکاربردی‌ترین ابزارهای ارتباطی و تعاملی بین مدیر و نویسندگان یک سایت و خوانندگان به حساب می‌آید.

بهترین و مفیدترین نتیجه‌ای که مدیر یک سایت یا نویسنده یک مطلب در اینترنت می‌تواند از نوشته خود دریافت کند، قضاوت و اظهارنظر خوانندگان است که از طریق کامنت قابل دسترسی است. بدون شک بهترین و لذت بخش‌ترین بخش یک سایت، داشتن امکان کامنت گذاری در زیر مطالب آن سایت است زیرا این کار به ایجاد ارتباط دو طرفه بین بلاگر و خوانندگان کمک می‌کند.

متاسفانه امروزه در بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها شاهد رواج بی اخلاقی‌ها و هرزه نویسی‌های « اسپم‌ها» عده ای هستیم که فقط تمرکزشان به نوشتن حرف‌ها و جملات نامربوط  و تخریب دیگران است. افراد حرف‌های بی ربط می‌نویسند و حتا ثانیه‌ای فکر نمی‌کنند که تراوشات ذهنی آنها ممکن است با صاحب عکس یا مطلب چه کند.

خیلی مشخص نیست که چه اتفاقاتی دست به دست هم داده‌اند و چنین افرادی تربیت شده‌اند اما توهین به دیگران، هنرمندان، ورزشکاران و افراد مشهور در بین کامنت گذاران فضای مجازی مثل قارچ سمی در حال گسترش فراگیر است و به نظر می‌رسد از کنترل خارج شده است.

در سایر کشورها، انتشار مسائل شخصی مردم و توهین به آنها جرم محسوب شده و با متخلفان برخوردهای قانونی سختگیرانه می‌شود اما متاسفانه در ایران شاهد ضعف قوانین و همچنین اجرایی نشدن کامل قانون‌های موجود هستیم و به دلیل نبود برخوردهای سختگیرانه شاهد تکرار دائمی این نوع مسائل در فضای مجازی هستیم.

به نظر می‌رسد افرادی که تا دیروز روی دیوار اماکن تاریخی و درخت و دستشویی‌ها، یادگاری می‌نوشتند و گاهی هتاکی می‌کردند، امروز به کامنت گذاران پروپا قرص شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند که در پاره‌ای موارد با هویت‌های جعلی و نامشخص اظهار وجود می‌کنند، اما مشکل اصلی اینجاست که پذیرش این شبکه‌ها منطبق با اجتماعی شدن افراد و هنجارهای فرهنگی جامعه نبوده است. تلگرام و وایبر و واتس آپ و اینستاگرام در کشور ما همه‌گیر شد بدون آنکه فرهنگ استفاده از آنها جا بیفتد.

اما حداقل می‌توانیم امیدوار باشیم که ما یک دوره به شدت افراطی را پشت سر می‌گذاریم و دعا می‌کنیم که به مرور زمان، شدت علاقه این افراد به توهین و بی ادبی و فحاشی کمتر شده و تب آن فروکش‌کند.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار