09/19/2017 - سه شنبه 28 شهريور 1396
مشاهده خبر

شکاف در اردوگاه اصلاحات/ شورای شهر باز هم بلای جان اصلاحات می شود؟
1396/4/21 8:18:39 print

شکاف در اردوگاه اصلاحات/ شورای شهر باز هم بلای جان اصلاحات می شود؟
این اظهار نظرها قبل از آغاز به کار شورای شهر پنجم تنها یک پیام را منتقل می کند و آن هم این است که به نظر شورای اول در حال تکرار خواهد بود...

گروه اجتماعی شهر-  اظهارات و انتقادات تند دو تن از اعضای موثر جریان اصلاحات علیه آن چه که تعبیر به شورای عالی اصلاحات می شود و در راس آن محمد رضا عارف در روزهای گذشته با واکنش و بازخوردهای مثبتی همراه شده است.

روزهای گذشته محسن رهامی در گفت و گویی ضمن پرده برداری از چگونگی بسته شدن لیست اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر تهران گفت: پس از ارائه لیست از سوی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، آقای خاتمی دچار تردید شدند. اما دوستان از شورای عالی به ایشان مراجعه کردند و مجموعا با همه صحبت هایی که شد، تصمیم بر این شد که جو از این حالت در بیاید و ایشان لیست را تایید کنند. دوستان به آقای خاتمی گفتند که اگر لیست را تایید نکنید ممکن است شورا به دست جریان های دیگر بیافتد و ایشان نگرانی پیدا کرد. گفته بودند دوستانی مثل هادی خامنه ای و منتجب نیا می خواهند لیستی جدا بدهند، با این حال من گفتم بنایی برای انتشار لیست موازی نداریم.نهایتا، به اقای خاتمی گفتند که لیست فشل می شود و ایشان را به این جمع بندی رساندند و نگران شان کرده بودند که اگر لیست را تایید نکنید فضا از دست می رود.

رهامی در پاسخ به این سئوال که چرا براساس گفته ی شکوری راد، «عارف به اعتراض خاتمی توجهی نکرد و ماجرا را رها کرد»، گفت: دوستان معتقد بودند که این ماجرا قابل حل نیست. البته قرار بود دوستانی که در شورا بودند جلسه ای بگذارند، چون اعتراضات زیاد شد و اعضای شورای فعلی مصر بودند که حضور داشتند باشند مانند تندگویان، حقانی و دانشور. اما دوستان معتقد بودند هرگونه تغییر مصوبه شورای عالی را بهم می زند، ظاهرا از اصلاح و تغییر منصرف شدند.

اما این اظهارات پایان ماجرا نبود. پیش از رهامی این شکوری راد بود که در اظهاراتی تند عارف و شورای عالی اصلاحات را به باد انتقاد گرفت. وی در گفت وگویی اینگونه روند تایید لیست شورای شهر اصلاح طلبان توسط رییس دولت های هفتم و هشتم را توضیح می دهد:

همان زمان خبر برای ایشان رفت. رئیس دولت اصلاحات به دلیل اینکه برخی انتقادها به ایشان منتقل شد، نسبت به فهرست مسأله داشتند و تا روز دوشنبه صبح یعنی ۶ روز بعد از بسته شدن فهرست، از تأیید فهرست خودداری کردند؛ اما قابلیت تغییر در فهرست وجود نداشت. به دلیل اینکه فهرست مصوب صحن شورایعالی سیاستگذاری بود و تشکیل جلسه شورای عالی سیاستگذاری برای اعمال نظرات ایشان عملاً امکانپذیر نبود؛ در نهایت ایشان مجاب شد از همان فهرست حمایت کند.

وی در پاسخ به این سوال که مجبور شدند یا مجاب شدند؟ نیز گفت: مجاب شدند که حمایت کنند. دیدند امکان بهتر شدن فهرست نیست.

شکوری راد همچنین در جواب این سوال که چه انتقادی به فهرست داشتند؟ می گوید: آقای مصطفی سلیمی، آقای تندگویان و نفر سومی هم بود که من اطلاع ندارم چه کسی بود. شورا دیگر جلسه‌ای نداشت. وقتی ایشان اعتراض خود را به آقای عارف منتقل کرد، آقای عارف به جای اینکه مسأله را حل و فصل کنند، کار را رها کردند.

مکانیسمی وجود نداشت و از ابتدا این پیش‌بینی نشده بود که اگر ایشان بر گزینه خاصی نظر داشت چگونه ترتیب اثر داده شود. حتی اگر شورای عالی سیاستگذاری می خواست نظرات ایشان را لحاظ کند، مکانیسمی برای آن وجود نداشت. با تأمین نظرات ایشان هم لزوماً فهرست مورد رضایت همه قرار نمی‌گرفت.

چون ایشان تأکید می‌کردند من اصلاً دخالت نمی‌کنم، حتی درباره ترکیب شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم مسئولیت را از خود پس می زدند و می‌گفتند خودتان افراد حقیقی را تعیین کنید. محلی برای مداخله خود نگذاشته بودند. البته در شورایعالی افرادی هم بودند که می‌گفتند وقتی ایشان تمایلی ندارند چرا ما اصرار کنیم.

این اظهار نظرها قبل از آغاز به کار شورای شهر پنجم تنها یک پیام را منتقل می کند و آن هم این است که به نظر شورای اول در حال تکرار خواهد بود. شورای شهر دور اول با توجه به فضای کاملا سیاسی و البته سیاست زده ای که داشت باعث شد تا جریانی تحت عنوان آبادگران و با شعار آبادانی و عمران روی کار بیایند و تا پایان شورای شهر چهارم در این محفل شهری حضور داشته باشند.

می توان به راحتی متوجه شد که گویا قرار است سیاست زدگی در این شورا جای خود را به مسائل دیگری بدهد.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار