09/19/2017 - سه شنبه 28 شهريور 1396
مشاهده خبر

سیستان و بلوچستان منتظر اقدام قاطع دولت / مذاکرات آب هیرمند با افغانستان به سرانجام می‌رسد؟
1396/4/26 8:21:27 print

سیستان و بلوچستان منتظر اقدام قاطع دولت / مذاکرات آب هیرمند با افغانستان به سرانجام می‌رسد؟
رودخانه هيرمند منبع اصلي تأمين آب درياچه هامون است كه طي حدود 2دهه اخير به علت خشكسالي و قطع جريان اين رود مرزي به ايران خشك شده است. قطع آب هيرمند علاوه بر مشكلات زيست‌محيطي بيكاري بسياري از دامداران، صيادان و شاغلان صنايع دستي اين منطقه را به همراه داشت

گروه اجتماعی شهر- «شما چگونه مي‌خواهيد در مذاكره با افغانستان و گرفتن حق ايران از رود و سد هيرمند اقدام كنيد؟»، «امروز منطقه سيستان بيابان شده است و ما حق خود را نگرفته‌ايم»، «اين ضعفی است که دولت یازدهم در گرفتن حق ما از رود هيرمند در مذاکرات افغانستان نشان داد، به طوری که منطقه سیستان اکنون بیابان شده است و نتوانستند موفق باشند. زابلی‌ها و سیستانی‌ها از مکان خود مهاجرت کردند.» انتقاداتي كه از سوي رقباي حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور در رقابت‌هاي انتخاباتي نسبت به ديپلماسي آب دولت يازدهم مطرح شدند و گويي جبران اين انتقاد جزو نخستين اولويت‌هاي دستگاه ديپلماسي كشورمان بعد از انتخابات قرار گرفته است. براساس آمارهاي تفكيكي انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم مردم سیستان و بلوچستان با ۷۳.۰۲ درصد بیشترین رای را به روحانی در همه استان‌ها دادند. گويي در پاسخ به اين حمايت مذاكرات ميان كابل و تهران بر سر مسئله آب آغاز شده است. بهرام قاسمي سخنگوي وزارت خارجه با اعلام اين خبر به خبرگزاري ايلنا گفته« پس از سفر دکتر ظریف به کابل توافقاتی با آقای اشرف غنی، رئیس‌جمهور این کشور و سایر مقامات افغانستان صورت گرفت و قرار شد؛ پنج کمیته تخصصی بررسی مسائل کار‌شناسی در روابط فیمابین بین دو کشور در حوزه‌های مختلف را آغاز کنند که یکی از این کمیته‌های پنج‌گانه، کمیته آب است.»

حجت‌الاسلام حسن روحاني 12تيرماه در همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار گفته بود «دربرابر مهار آب‌های افغانستان که تاثیرات مستقیم بر خراسان و سيستان و بلوچستان دارد بی‌تفاوت نخواهد بود.» روحاني تصريح كرده بود: هم کشورهای منطقه و هم سازمان‌های بین‌المللی در این زمینه مسئولیت دارند و نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند و ساخت سدهای متعدد در افغانستان و بندها از کجکی، کمال خان و سلما و دیگر سدها و بندها که بر استان خراسان و سیستان و بلوچستان تاثیر گذار است، بی تفاوت باشیم.

دور اول نشست کمیته‌های پنج‌گانه مشترك ايران و افغانستان براي حل مسائل آب، مواد مخدر، مسائل مرزي، مبارزه با تروريسم، محيط زيست و اقتصادي اخیرا در تهران برگزار شد و قرار است دور دوم این نشست در کابل انجام شود. به گفته قاسمي سخنگوي وزارت خارجه مدیریت تمامی کمیته‌ها زیر نظر وزارت امور خارجه است. او اميدوار است در مدت «6ماه» تفاهمات اولیه از جمله در موضوع آب حل‌وفصل شود و بتوان به یک توافق و سند جامع همکاری رسيد.

رودخانه هيرمند منبع اصلي تأمين آب درياچه هامون است كه طي حدود 2دهه اخير به علت خشكسالي و قطع جريان اين رود مرزي به ايران خشك شده است. قطع آب هيرمند علاوه بر مشكلات زيست‌محيطي بيكاري بسياري از دامداران، صيادان و شاغلان صنايع دستي اين منطقه را به همراه داشت. افغانستان در 18 سال اخیر (سال 78) از پرداخت حق آبه قانونی رودخانه هیرمند سر باز زده است. براساس معاهده تقسیم آب رودخانه هیرمند، حق آبه باید به صورت لحظه‌ای و در تمام طول سال در رودخانه جریان داشته باشد و در هیچ لحظه‌ای نباید جریان آب قطع شود. آنچه مردم هرازگاهي به عنوان خبر جاري شدن آب اين رودخانه در برخي زمان‌ها دريافت مي‌كنند فقط سیلاب‌ها بوده که در یک یا 2ماه از سال به ایران وارد شده است و افغانستان اين سيلاب‌ها را به عنوان حق آبه ايران از اين رودخانه جا مي‌زند.

بر اساس معاهده آب رودخانه هیرمند در سال 1318، 50 درصد از آورد رودخانه هیرمند سهم ایران بوده است که در معاهده بعدی در سال 1351، سهم ایران از آب این رودخانه به شدت کاهش یافته است. براساس توافقنامه ۱۹۷۳، ۸۵۰ میلیون متر مکعب آب هیرمند به ایران تعلق دارد، اما در عمل کمتر به این معاهده عمل شده و در دوران حکومت طالبان (۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱) نیز این آب کاملا به روی ایران بسته شد. پس از طالبان دور تازه‌ای از مذاکره در این زمینه بین دو کشور آغاز شد. در چارچوب توافقنامه سال 51 اميرعباس هويدا نخست‌وزير  وقت ايران و محمد موسي شفيق نخست‌وزير افغانستان مشخص كردند كه دقیقا چه میزانی از آب به ایران راه یابد. اين توافقنامه به ويژه در سال‌هاي اخير مورد انتقاد ايران بوده و به واسطه سهم پايين ايران از حق آبه خواستار بازنگري در آن است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار