08/24/2017 - پنجشنبه 2 شهريور 1396
مشاهده خبر

شهرزاد بالاتر از انتظار بازگشت
1396/4/31 9:10:8 print
درباره فصل دوم شهرزاد
شهرزاد بالاتر از انتظار بازگشت
علی نصیریان با درخشش خوبش از مجموعه کنار رفت. پر کردن جای خالی یکی از مهم‌ترین عناصر داستان کار ساده‌ای نیست اما فتحی با جایگزینی رویا نونهالی،رضا کیانیان و امیرجعفری خواست که صفحه شطرنج‌اش بدون شاه و وزیر و حتا اسب نماند.

گروه فرهنگی شهر- حسن فتحی طرح مجموعه «شهرزاد» را در اختیار نغمه ثمینی گذاشت تا او فیلمنامه را بنویسد. فیلمنامه در آرامش نوشته و همزمان كارهای پیش تولید آغاز شد.

اینطور كه فتحی روایت كرده، ایده شهرزاد 10 سال پیش به ذهن‌اش رسیده. جالب اینكه فتحی قصد داشته شهرزاد را برای تلویزیون بسازد‌ ولی بعد از مدت‌ها مذاكره، به این نتیجه می‌رسد كه شهرزاد را نمی‌تواند آنطور كه دلخواهش است در جایی كه بیش از دو دهه خانه‌اش بوده كارگردانی كند.
سال 92 فتحی به همراه نغمه ثمینی كار روی طرح شهرزاد و نگارش فیلمنامه را آغاز می‌كنند. با این شیوه كه طرح هر قسمت توسط فتحی به ثمینی ارائه می‌شود تا او فیلمنامه را بنویسد. وسواس‌های فتحی كار را به بازنویسی‌های مكرر می‌كشاند. به ‌این ترتیب شخصیت‌های شهرزاد، فرهاد، بزرگ‌آقا، قباد، شیرین، آذر، حشمت و دیگران بر بستری از قصه‌ای عاشقانه كه زمینه‌ سیاسی- تاریخی دارد خلق می‌شوند.قصه شهرزاد در سال‌های پس از كودتای 28 مرداد سال 32 روایت می‌شود. شهرزاد سعادت، دانشجوی رشته پزشكی است و نامزدش فرهاد دماوندی، دانشجوی ادبیات. فرهاد شاعر و روزنامه‌ نگار است و در دوران ملتهب پس از كودتا تاپای اعدام پیش می‌رود ولی بزرگ‌آقا جان او را نجات می‌دهد؛ نجاتی كه البته یك نتیجه تلخ را به همراه دارد.
سریال شهرزاد فستیوال بازیگری است. هم در سری اول و حالا در سریدوم بهترین‌های سینما و تلویزیون در یک مجموعه جمع شده‌اند تا روایتگر قصه‌ای باشند که حالا دیگر نخاطب، آنها را دوست دارد و سرنوشت آنها را دنبال می‌کند.

علی نصیریان با درخشش خوبش از مجموعه کنار رفت. پر کردن جای خالی یکی از مهم‌ترین عناصر داستان کار ساده‌ای نیست اما فتحی با جایگزینی رویا نونهالی، رضا کیانیان و امیر جعفری خواست که صفحه شطرنج‌اش بدون شاه و وزیر و حتا اسب نماند.

شاید قدری طول بکشد تا این بازیگران در نقش خود باورپذیر شوند اما نکته‌ای که شهرزاد را از دیگر سریال‌های ایرانی متمایز می‌کند این است که اگر جایی در سریال، اسلحه‌ای به دیوار آویزان شده حتما در فصل بعدی، گلوله‌ای از آن شلیک می‌شود.

نمونه بارز آن هم دسیسه اکرم برای افشای راز قتل ململ، ندیمه شیرین است که در فصل اول کشته شد و با دفنش در حیاط عمارت، تماشاچی تصور کرد قصه‌اش به پایان رسید. اما حالا در قسمت چهارم فصل دوم، دقیقا همان اتفاق می‌تواند مسیر داستان را به کلی عوض کند.


شهرزاد با اوج گرفتن كینه‌ها و دشمنی‌ها و البته زنده ‌شدن عاشقانه‌ها به پایان رسید. آنچه در انتهای سری اول شهرزاد شاهدش بودیم نشستن قباد بر صندلی بزرگ‌آقا و كینه و عداوت شدیدش به شهرزاد بود. باید دید در شهرزاد2 مسیر طولانی اما پیوسته عشق تا نفرت چگونه طی می‌شود؟ عاشقانه‌هایی كه با خون ‌دل‌های فراوان به ثمر نشسته چه فرجامی دارند؟ قباد با نشستن در جایگاه بزرگ‌آقا، چگونه قطب شر داستان را رهبری می‌كند و شهرزاد در مقابل چه می‌كند؟ شاید مهم‌تر از همه این‌ها جمله معروف حمید هامون باشد و باید دید در سری دوم شهرزاد به سر عشق چه می‌آید؟

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار