08/24/2017 - پنجشنبه 2 شهريور 1396
مشاهده خبر

آیا شرایط حج آبرومندانه فراهم است؟
1396/5/1 8:0:19 print
عربستان به تيم حمايتي حجاج ايراني ويزا نداد
آیا شرایط حج آبرومندانه فراهم است؟
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ضمن ابراز نگراني گفت: «اگر قرار بر اين باشد که دولت عربستان و وزارت حج به تعهدات خود عمل نکنند که تاکنون به‌طور کامل عمل نکرده‌اند، صورت‌حساب هر مشکلي در رابطه با حج آينده را بايد از امروز به پاي عربستان نوشت.»

کمي بيشتر از يک ماه تا شروع موسم حج باقي مانده است؛ حجي که امسال ايراني‌ها متفاوت‌تر از سال‌هاي گذشته منتظرش هستند. بعد از وقوع فاجعه منا که در آن چندصد ايراني شهيد شدند و البته حمله تندروها به سفارت عربستان در مشهد و تهران، روابط ايران و عربستان که قبل از آن هم چندان گرم نبود، رو به وخامت گذاشت تا جايي که کليه روابط ديپلماتيک بين دو کشور قطع شد. اگرچه تا پيش‌ازاين روابط ايران و سعودي‌ها چندبار به لب پرتگاه توقف رفته بود اما اين‌بار مسئله آن‌قدر حاد بود که هيچ‌کدام از طرفين حتي براي برگزاري عادي مناسک حج تمتع پا پيش نگذاشت و سال گذشته ايران هيچ زائري براي شرکت در حج نفرستاد اما امسال طرف ايراني و عربستاني که هرکدام دلايل خودشان را داشتند، بنا را بر اين گذاشتند که با مذاکره بيشتر، مسير شرکت ايراني‌ها در حج هموار شود. سازمان حج و زيارت که در زيرمجموعه وزارت ارشاد فعاليت مي‌کند، بارها از تلاش براي گرفتن تضمين امنيت زائران ايراني از طرف عربستاني خبر داده است؛ خبرهايي که بعضي از آنها دورنماي روشني از شرکت ايراني‌ها در حج را نشان مي‌دادند و بعضي ديگر درهاي مذاکره را بسته به نمايش مي‌گذاشتند تا اينکه اوایل امسال نماينده‌هاي مذاکره‌کننده ايراني، خبر از به دست آمدن توافقاتي با عربستان دادند براي اينکه مراسم حج با حضور ايراني‌ها برگزار شود؛ البته در تمام اين مدت هم اتفاقات مختلف باعث مي‌شد که خبرهايي درباره لغو حضور زائران ايراني در حج امسال شنيده شود و هربار رئيس سازمان حج و زيارت تأکيد مي‌کرد که حضور ايراني‌ها در حج قطعي و امنيت آنها کاملا تأمين ‌شده است. باوجوداين در چند روز اخير اتفاق ديگري افتاده که باز هم ترديدها را پررنگ کرده است. 
به گزارش وقایع اتفاقیه ماجرا از اين قرار است که طرف ايراني اعلام کرده بود براي برخي رايزني‌ها و البته مراقبت از امنيت زائران ايراني مي‌خواهد به همراه 80 هزار نفري که قرار است به حج بفرستد، تعدادي هم ديپلمات به اين کشور اعزام کند. کارشناسان در توضيح اهميت اعزام اين گروه به مسائل مختلفي مانند تهديدات داعش و ندادن تعهد کتبي عربستان براي تأمين امنيت زائران اشاره مي‌کنند و مي‌گويند، ايران چندين هزار نفر از شهروندانش را به کشوري مي‌فرستد که در دشمني حکومتش با ايران شکي نيست که بايد براي تأمين امنيت آنها اقدام مؤثري صورت بگيرد. اين در حالي است که گفته مي‌شود عربستان به اين گروه ديپلمات‌ها ويزا نداده است. 
ديروز رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با دادن اين خبر، درباره شرايط برگزاري حج آينده ابراز نگراني کرد. علاءالدين بروجردي در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به نگراني‌ها درباره حج آينده گفت: «در وضعيت عادي روابط، سفارت جمهوري‌اسلامي ايران در رياض يا کنسولگري ايران در جده، مسئوليت ارتباط‌گيري با دولت عربستان و ارگان‌هاي مختلف اين کشور در زمينه حفظ امنيت حجاج ايراني و ساير مسائلي که در ارتباط با امر حج و حجاج ايراني وجود دارد را برعهده دارد. درحال‌حاضر به‌دليل قطع روابط ديپلماتيک، اين دو سنگر را در عربستان خالي داريم.»
او ادامه داد: «درحال‌حاضر سرکنسولگري و سفارت نداريم، در توافقي که دو ماه قبل با مسئول سازمان حج و زيارت صورت گرفت، قرار بر اين شد که 10 نفر از اعضاي وزارت امور خارجه با مصونيت ديپلماتيک، عازم عربستان شوند که مقرر شده بود اوايل شوال، اين 10 نفر پس از استقرار، مذاکره کنند و کارت‌هاي ويژه تردد را در اختيار بگيرند. يک ماه از تاريخ اين توافق مي‌گذرد که قرار بود اول شوال به اين 10 نفر ويزا بدهند ولي تا امروز ويزاي اين افراد صادر نشده است و با توجه به اينکه اولين پرواز حج در 10 روز آينده انجام مي‌شود، ما هنوز هيأتي نداريم، درحالي‌که مطابق توافق از پيش انجام‌شده، اين تيم بايد مستقر شوند، درحال‌حاضر هيچ فردي را به‌عنوان مدافع حجاج خود در عربستان نداريم.»
بروجردي با بيان اينکه معمولا وزارت حج عربستان کارهاي تخصصي حج مانند کاروان و هتل را انجام مي‌دهد، گفت: «مسائل امنيتي و سياست مرتبط با دولت عربستان از طريق مجاري ديپلماتيک صورت مي‌گيرد که به‌دليل وجود‌نداشتن سفارت و سرکنسولگري، اين امور، باید از طريق تيمي 10 نفره انجام شود که هنوز به اين تيم 10 نفره ويزا نداده‌اند.»
هر مشکلي به پاي رياض نوشته مي‌شود
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ضمن ابراز نگراني گفت: «اگر قرار بر اين باشد که دولت عربستان و وزارت حج به تعهدات خود عمل نکنند که تاکنون به‌طور کامل عمل نکرده‌اند، صورت‌حساب هر مشکلي در رابطه با حج آينده را بايد از امروز به پاي عربستان نوشت.» بروجردي با بيان اينکه توصيه ما به سازمان حج و زيارت اين است که از چيزي که امضا کرده‌اند، دفاع کنند تا عملي و اجرا شود، گفت: «بدون جايگاه محکم و حمايتي، لزومي ندارد که ما خود را در شرايط احتمالي سختي قرار دهيم که براي ما مشکل‌آفرين باشد. آرزو و دعاي ما اين است که بهترين و آبرومندانه‌ترين حج را در حج آينده داشته باشيم ولي لوازم مترتب بر اين امر هنوز فراهم نيست.»
گويا عدم ارائه ويزا به تيم حمايتي حجاج ايراني از سوي عربستان تا جايي اهميت دارد که صداي بقيه را هم درآورده است. رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي هم با اشاره به عدم صدور ويزا از سوي عربستان براي ديپلمات‌هاي ايران برای استقرار در ايام حج علي‌رغم تعهدات پيشين گفت که در صورت اجرايي‌نشدن اين وعده، ايران در مورد اعزام حجاج تجديدنظر خواهد کرد. 
هنوز اميدواريم
جمشيد جعفرپور در گفت‌وگو با ايسنا گفت: «اعزام ديپلمات‌هاي ايراني پيش از آغاز مراسم حج امسال، جزئي از توافق ايران و عربستان بود زيرا به دليل قطع رابطه دو کشور، ما اکنون نيروي ديپلمات مستقر در عربستان نداريم اما نياز است که براي ايام حج ارتباطات دو کشور به صورت رسمي و سيستمي برقرار شود؛ بنابراين قرار بود ديپلمات‌هايي از ايران در زمان حج در عربستان مستقر شوند که تاکنون اين اتفاق نيفتاده است؛ البته تا هشتم مرداد که اولين پرواز حجاج انجام خواهد شد، اين زمان باقي است و ما اميدواريم اين کار انجام شود؛ زيرا بخشي از تعهد عربستان است و وزارت‌ امورخارجه هم اين موضوع را دنبال مي‌کند. ما اميدواريم عربستان به تعهد خود عمل کند زيرا در اين صورت، آغاز عمل به تعهداتي است که وزارت کشور و امور‌خارجه عربستان داده‌اند. دولت ايران در تلاش است که اين تعهد طرف مقابل عملي شود و ما بتوانيم پروازها را به‌موقع انجام دهيم اما اگر عربستان به اين وعده خود عمل نکرد و بناي انجام اين کار را نداشت، در اين صورت موضوع اعزام حجاج را به طور مجدد بررسي خواهيم کرد و تصميم مقتضي را اتخاذ مي‌کنيم.»
جعفرپور اضافه کرد: «فعلا بنا بر تداوم توافقاتي است که انجام شده و تغييري در برنامه اعلامي ايجاد نشده و معنايش توقف اعزام حجاج نيست. اميدواريم وزارت امور‌خارجه و نظام سياسي عربستان هم به اين تعهد عمل کنند.»
با وجود همه اين هشدارها، يک منبع آگاه در بعثه مقام معظم رهبري در گفت‌وگو با ميزان درباره لغو حج تمتع سال ۹۶ گفت: «اظهارات نماينده مجلس شوراي اسلامي مبني‌بر لغو حج تمتع سال ۹۶ کذب است و به‌عنوان تصميم نظام، قطعا بدون هيچ مشکلي برگزاري خواهد شد و بايد به تصميم نظام احترام گذاشته شود. طبق تأکيدات نماينده رهبري در امور حج و زيارت، حج امسال بدون هيچ مشکلي برگزار مي‌شود و تاکنون تمامي اقدامات از جمله ارسال دارو به عربستان، مسکن حجاج و... انجام شده است و زائران از تاريخ ۹ مرداد اعزام خواهند شد؛ بنابراين مصاحبه عضو هيأت‌رئيسه کميسيون امنيت ملي مجلس درباره عدم صدور ويزاي تيم ۱۰ نفره وزارت‌ امورخارجه ايران براي استقرار در عربستان نمي‌تواند دليلي براي منتفي‌شدن حج امسال تلقي شود.»
حالا بايد منتظر بود و ديد که آيا عربستان از خر شيطان پياده خواهد شد يا دو گزينه لغو سفر حجاج ايراني يا اعزام آنها بدون داشتن تيم حمايتي، روي ميز مسئولان ايراني باقي خواهد ماند؟

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار