09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

وقتی حافظان صلح سازمان ملل سوءاستفاده می‌کنند/ گزارشی از نحوه برخورد با جرائم حافظان صلح
1396/5/17 8:32:9 print

وقتی حافظان صلح سازمان ملل سوءاستفاده می‌کنند/ گزارشی از نحوه برخورد با جرائم حافظان صلح
از سال ۲۰۱۵، ۲۰۹ مورد اتهام مأموران حافظ صلح از همه نقاط گزارش شده است. این موارد مربوط به ۳۴۶ حافظ صلح بوده‌اند که متجاوزان نظامی و غیرنظامی در میان آنان قرار دارند. ۳۸۸ آسیب‌دیده از جمله ۱۷۱ کودک جزو قربانیان هستند.

گروه سیاسی شهر- حافظان صلح به بیشتر کشورهای ویران ناشی از جنگ فرستاده می‌شوند تا برای برقراری صلح در آنجا کمک کنند. اما برخی از آنان متهم به ارتکاب جرائم علیه افرادی هستند که قرار است از آنها محافظت کنند.

براساس تحقیقات اخیر آسوشیتدپرس بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶، سازمان ملل متحد نزدیک به ۲ هزار مورد اتهام سوءاستفاده جنسی علیه حافظان صلح دریافت کرده است.

سازمان ملل می‌گوید سیاست تحمل صفر درخصوص سوءاستفاده جنسی دارد ولی بازماندگان، فعالان، وکلا و سازمان‌های حقوق بشر می‌گویند که به چنین جنایاتی مجوز ارتکاب همراه با بخشودگی داده شده است. اما چگونه برخی از حافظان صلح شکارچی می‌شوند؟

در می ۲۰۰۵ شورای امنیت سازمان ملل یک نشست عمومی در مورد سوءاستفاده جنسی در حفظ صلح برگزار کرد. این اولین جلسه از نوع خودش در سازمان ملل بود. شورا همه اعمال سوءاستفاده جنسی از سوی حافظان صلح را محکوم و تکرار کرد که مرتکبان به درستی مورد بررسی و مجازات قرار گرفته‌اند.

در ۲۰۰۷، سازمان ملل واحد «رفتار و انضباط» (Conduct and Discipline Unit) را برای مقابله با انواع سوءرفتارها شامل استثمار جنسی و سوءاستفاده راه‌اندازی کرد.

اتهامات به این واحد با علامت اختصاری CDU و تیم‌های آن با علامت CDT گزارش می‌شوند. تیم‌های رفتار و انضباط این اتهامات را ارزیابی می‌کنند و آنها را به یک بازرسی تحقیقاتی از مأموریت‌های منطقه ارجاع می‌دهند. اگر این پرونده مربوط به یک افسر نظامی باشد برای بررسی به کشوری که مأمور حافظ صلح تبعه آن است ارجاع داده می‌شود. اگر پرونده مربوط به یک فرد غیرنظامی عضو سازمان ملل باشد، خود سازمان ملل مأمور به بررسی آن است.

نکته مهم خدمات حمایتی‌ای است که برای آسیب‌دیدگان در حوزه‌های پزشکی و روانی در نظر گرفته شده است.

نیکولا دورندورف هماهنگ‌کننده اصلی تیم رفتار و نجات سازمان ملل متحد در جمهوری آفریقای مرکزی می‌گوید اگر اتهامی شامل یک عضو نیروی نظامی باشد، تیم رفتار و انضباط دولت متبوع فرد حافظ صلح را ظرف مدت ۷۲ ساعت خبر می‌کند و از آن دولت درخواست انتصاب یک مأمور تحقیقات ملی طی مدت ۵ تا ۱۰ روز بسته به شدت اتهام می‌کند.

از سال ۲۰۱۵، ۲۰۹ مورد اتهام مأموران حافظ صلح از همه نقاط گزارش شده است. این موارد مربوط به ۳۴۶ حافظ صلح بوده‌اند که متجاوزان نظامی و غیرنظامی در میان آنان قرار دارند. ۳۸۸ آسیب‌دیده از جمله ۱۷۱ کودک جزو قربانیان هستند. براساس داده‌های سازمان ملل متحد که وضعیت اتهامات مربوط به هر مأموریت را بررسی می‌کند، ۱۱۰ ادعا از میان همه مأموریت‌ها تاکنون حل نشده‌اند. در یک مورد حل نشده، ۱۹ سرباز از گابن متهم به تجاوز به ۶۷ نفر شامل ۳۶ کودک در بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در جمهوری آفریقای مرکزی شده‌اند.

در برخی موارد نیز که اقدامی صورت گرفته است، اقدام تنبیهی در حداقل بوده است. در یک مورد سازمان ملل متوجه شد که شواهد کافی درخصوص سوءاستفاده جنسی یک افسر پلیس کامرونیایی در هائیتی وجود دارد. در سال ۲۰۱۵ او بازنشسته شد ولی پلیس کامرون تاکنون پرونده او را به پایان نرسانده و این افسر پلیس زندانی نشده است.

در مورد دیگری یک سرباز جمهوری کنگو با جرم روابط جنسی استثماری از سوی سازمان ملل بازنشسته شد و از سوی دولت متبوعش به ۱۵ سال زندان افتاد. یک سرباز سنگالی به اتهام تجاوز به یک کودک در ساحل عاج در اوت ۲۰۱۶ بازنشسته شد و در کشورش مجازات شده است.

براساس گزارش برخی منابع سازمان ملل متحد طی ۲سال گذشته نرخ پاسخگویی از سوی دولت‌های عضو سازمان ملل متحد تا ۹۲ درصد افزایش یافته است. همچنین کشورهای همکار در اعزام نیروهای نظامی حافظ صلح میزان مجازات‌های سخت‌تری را در قانون‌های خودشان نسبت به این گونه جرایم لحاظ کرده‌اند.

 

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار