09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

با کتاب صوتی می‌شود به راحتی کتاب خواند
1396/5/18 8:34:3 print

با کتاب صوتی می‌شود به راحتی کتاب خواند
بر اساس تحقیقات اخیر هر شهروند آمریکایی برای رفتن به سر کار و برگشتن از آن، حدود یک ساعت و سیزده دقیقه وقت صرف می‌کند که معادل چهارصد و چهل ساعت یا یازده هفته کاری در سال می‌شود. در صورتی که از همین زمان برای گوش دادن به کتاب گویا استفاده شود، کتاب‌های بسیاری در طول سال به همین سادگی مطالعه خواهد شد.

گروه فرهنگی شهر- کتاب گویا یا صوتی، کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده و به صورت فایل صوتی درمی‌آید یا گاهی اوقات به صورت نمایشنامه بازی می‌شود. کتاب گویا ممکن است با موسیقی یا افکت‌های صدایی همراه باشد. گاهی اوقات نویسنده با صدای خودش کتاب را می‌خواند و گاهی گویندگان حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند.

معمولا کسانی که اختلال بینایی دارند یا سالمندان از کتاب صوتی استفاده می‌کنند. پیشینه کتاب گویا در جهان به 1931 برمی‌گردد که در آن سال بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال 1932 تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز شد.

ابتدا برخی از کتاب‌های آموزشی و درسی روی کاست پیاده شد و به دنبال آن کتاب‌های ادبی و داستان و حکایات ارائه شدند. در اواسط دهه 1980 نشر کتاب گویا، فعالیتی با گردش مالی بالغ بر چندین میلیارد دلار در سال بود.

با پدید آمدن سی‌دی، طرفداران آثار صوتی بیشتر شد. با توسعه اینترنت، تکنولوژی‌های ارتباطی، فرمت‌های جدید فشرده صوتی و دستگاه‌های پخش صوتی MP3 که به راحتی قابل حمل هستند، محبوبیت کتاب‌های سخنگو به شکل شگفت ‌انگیزی افزایش پیدا کرد. این رشد با دسترسی به خدمات دانلود کتاب‌های گویا شدت یافت.

همگانی شدن دستگاه‌های پخش موسیقی مانند آی‌پدها نیز کتاب‌های سخنگو را برای عموم افراد قابل دسترس‌تر ساخت.

افرادی که در طول روز زمان زیادی را صرف رفت و آمد به محل کار خود می‌کنند، از طرفداران پر و پا قرص کتاب سخنگو هستند. گوش کردن به کتاب سخنگو به آنها کمک می‌کند در طول مسیر کمتر استرس داشته باشند و زمان برایشان سریع‌تر بگذرد و از همه مهم‌تر این که کتاب‌های دلخواه خود را نیز مطالعه کرده باشند.

بر اساس تحقیقات اخیر هر شهروند آمریکایی برای رفتن به سر کار و برگشتن از آن، حدود یک ساعت و سیزده دقیقه وقت صرف می‌کند که معادل چهارصد و چهل ساعت یا یازده هفته کاری در سال می‌شود. در صورتی که از همین زمان برای گوش دادن به کتاب گویا استفاده شود، کتاب‌های بسیاری در طول سال به همین سادگی مطالعه خواهد شد. به طور یقین زمان‌های از دست رفته برای مردم ما بیشتر از اینهاست.

کتاب سخنگو برای اهداف آموزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و ابزاری ارزشمند برای یادگیری محسوب می‌شود


ارسلان فصیحی که مترجمی نام آشناست با بیان این‌که کتاب‌های کاغذی و صوتی هرکدام جای خود را دارند، می‌گوید: کسانی که کتاب صوتی گوش می‌کنند، به احتمال زیاد اگر این کتاب‌ها تولید نشود اصلا کتاب نمی‌خوانند.

مزیتی که این کتاب‌ها دارد این است که اشخاصی که فرصت کتاب خواندن ندارند می‌توانند از زمان‌های به‌ اصطلاح مرده‌شان، مثلا وقتی پشت فرمان هستند، استفاده کنند و دست‌کم با مضمون کتاب‌ها از طریقی دیگر آشنا شوند. کسانی هم که ضعف بینایی دارند یا اشخاص بی‌سواد هم می‌توانند از کتاب صوتی استفاده کنند و کتاب را گوش بدهند.

محمدحسن شهسواری با بیان این‌که کتاب صوتی همه‌اش مزایاست می‌گوید: از این‌که کتاب صوتی باعث کاهش مطالعه شود هیچ نگرانی ندارم زیرا کسی که اهل کتاب است در درجه اول کتاب چاپی می‌خواند و اگر نتواست، کتاب الکترونیک می‌خواند و یا به کتاب صوتی گوش می‌دهد. اما دزدی و دانلود غیر قانونی کتاب صوتی را نمی‌توان کاری کرد. این از آسیب‌های کتاب‌های صوتی است.

کتاب‌های صوتی عالی هستند، البته اگر کپی‌رایت آن‌ها رعایت شود. رعایت نکردن حق تکثیر به ضرر نویسنده تمام می‌شود. ترجیح خودم این است که کتاب چاپی بخوانم اما همیشه در گوشی‌ام ‌چند کتاب الکترونیک دارم و یک کتاب صوتی در ماشینم، برای زمان‌هایی که نمی‌توانم کتاب چاپی بخوانم یا کتاب به همراه ندارم.

نویسنده پاگرد معتقد است: بعید می‌دانم کتاب صوتی جایگزینی برای کتاب چاپی شود. همان‌طور که کتاب الکترونیک نتوانست کتاب کاغذی را از بین ببرد، کتاب صوتی هم نمی‌تواند. به نظرم این‌ها میزان مطالعه کتاب را بیشتر می‌کند.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار