09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

حکایت فقر و اظهار نیاز
1396/5/18 14:44:49 print

حکایت فقر و اظهار نیاز
آیت الله مظاهری

مردي از اصحاب پيامبر «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» در تنگناي معيشت قرار گرفت. همسرش به او گفت: هنگامي كه نزد رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم»  رفتي، از او درخواست كمك كن.

آن مرد به حضور پيامبر رسيد، چون حضرت«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» او را ديد، فرمود: هر كس از ما چيزي بخواهد، به او عطا مي‌كنيم و هر كه اظهار بي‌نياز كند، خدا او را غني گرداند.

آن مرد با خود گفت: پيامبر منظوري جز من نداشت. پس به نزد همسرش بازگشت و او را از اين ماجرا آگاه كرد. زن به او گفت: پيامبر خدا بشر است و -ممكن است از وضع تو خبر نداشته باشد- پس او را از وضع خود آگاه كن.

رسول خدا چون دوباره او را ديد، فرمود: هر كس از ما چيزي بخواهد، به او عطا مي‌كنيم و هر كه اظهار بي‌نيازي كند، خدا او را غني مي‌گرداند. تا اينكه اين كار سه بار تكرار شد. آنگاه مرد رفت و تيشه‌اي به عاريه گرفت و عازم كوه شد و از آن بالا رفت و مقداري هيزم تهيه كرد، آنها را به بازار آورد و به ازاي نصف مد آرد، فروخت. سپس به خانه بازگشت و آن آرد را پختند و خوردند. فردا نيز به كوه رفت و از آن بالا رفته و مقداري بيش از روز قبل، هيزم تهيه كرد و سپس آن را فروخت و پيوسته به اين کار ادامه داد و مال فراهم کرد، تا آنکه با آن، تيشه‌اي خريد. سپس مال بيشتري گرد آورد و با آن، بچه شتر و يك غلام خريد، تا زماني كه داراييش زياد گرديد و ثروتمند شد.

پس نزد پيامبر آمد و او را از ماجرا خبر داد كه چگونه براي عرض نياز به محضر پيامبر آمده و از آن حضرت چه شنيد.

آنگه حضرت«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» فرمود: به تو گفتم كه هر كس از ما چيزي بخواهد به او عطا مي‌كنيم و اگر بي‌نيازي ابراز كند، خدا او را توانگر مي‌سازد.

امام صادق«سلام‌الله‌علیه‌» از رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» روايت كرده است كه فرمود:

«يا علي انّ الله جعل الفقر امانة عند خلقه فمن سرّه الله اعطاه الله مثل اجرالصائم القائم، و من افشاه الي من يقدر علي قضاء حاجته فلم يفعل فقد قتله. اما انّه ما قتله بسيف و لا رمح و لكنّه قتله بما نكي من قلبه.» [43]

يا علي! همانا خدا فقر را امانتي نزد بندگانش قرار داد كه هر كس آن را پنهان بدارد، خدا ثواب فرد روزه‌دار شب زنده‌دارِ را به او عطا مي‌كند و هر كس آن را نزد كسي فاش سازد كه توانايي رفع حاجتش را دارد، ولي چنين نكند، آن را كشته است؛ نه با شمشير و نيزه، بلكه با جريحه‌دار كردن قلب و احساس او، وي را كشته است.

امام صادق«سلام‌الله‌علیه» از رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» روايت كرده است كه فرمود:

«يا علي الحاجة امانة الله عند خلقه، فمن كتمها علي نفسه اعطاه الله ثواب من صلي، و من كشفها الي من يقدر انّ يفرّج عنه و لم يفعل فقد قتله، اما انّه لم يقتله بسيف و لا سنان و لا سهم و لكن قتله بما نكا من قلبه.» [44]

اي علي! نيازمندي، امانت خدا نزد بندگان اوست، پس هر كه آن را نزد خويش پنهان دارد، خدا ثواب فرد نمازگزار را به او عطا مي‌كند و هر كس آن را نزد كسي فاش سازد كه توان گره‌گشايي دارد، ولي چنين نكند، آن را كشته است، نه با شمشير و نيزه و تير، بلكه با جراحتي كه بر قلب واحساس او وارد كرده، او را كشته است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار