09/20/2017 - چهارشنبه 29 شهريور 1396
مشاهده خبر

در حکایت ناز و نیاز وزارت و وزرا
1396/5/21 8:25:58 print

در حکایت ناز و نیاز وزارت و وزرا
کابینه دوازدهم دیگر برای حامیان دولت کابینه ژنرال‌های سابق نیست. جریان‌ها سهم و نظر خود را در تشکیل این کابینه می‌خواهند و در موارد متعددی وزرای پیشنهادی حجت‌الاسلام حسن روحانی همسو با نظر آنان نیست...

گروه سیاسی شهر- گویا قافیه انتخاب وزرا در کشور به تنگ آمده است و حداقل از دوره تشکیل دولت‌های نهم و دهم نه وزارت کسوت پیشین محسوب می‌شود و نه وزرا کیفیت دولت‌های گذشته را دارند. این را از انتقادهای گسترده نسبت به تشکیل کابینه‌ها و عملکرد وزارتخانه‌ها می‌توان فهمید. محمود احمدی‌نژاد یک بار در دولت‌های نهم و دهم با موج گسترده تغییر آدم‌ها در مناصب وزارتخانه‌ای نشان داده بود نه برای اعضای کابینه و نه مناصب وزارتخانه‌ای جایگاهی قائل نیست. تصمیمات قائم به شخص او بسیاری از وزارتخانه‌ها را مطیع دستورات وی کرده بودند و این وزارتخانه‌ها در حکم تدارکاتچی رئیس‌جمهور سابق ایران عمل می‌کردند. از همین رو نیز وقتی روحانی با ناز و نیاز برخی چهره‌های شناخته شده مدیریتی در پذیرش مناصب وزارتی روبرو می‌شود تعجب همگان را برمی‌انگیزد که سقف وزرا از وزارتخانه‌ها بالاتر رفته است یا جایگاه هر دو پایین آمده است. علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم و حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت دولت یازدهم برای حضور در دولت دوازدهم تمایلی نشان نمی‌دادند. درنهایت طیب‌نیا از وزارت اقتصاد خداحافظی کرد و قاضی‌زاده هاشمی نیز در لحظات آخر معرفی کابینه دوازدهم به فهرست پیشنهادی اضافه شد. وزارتخانه دیگری همچون وزارت علوم نیز حال و روز بهتری ندارند. هزینه‌های مادی و معنوی اداره این وزارتخانه آنچنان بالاست که روحانی نتوانست همه وزرای کابینه را روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه یکجا به مجلس معرفی کند.

محمود احمدی‌نژاد دولت دهم را در سال ۸۸ با ۲۱ وزارتخانه تحویل گرفت و بعدها سر قانون پنجم توسعه و بحث کاهش حجم دولت این وزارتخانه‌ها به ۱۸ وزارتخانه کاهش پیدا کردند. نیمی از وزرای این وزرتخانه‌ها وقتی احمدی‌نژاد دولت را تحویل نفر بعدی می‌داد تغییر کرده بودند و از ثبات مدیریتی کافی برخوردار نبودند. منصب وزارتخانه‌ای همچون وزارتخانه خارجه با تصمیم دفعی احمدی‌نژاد بر برکناری منوچهر متکی آن هم درست وقتی که در سفر سنگال به سر می‌برد دچار تخفیف شده بود. در آن شرایط چهره‌های شناخته شده هرگز ریسک پذیرش وزارت در دولت احمدی‌نژاد را نمی‌پذیرفتند و برخی وزرای مطیع نیز وقتی مدیریت و عملکرد ضعیف‌شان انتقادبرانگیز می‌شد، چاره‌ای جز تغییر آنها باقی نمی‌گذاشت. برخی دیگر نیز وقتی با احمدی‌نژاد سرناسازگاری می‌گذاشتند پایان وزارت‌شان قطعی شده بود. احمدی‌نژاد منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه، صادق محصولی وزیر سابق رفاه و تامین اجتماعی، علی‌اکبر محرابیان وزیر سابق صنایع و معادن، مسعود میرکاظمی وزیر سابق نفت، مرضیه وحیددستجردی وزیر سابق بهداشت و درمان و رضا تقی‌پور وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات را برکنار کرده بود.

دولت دهم با همین جایگاه‌های متزلزل وزارتخانه‌ها، تحویل دولت یازدهم شد. روحانی در عمل به ۴سال زمان نیاز داشت تا چهره‌های مشهور به ژنرال کابینه‌اش مقام وزارت و عملکرد سابق وزارتخانه‌ها را به جایگاه سابق بازگردانند. خود مشخص بود که با اعطای این فرصت ۴ساله از سوی حامیان دولت توقعات از تشکیل دولت دوازدهم افزایش می‌یابد. کابینه دوازدهم دیگر برای حامیان دولت کابینه ژنرال‌های سابق نیست. جریان‌ها سهم و نظر خود را در تشکیل این کابینه می‌خواهند و در موارد متعددی وزرای پیشنهادی حجت‌الاسلام حسن روحانی همسو با نظر آنان نیست. گزینه‌های پیشنهادی ۴وزارتخانه از میان معاونان وزارتخانه‌های سابق انتخاب شده‌اند و از سویی میانگین سنی کابینه نیز یک سال افزایش یافته است. کابینه چهره زن ندارد و ترکیب سیاسی آن از جمله وزیر کشور دست نخورده‌اند. اصلاح‌طلبان نیز سهم اصلاح‌طلبی در ترکیب کابینه دوازدهم را بسیار کمرنگ می‌بینند. همه این موارد انتقادات از ترکیب کابینه دوازدهم را بالا برده است.

نتیجه همه انتقادات آن است که برخی معتقدند که نظام مدیریتی کشور و جریانات سیاسی صحنه‌گردان آن از تربیت و معرفی چهره‌های جدید و کارآمد عاجز مانده‌اند. از آن سو اداره وزارتخانه‌ها نیز با حجم سنگین مشکلات و مطالبات از عهده هرکسی برنمی‌آید. گویا هم قامت برخی چهره‌ها برای وزارت کوتاه آمده است و هم ردای وزارتی از آن پارچه زربافت سابق به خرقه پشمینه‌ای تنزل یافته است.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار