08/23/2017 - چهارشنبه 1 شهريور 1396
مشاهده خبر

وقتی ترامپ از تهدید کره شمالی برای تجارت با کره جنوبی و چین استفاده می‌کند
1396/5/22 8:51:20 print

وقتی ترامپ از تهدید کره شمالی برای تجارت با کره جنوبی و چین استفاده می‌کند
تنش‌های لفظی میان مقامات کره شمالی و آمریکا مسبوق به سابقه بوده‌اند و در دوره‌های مختلف ریاست‌جمهوری آمریکا اتفاق افتاده‌اند. آنچه بیش از همه در دوره ترامپ و در مواجهه با تهدیدهای کره شمالی اعلام می‌شود پاسخی به چالش‌های اقتصادی آمریکا و چین در سال‌های اخیر است.

گروه بین الملل شهر- آزمایش ۲پرتاب موشک بالستیک کره شمالی یکی در ۱۳ تیرماه و دیگری در ۶مردادماه علت‌های اصلی مناقشه اخیر میان آمریکا و کره شمالی بوده‌اند. ۱۴مردادماه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی، دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه پیونگ‌یانگ وضع کردند و کره شمالی پس از آن اعلام کرده است که حمله به آمریکا را بررسی می‌کند. پیونگ‌یانگ به تازگی اعلام کرد، تا اواسط ماه میلادی جاری طرح شلیک چهار موشک میان‌برد به سمت قلمروی آمریکا در گوام را تکمیل و برای تصمیم‌گیری در خصوص اجرای این طرح، به کیم‌ جونگ اون، رهبر کره‌شمالی ارائه خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در پاسخ تأکید کرده اگر کره به رفتار تهدیدآمیز خود ادامه دهد، با چنان پاسخی روبرو خواهد شد که تاکنون تنها با چند کشور آن‌چنان رفتار شده است. او همچنین در پاسخ به سوالی درباره سخنان قبلی‌ خود که طی آن کره‌شمالی را به پاسخی آتشین و خشم‌آلود تهدید کرده بود، گفت: شاید زمان آن رسیده که بالاخره یک نفر در دفاع از مردم کشورمان برابر (کره شمالی) بایستد. شاید هم آن عبارت خشم و آتش به اندازه کافی خشن نبوده است.

تنش‌های لفظی میان مقامات کره شمالی و آمریکا مسبوق به سابقه بوده‌اند و در دوره‌های مختلف ریاست‌جمهوری آمریکا اتفاق افتاده‌اند. آنچه بیش از همه در دوره ترامپ و در مواجهه با تهدیدهای کره شمالی اعلام می‌شود پاسخی به چالش‌های اقتصادی آمریکا و چین در سال‌های اخیر است. مقامات چین به عنوان متحد کره شمالی اعلام کرده‌اند اگر آمریکا آغازکننده حمله به کره شمالی باشند مجبورند آن را متوقف کنند. ترامپ شاید با شم تجاری خود ضرر به منافع اقتصادی چین را دنبال می‌کند. مقامات چین اعلام کرده‌اند آنها از تحریم کره شمالی آسیب بیشتری می‌بینند. چین در همسایگی کره شمالی از آسیب‌های متعدد پناهندگی و ناامنی در همسایگی این کشور مصون نبوده است.

امکان ساقط کردن این کشور برای همسایگانش مانند چین، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی و آمریکا محال به نظر نمی‌رسد اما نگرانی از جاری شدن سیل جمعیتی تقریبا ۲۴میلیون نفری است که قدرت‌های آسیایی را به تعامل نسبی با این کشور سوق داده است نه قدرت هسته‌ای-نظامی پیونگ یانگ. طبقه متوسط جدیدی در این کشور در حال شکل‌گیری است که گفته می‌شود موتور محرکه تغییر و تحول در این کشور هستند. این طبقه جدید عمدتا در مناطق هم‌مرز با چین زندگی می‌کنند. برخی از ابزارهای ارتباطی که برای ملت‌های دیگر قدیمی تلقی می‌شود همانند چندرسانه‌ای‌ها برای مردمان این کشور پدیده‌ای بدیع به شمار می‌آید. طبقه متوسط جدید با دادن رشوه به سربازان و به تعبیر دقیق‌تر با خریدن آنها امکان قاچاق این محصولات به داخل کشور را به دست آورده است.

در مواقعی مخالفان کره شمالی توهین‌هایی به رهبران این کشور کرده‌اند و درنتیجه این مسأله تضاد میان کره شمالی و مخالفان را به امری بسیار شخصی تبدیل کرده است. برای مثال جرج بوش رئیس‌جمهور پیشین آمریکا  در سال ۲۰۰۲ و در دیدار با سناتورهای جمهوری‌خواه کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی را با یک کوتوله مقایسه کرد و او را همچون «یک بچه لوس بر سر میز شام» توصیف کرد. به دنبال کوتوله نامیدن کیم جونگ ایل سناتورها بسیار متعجب شدند. بوش در اوت ۲۰۰۲ در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفت: من از کیم جونگ ایل متنفرم. حس بدی نسبت به این آدم دارم.

قبل از بوش، بیل کلینتون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نیز در سال ۱۹۹۷ شبه جزیره کره را به عنوان «آخرین تجزیه جنگ سرد» توصیف کرده بود. بوش اما به شکل تندی در سخنرانی سال ۲۰۰۲ کره شمالی را در «محور شرارت» گنجاند. در حال حاضر این نظریه که باید از طریق مشارکت با کره شمالی جمعیت ۲۴میلیونی این کشور را از خطرات فقر و مرگ دور نگاه داشت توافق بیشتری در میان گروه‌های حقوق بشری به دست آورده است. بحثی که هنوز در آمریکا با خشم با آن برخورد می‌شود.

حل و فصل بحران هسته‌ای کره شمالی مسأله رابطه این کشور با متحدان اصلی‌اش مانند چین، روسیه، کره جنوبی و ژاپن را شامل می‌شود. روابط کره شمالی-آمریکا در متن شکست تاریخی و پیوسته آمریکا خواه در مهار موفقیت‌آمیز و خواه در مشارکت دادن کره شمالی در نظر گرفته می‌شود. واشنگتن درنهایت سیاستی را بسط داده است که میان ۲رویکرد که از سوی تمام دولت‌های آمریکا تاکنون دنبال شده، از جمله دولت اوباما، گیر افتاده است. به لحاظ تاریخی شاهد شکست سیاسی آمریکا در تعامل با پیونگ یانگ و سئول هستیم. سیاست آمریکا درقبال این شبه جزیره همیشه سیاست واکنش و نه مشارکت و آشتی دقیقه نودی به جای ملاحظات عمیق‌تر بوده و باز هم چنین خواهد بود.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار