واکاوی هفتم تیر، بدون نگاه به ۶تیر میسر نیست

«حمید رضا نقاشیان» در گفتگوی تصویری با «انعکاس» ،از برنامه های شاخص فرهنگسرای امام (ره) ویژه سالروز واقعه هفتم تیر گفت:اگر بخواهیم در خصوص هفتم تیر و واقعه ای که در حزب جمهوری اسلامی رخ داد، واکاوی کنیم باید از سه منظر به موضوع نگاه کنیم .اولین نگاه به هفتم تیر بدون نگاه به ششم تیر میسر نیست.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای امام (ره)، سرتیم حفاظت امام (ره) با اشاره به اینکه  ششم تیر ۶۰ واقعه، ترور حضرت آقا واقعه ای  بسیار عجیب است  و در دوره ای اتفاق افتاد که  انقلاب، ۳۰ خرداد ۶۰ را پشت سر گذاشته بود ،گفت: جنایات متعدد  و اعلام مبارزه مسلحانه منافقین مجاهدین خلق با نظام شروع شد و ما در خیابان ها کشته های متعدد و جنایت های مردم بی گناه را شاهد بودیم. یعنی از ۳۰ خرداد ۶۰ تا ششم تیر، در این فاصله یک هفته تنها کاری که می توانستیم بکنیم این بود که امنیت را به شهرها برگردانیم. به نوعی مواجهه جدی با جنایت های بسیار عظیم بشری که این گروه ها به خرج داده بودند.
مامور  رسیدگی به «گروه فرقان» با تاکید بر اینکه  ششم تیر منافقین نیستند که تصمیم می گیرند که آقا را ترور کنند بلکه گروه فرقان بود که  این تفکر شوم را  در پیش گرفت، افزود : آنها تصور می کردند با  چنین فضایی، که اگر سران کشور ترور شوند و دستشان از اداره کشور کوتاه بشود آنها به مقاصد شان می رسند.  
حمید رضا نقاشیان گفت: اینها جزو کسانی نبودند که ما دنبال دستگیری شان  باشیم. جمعیتی که  شاید ده نفر بیشتر نبوده اند. انها به عنوان رهروان فرقان اعلامیه درست کرده بودند و آن بمبی هم که در ضبط صوت کارگذاشته بودند را با این تصور در کنار سخنرانی آقا در مسجد ابوذر گذاشتند که آقا را شهید کنند ...
او در ادامه گفت: خداوند متعال واقعاً آقا را نگه داشت. این مهم از چند منظر حایز اهمیت  است. منظراول این است که من معتقدم رابطه ای بین فرقانی ها و مجاهدین خلق یا منافقین بود. آن ها با توجه به تمهیدی که برای هفتم تیر اندیشیده بودند ترور آقا  را در مسجد ابوذر نهی می کردند.
نقاشیان با اشاره به دلایل این تصمیم گفت: این تصور می توانست ایجاد بشود که اگر این ترور واقعاً به نتیجه برسد جلسه هفتم تیر تعطیل بشود.  از این رو تلقی من این است که اگر این رابطه وجود داشت، منافقین و فرقان جلوی این ترور را می گرفتند اما این نشد و آقا ترور شد ولی  با عنایات خداوند متعال، ایشان  از این سوء قصد جان سالم به در برد.
این فعال جنگ افزود : شک ندارم که اگر آقا این سوء قصد به جانش نشده بود حتماً در جلسه هفت تیر شرکت می‌کردند چون جلسه هفت تیر با سه منظر از دیدگاه شهید بزرگوار بهشتی اداره می شد یکی نگاه به شرایط امنیتی کشور با توجه به گذر از زمان ۳۰ خرداد، دوم  از منظر شرایط سیاسی اجتماعی کشور و انقلاب و سوم جایگاه حزب. با این سه منظر مرحوم شهید بهشتی جلسه را اداره می کردند که تقریباً همه سران حضور داشته باشند.
او اضافه کرد: واقعیت قضیه ششم تیر زمینه بقاء نظام جمهوری اسلامی تعریف می‌کنند و هفتم تیر، تیر آخر را به تابوت منافقین می زنند. قبل از واقعه هفتم تیر منافقین در این کشور به عنوان مجاهدین خلق به اعتبار اولیه سازمان مجاهدین خلق،  اعتبارنسبی در جامعه ما و بین جوانان داشتند.
این مدیر رسانه ای افزود : اما جریان هفتم تیر واقعاً این ها را به معنای مطلق کلمه از نظام جدا کرد اگر چه از منظر سیاسی تحلیل این خواهد بود که ۳۰ خرداد اینها جدا شده اند اما این جدایی وقتی از دل مردم کنده شد که زارزار برای شهادت آقای بهشتی گریه می‌کردند این فرآیند خیلی نکته با اهمیت است.
او در ادامه افزود : به محض این که به من خبر دادند به سرعت خودمان را به حزب رساندیم هنوز جرثقیل نیامده بود هنوز چراغ ها خاموش بود. هنوز گرد و غبار در هوا بود. بنده به دلیل همراهی  حضرت امام چهره  معرفی شده ای داشتم، این معرفی کمک می‌کرد تا عده ای بگذارند تا شرایط به هم‌ریخته مدیریت شود. اغلب کسانی که در جلسه حضور داشتند به شهادت رسیدند من همان لحظه خروج پیکر مرحوم شهید بهشتی ایشان را شناسایی کردم و متوجه شدم از لباس و با ایشان که به شهادت رسیدند اما خبر شان را منتشر نکردیم
او در پایان اضافه کرد: واقعه ۷ تیر یک واقعه ی بسیار عجیبی است. عجیب است از این جهت که نگاه امام رحمة الله شرایط سیاسی اجتماعی کشور را با تحلیل از این واقعه تغییر داد. نگاه ما با این توصیف که بهشتی یک ملت بود برای ملت کاملاً شرایط را عوض کرد.
»انعکاس» عنوان برنامه  تاریخ شفاهی جماران است که از سوی فرهنگسرای امام با حضوراهالی جماران و اشخاص غیرسیاسی، همسایگان و همراهان امام (ره) ضبط و در قالب فیلم نیمه کوتاه و گزارش های مینی مال در فضای مجازی منتشر می شود

۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
کد خبر: 1767

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =